3D yazıcıyla yapılan evin kiracısı belli oldu


02 Mayıs 2021 Pazar 17:40
ABONE OL
3D yazıcıyla yapılan evin kiracısı belli oldu

Hollandalı bir aile, Avrupa’nın tamamen 3D yazıcısıyla inşa edilmiş ilk evine taşındı. Elize Lutz ve Harrie Dekkers çifti pencereli bir kayayı andıran 94 metrekarelik, iki yatak odalı evde yaşamaya başladı.

Avrupa’nın ilk 3D evi kiracılarına kavuştu

Emekli esnaf olan 70 yaşındaki Elize Lutz ve 67 yaşındaki Harrie Dekkers, perşembe günü iki yatak odalı bungalovlarının kapısını uygulama üzerinden açmalarını sağlayan dijital anahtarlarını aldı. Lutz, ev için “Çok güzel” ifadesini kullanırken; Dekkers ise “Tıpkı bir sığınak gibi. Güvende hissettiriyor” dedi. Hollandalı çift, evi altı aylığına kiraladı. Çift eve aylık 800 Euro (7.970 TL) ödeyecek.

Kaya şeklindeki ev, 3D baskı teknolojisi kullanılarak yapılmış, taşıyıcı duvarlara sahip ilk yasal olarak yaşanabilir mülk özelliğine sahip. Ev, inşaat firması Saint-Gobain Weber Beamix tarafından Eindhoven banliyösünde, Beatrix kanalı kenarındaki bir arsa için planlanan beş evden ilki. Bu ilginç yapı Eindhoven’daki bir fabrikada katman katman basıldı. Hollandalı inşaat firması Van Wijnen tarafından bir temel üzerine yerleştirildi. Daha sonra bir çatı ve pencere çerçeveleri takıldı. Ardından son rötuşlar uygulandı.

3D ev

Avrupa’nın ilk tamamen 3D evinde yaşayacak Hollandalı çift

Weber Benelux’un Genel Müdürü Bas Huysmans, “Bu evi ne kadar sürede basabileceğimize bakarsanız sadece 120 saat sürdü. Dolayısıyla tüm öğeleri tek seferde basmış olsaydık, beş günden daha kısa sürerdi. 3D yazıcının en büyük faydası, yemek yemesine, uyumasına ve dinlenmesine ihtiyaç duymamasıdır. Yani bundan sonraki evi beş gün sonra basabiliriz.” dedi.

Eindhoven belediyesinin konut ve mekansal gelişiminden sorumlu Belediye Meclisi Üyesi Yasin Torunoğlu, ”3D baskılı ev ile artık geleceği belirliyoruz. Kendi isteklerinize göre uygun fiyatlı evlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.” dedi.

Son 2 yıl içerisinde Fransa ve ABD‘de 3D ev çalışmaları hız kazandı. Fakat Hollanda’daki bu eve kadar tamamı 3D yazıcılardan inşa edilen bir ev inşa edilmemişti. Şimdi ilk kiracısını alan evin gelecekteki diğer projelere de örnek olacağı düşünülüyor.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Hiç sağlammış gibi gelmedi

" 3D yazıcıyla yapılan evin kiracısı belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D yazıcıyla yapılan evin kiracısı belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D yazıcıyla yapılan evin kiracısı belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması