Okunma

3D yazıcıyla protez yapan koca yürekli Türk!


19 Temmuz 2018 Perşembe 15:38
3D yazıcıyla protez yapan koca yürekli Türk!

Mardin’in Derik ilçesinde yaşayan ve yaptığı protezlerle 300’e yakın canlıya hayat veren Hasan Kızıl adlı genç, bu kez de dağda pençesi kopmuş olan bir kartala yardım elini uzattı. Pençesi kopan kartalı, 3D yazıcıyla protez ayak yaparak hayata bağladı.

Pençesi kopmuş olan kartal bir çocuk tarafından bulundu!

3D yazıcıyla protez

Hasan Kızıl ile aynı köyde yaşam sürdüren bir çocuk tarafından farkedilen kartal, çocuk tarafından direkt Hasan Kızıl’a getirildi. Hasan Kızıl, kartalı incelemesi ve ölçüm yapması sonrasında, 3D yazıcı yardımıyla hayvana uygun protez ayak yapmayı başardı.

3D yazıcıyla protez

Yaptığı yardımlar ile kendini “Hayat Tamircisi” olarak tanıtan Hasan Kızıl, mutluluğunu şu sözlerle açıkladı:

“Bugüne kadar 300 engelli hayvanı hayata bağladım. Bu sefer de bir kartala 3D yazıcıdan protez ayak yaptım. Kartalı küçük bir çocuk getirdi bana, ‘Ağabey, buna ayak yapar mısın?’ dedi. Elektrik teline takılıp, ayağını kaybeden kartalı aldım. Bir de kartallar havalanıp, uçmaları için ayaklarından destek alırlar. Bu kartalın ayağı olmadığı için uçamıyordu. Hemen çalışmalara başladım ve 3D printer ile ona göre protez ayak yaptım. Bu protezi taktık ve ilk yaptığı şey havalanmaya çalışması oldu, başarılı da oldu. Gayet iyi havalandı ve protezine çok iyi uyum sağladı. Onun mutluluğuyla ben de mutlu oldum”
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve dosya yazılarını insanlara aktarmak için ShiftDelete.Net'te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “3D yazıcıyla protez yapan koca yürekli Türk!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dostlar olumlu düşünün, bu yaşta bunu yapan bir çocuk. Büyüyünce neler yapar neler

  1. android sevdalısı dedi ki:

   ALLAH VERGİSİ KARDEŞ YAPACAK BİR ŞEY YOK

 2. tarık dedi ki:

  Ördek ayağı yapmış gölde yüzsün diye

 3. knight dedi ki:

  İyi de bu hayvan avını ayakları ile yakalıyor.. aç kalır ve ölür.

  1. android dedi ki:

   çok biliyorsan sen yap da görelim

" 3D yazıcıyla protez yapan koca yürekli Türk! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D yazıcıyla protez yapan koca yürekli Türk! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D yazıcıyla protez yapan koca yürekli Türk! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "