3D’nin Devri Geçiyor mu?


24 Temmuz 2010 Cumartesi 06:08
3D’nin Devri Geçiyor mu?

3D (Three Dimension) olarak bilinen ve karakterleri arka plandan ayırarak daha gerçekçi bir görsel deneyim sunan bu modern teknoloji giderek hayatımıza girmeye başladı.

İlk olarak sinema sektörüyle adını sıkça duymaya başladığımız 3D’nin, günlük hayattaki kapsama alanı da giderek artıyor.

 

 

Sinema sektöründe büyük beğeni toplayan Avatar filmi ile adını duymaya başladığımız 3D teknolojisi, bu kategoride yeni bir akımı da beraberinde getirdi.

Özellikle Avatar filmini izleyen seyirciler 3D’nin daha etkileyici olduğunu bildirdiler. Nitekim bu reaksiyonlar elde edilen kazanca da %71 oranında yansıyarak yapımcıların cebini doldurmaya yetti.

Avatar’ın Ardından Kazançlarda Düşüş Başladı

Fakat Avatar’dan sonra yapılan diğer 3D sinema filmlerinin elde ettiği gelirler araştırıldığında bu konuda bir şeylerin yanlış gittiği anlaşılıyor. Zira beyaz perdenin bilinen ikinci üç boyutlu filmi How to Train Your Dragon, %68’lik bir gelir ve izlenme oranında kaldı.

Yaklaşık dört ay sonra vizyona giren bir diğer animasyon filmi Despicable Me ise %45’lik bir kazanç elde ederek beklentilerin bir hayli altında kaldı.

Gerilemenin Sebebi Ne?

Dünya genelinde üç boyutlu filmlerde yaşanan bu gerilemenin iki önemli nedeni var. İlki 2D ve 3D olmak üzere iki farklı şekilde yayınlanan filmlerin fiyat politikası. İzleyiciler yaklaşık 7,5 TL az ödeyerek 2D filmleri tercih ediyor ve bir bakıma tasarruf ettiklerini söylüyorlar.

 

 

Diğer bir sebep de giderek yaygınlaşmaya başlayan 3D televizyonlar. İlk adımı Sony, Panasonic ve LG gibi pazarın öncü firmaları tarafından atılan yeni nesil televizyonlar, her ne kadar fiyat anlamında yüksek rakamlara sahip olsa da kullanıcıların evlerine girmeye başladı.

Ancak sinema sektöründeki bu düşüşün devam etmesi halinde, başta film yapımcılarının ardından televizyon üreticilerinin 3D ısrarlarından vazgeçecekleri öngörülüyor.

Çünkü özel üretim kamera ve yüksek teknoloji için yüksek miktarda para harcayan firmalar, diledikleri kazançların çok altında bir gelir elde etmeye başladı. Bu durumun zarara dönmemesi için ise 3D konusunda farklı adımların atılması gerekiyor.

:: 3D filmlerin gelirlerindeki bu azalma hakkında ne düşünüyorsunuz? 3D’nin daha fazla yaygınlaşması için neler yapılabilir?
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 3D’nin Devri Geçiyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D’nin Devri Geçiyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D’nin Devri Geçiyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
  2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
  3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
  4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?