Okunma

7 Soruda Turkcell ve 3G


28 Kasım 2008 Cuma 13:17
7 Soruda Turkcell ve 3G

Uzun süredir gündemde olan üçüncü nesil şebeke hizmeti için yapılan ihale bugün sonuçlandı. Türkiye’nin en büyük GSM işletmecisi Turkcell ise en yüksek bedel olan KDV dahil 858 milyon YTL‘yi ödeyerek en yüksek bandı sunan A lisansının sahibi oldu. İhale ardından bir açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, dünyada global bir kriz yaşandığını anımsatarak,
telekomünikasyon sektöründeki gelişmelerin ülkelerin krizden
çıkmalarında etkili olduğunu vurguladı.


Süreyya Ciliv

Krize Rağmen Teknolojik İlerleme

En kısa sürede gerekli şebekeyi kurup vatandaşlara 3G hizmeti sunacakları belirten Ciliv,
Turkcell’in dünyanın en başarılı 25. teknoloji firması olduğunu, kriz
döneminde böyle bir ihaleyle Turkcell’i bir adım ileriye taşıdıklarını
söyledi ve konuşmasına şu şekilde devam etti: “Kriz olmasına rağmen KDV’sini de eklerseniz bu teklif 858 milyon YTL’dir. En geniş bandı aldık. Bu banttan müşterilerimize en iyi hizmeti sunacağız. Bu frekansı kullanma hakkını alırken 1 milyar YTL’ye yakın bir kaynak yaratmak önemli. Üçüncü nesil bizi gerçekten mobil çağına götürecek. Kablosuz ve mobil ortamda internete hızlı ve kaliteli şekilde ulaşmak mümkün olacak. Mobil televizyon hizmeti ve mobil telefondan görüntülü görüşmek de mümkün olabilecek.”


Süreç Nasıl İşleyecek?

İhale Danıştay’a gönderilecek ve ardından onaylanarak çalışmalar başlatılacak.

 

Ödenilen Fiyat Yüksek mi?

Süreyya Ciliv: “Fiyat yüksek. YTL olarak 858 milyona ulaşıyor. Fakat A Lisansı en geniş bant olduğu için bu iyi bir fiyat”


Ne Zaman Hizmete Girecek?

Süreyya Ciliv: “2009 Haziran veya Temmuz ayında 3G hizmeti sunmayı öngörüyoruz.”


 

3G Teknolojisi İçin Ne Kadar Yatırım Yapılacak?

Süreyya Ciliv: “Kesin bir rakam veremiyoruz ancak en kısa sürede Türkiye’nin dört bir yanına bu teknolojiyi ulaştıracağız.” (İhale şartnamesine göre 10 yıl içinde Türkiye’nin her yerine bu teknoloji ulaşmış olmalı).


Turkcell Ücreti Nasıl Ödeyecek?

Süreyya Ciliv: “İhale şartnamesine göre bu parayı peşin ödeyeceğiz. Gelecek yıllarda 3G alt yapısı için milyarlarca YTL yatırım gerekecek. Bu noktada müşterilerimizin bizi seçmesinin ana nedeni Turkcell’in teknolojiye verdiği önemdir”


Turkcell’in Kapsama Alanı Türkiye’ye Nasıl Yayılacak?

Süreyya Ciliv: “Tabii ki her yer birinci günde bitmeyecek. İlk olarak belirleyeceğimiz bazı büyük illerde hizmet sunulacak. Buna ilişkin planlama sürüyor. Stratejik değerlendirmeyi rekabet avantajı sağlayacak şekilde yapacağız”

Yeni Teknolojilere Geçiş Nasıl Olacak?

Süreyya Ciliv: “Bugün kullanacağımız teknolojileri sabitleştirmememiz çok önemli. Yeni teknolojilere ulaşmamız lazım ki dünyada bu konuda öncü olalım. Turkcell olarak da niyetimiz bu. Bu şartnamenin buna izin vermesi çok yerinde.”

:: 3G gelince tarifesi ne olacak?

Bilgi için: Turkcell
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “7 Soruda Turkcell ve 3G”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İphone aldık fakat internet pahalı diye ED-GE i kapattık bekliyoruz bakalım 3G fiyatları nasıl olacak

 2. SDN Okuru dedi ki:

  HELAL OLSUN SİZE

 3. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun belki tamamı türk değil ama türkcellin alması sevindirdi nedense bende türkcell faturalı kullanıyorum birde avea m var zorda kalınca türkcell’e mecbur yükleniyorum aylık 35 40 ortalama rakam geliyor seve seve ödüyorum, zamanında 250- 300 ytl ödüyordum, 4 senedirde kullanı***** parayı çok gören varsa az konuşsun arkadaş.! saygılar..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  turkcell den nefret ediyorum ama mecburen turkcell kullanıyorum.
  bu ihaleyi alamamış olsaydı çok büyük prestij ve müşteri kaybına uğrardı. imaj meselesi.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  milletin işi tıkır paralar da tıkır ama halk ta aç.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  iyi reklam yapmış turkcell, alacak tabi ihaleyi benimde çok katkım var almalarında ortalama 110 ytl faturalarımla birlkte.

" 7 Soruda Turkcell ve 3G konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 7 Soruda Turkcell ve 3G ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 7 Soruda Turkcell ve 3G ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "