Okunma

3G ile Çalışabilen Araç


08 Şubat 2016 Pazartesi 10:30
3G ile Çalışabilen Araç

Uzaktan kumanda ile en son bir araç kontrol ettiğinizde muhtemelen çocuktunuz. Akülü veya pilli aracınızı uzaktan kumanda ile kontrol ettiğinizde ne kadar eğlenceli olduğunu hatırlarsınız.

Emil Kalsto adlı Norveçli bir vatandaş, tercihe bağlı olarak 3G veya 4G teknolojisi ile çalışabilen bir araç meydana getirdi.

Kalsto’nun ürettiği araç, piyasadaki uzaktan kumandalı sürümlerine pek benzemiyor. Araç, servo motor üzerine monte edilmiş yaklaşık olarak 230 derece açıyla dönebilen bir kameraya sahip.

Araç, mevcut Huawei 3G USB sürdürebilir iki pille ile 20 ila 25 saat arasında kesintisiz çalışabiliyor. 30W, 24V tahrikli DC motora sahip araç, ortalama bir insanın yürüme hızında gidebiliyor.

Yarış ya da arazi sürüşü deneyimlerini kullanıcıya sunamayan araç, düz yolda keyifli sürüş imkanı tanıyor. Ayrıca tehlike durumunda, bir sinyal ışığı vererek, güvenliği elden bırakmadığını gösteriyor.

Aracın uzaktan kumanda denetimi, Xbox kontrolcüsü ile sağlanıyor. 

İçindeki çocukluğu dışa vurup, zamane teknolojisi ile birleştiren Emil Kalsto, belki de bundan sonraki aşamada profesyonel bağlamda oluşacak sürümlerine bir fikir aşılıyor.

500 beygirli otomobilleri uzaktan kumanda ile kontrol etmek hiçte fena olmazdı değil mi?

Kaynak: Venturebeat 

:: Emil Kalsto örneğindeki gibi, bu tip yaratıcı çözümleri nasıl buluyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “3G ile Çalışabilen Araç”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bak bu iyiymiş…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Acikliyorum, Ata ates norveclidir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  rasberry pi ve ***** uygulanmış haberde bu yazmıyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Türk vatandaşı mı bu emil?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Adam Türkiye varandasi degil neden vatandas dediniz ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  *Hiçte değil hiç de olarak yazılır. "De" ve "Da" ların ayrı yazılması konusuna özen gösterin lütfen, gazetecilik okuyorsunuz (!)

 7. SDN Okuru dedi ki:

  4g ye gecene kadar yolda kalir bizim memlekette bu

" 3G ile Çalışabilen Araç konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3G ile Çalışabilen Araç ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3G ile Çalışabilen Araç ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "