Okunma

3G İhalesi Sonuçlandı!


28 Kasım 2008 Cuma 08:21
3G İhalesi Sonuçlandı!

Ülkemizdeki cep telefonu sisteminin bir adım ileri gitmesini sağlayacak olan 3G ihalesi nihayet bugün sonlandı IMT-2000/UMTS olarak anılan yeni şebeke sisteminde, kullanıcılara birkaç Mbit/s bağlantı hızı cep telefonu şebekesi üzerinden sağlanacak. Üçüncü nesil cep telefonu şebekesiyle birlikte aynı zamanda, cep telefonuyla görüntülü konuşma özelliği de devreye girecek. Yani cep telefonlarımızda bize bakan minik kameralar da işe yaramaya başlayacak ve ailemizden birisi bizi özlediğinde aç kameranı da göreyim yüzünü, diyebilecek.


Turkcell’den 358 Milyon Euro

3G ihalesi dört frekans aralığı üzerinden yapıldı ve A (40 MHz), B (35 MHz), C (30 MHz) ve D (25 MHz) olarak dört farklı bant genişliğinde lisanslar dağıtılacak. Ülkemizdeki işletmeciler olan Avea, Turkcell ve Vodafone, her bir işletmeciye sadece bir frekans aralığı verileceği için, en yüksek frekans aralığını sağlayan A lisansı ilk tercihleri olmak üzere, birbirleriyle mücadele ettiler. İhale taban fiyatı 285 milyon Euro olan A lisansı için büyük mücadele veren şirketlerden Turkcell, açık artırmada 358 Milyon Euro bedelle A lisansının sahibi oldu.

Avea ve Vodafone, B ve C lisansları için eşit miktarda, 250 milyon Euro‘luk teklifler verdikleri ve artırmaya katılmadıkları için B lisansı için kura çekildi ve lisansı Vodafone aldı. C lisansı da doğrudan Avea’ya kapalı zarfta verdiği fiyat üzerinden tahsis edildi.

Hemen Başlasa…

Lisans işlemlerinin tamamlanması ve hizmetin kurulması gibi süreçlerle birlikte 2009’un Haziran ayında 3G şebekeleri çalışır hale gelecek. Lisans alan işletmeciler 20 yıllık süreyle işletme hakkına sahip olacaklar ve aynı zamanda lisans süresince çıkacak aynı kategorideki yeni teknolojilerin de lisansları için ayrıca bir ihaleye girmeyecekler.

:: 3G uyumlu telefonlarınızı hazırladınız mı?

Bilgi için: Telekomünikasyon Kurumu
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “3G İhalesi Sonuçlandı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  B lisansı için iki firma aynı teklif verilince kura ç***** çok amatör ***** ve kura? Ben korktum yazı tura atacaklar diye 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ewet güzel bi ihale para para para

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Peki iki operatör daha olsaydı E lisansı olmadığı için 20 yıl daha beklemek zorunda mı kalacaktı?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gelecek hazirana kadar beklenecek olması kötü olmuş. Neyse artık seneye fiyatların da normal seviyeye gelmesiyle belki bir 3G destekleyen telefon alabiliriz. Umarım bağlantı ücreti de uygun olur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu da demek oluyo ki türkcel yeniden kazığın budaklısını hazırlamaya başlamış da neden tek birisine en kalıtelisi verilio diye bi düşünce geçti aklımdan da dedimki o zaman bu millet nasıl yolunacak ki

" 3G İhalesi Sonuçlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3G İhalesi Sonuçlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3G İhalesi Sonuçlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "