Okunma

4.5 G ile İnternet 10 Kat Daha Hızlı Olacak


09 Mart 2016 Çarşamba 17:50
4.5 G ile İnternet 10 Kat Daha Hızlı Olacak

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın, açılış konuşması ile başladı.

Fatih Sayan, “Bugün burada Turkcell bize yeni bir geleceğe dönüşün nasıl bir şey olduğunu gösteriyor olacak. BTK olarak düzenleyici kurum vizyonu ile önümüzdeki süreçte, operatörlerimizle iş birliği içinde olacağımız konular var. İnternet ekonomisinin vardığı durum gözümüzün önünde. Dünyadaki ekonomik büyüme yüzde 3-4 iken bu sektör her yıl yüzde 30-40 oranında büyüyor.

Ülkemizde 2016 yılında en az 31 milyar dolar internet ekonomisinin olacağını hesaplamalardan görüyoruz. Dijital çağın tam kalbinde geniş bant şebekeleri ile kullanım oranlarının sürekli artmakta olduğu akıllı telefon ve tabletler üzerinden gelen mobil iletişim teknolojileri var.

Önümüzdeki süreçte 4,5G ile mobil internet şu ankine göre en az 10 kat daha hızlı olacak. 5G’ye geçişle birlikte, 2020 yılında buna geçen ilk ülkelerden biri olmak istiyoruz. Böylelikle en az 100 kat daha hızlı internete sahip olunacak” dedi.

Sayan, önümüzdeki sürecin nesnelerin interneti adına da önemli gelişmelere sahne olacağından bahsederek, “İnsanlar artık birbirine bağlandı, bundan sonra kullanmış olduğumuz tüm cihazlar, nesneler birbirleriyle bağlantılı halde bize hizmet veriyor olacaklar” ifadelerini kullandı.

Sayan, Türkiye’nin 5G‘ye ilk geçen ülkelerden biri olacağının altını çizerek, bigdata ile ulaşılan bilgi miktarı ve hızının katlanarak devam ettiğini, bu ekonominin nasıl kullanılacağının iyi planlanması gerektiğini söyledi.

“Bugün teknoloji, insanlar hatta ülkeler arasında rekabetin belirleyici faktörü haline geldi” diyen BTK Başkanı Sayan, Türkiye’nin toplam internet kullanıcısı sayısı ile dünyada ilk 20’de, Avrupa’da da ilk 5’te olduğunu, bu potansiyelin sonuna kadar kamu-özel sektör ve akademi ile birlikte el ele kullanılması gerektiğini aktardı.

:: Geleceğin teknolojileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “4.5 G ile İnternet 10 Kat Daha Hızlı Olacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Reklama ayıracağı parayı alt yapıya ayırsa şimdi ihya olmuştu Turkcell. Ben kimsenin reklama bakıp da operatör seçtiğini sanmıyorum. Büyük bir kesim ilk önce operatörlerin tarifelerini kıyaslayarak fiyat performans araştırması yapıyor. Sonra da kullanıcı yorumlarına göre seçim yapıyor. İstersen reklamların hepsi Turkcell reklamı olsun. İstediğin kadar süper hızlı mızlı diyin. Kullanınca ortaya çıkıyor her şey. Ben bir ay bile dayanamadım eski operatörüme geri döndüm.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kaan beyden haberler müthiş gözüküyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Biraz şu boyama ve cilalama işini tarifelerde yapsalar nasıl olur…soruyorum 4.5G nin gelip gelmemesi sizi ne kadar ilgilendiriyor…herkesin gözü kulağı tarifelerde değilmi…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  olacakta banamı olacak okadar saçma ve gereksiz teknolojiki 100tl fatura ödüyorum bir filim izlesem kotam doluyor eeee ne gerek var bukadar hıza saçmaaaa

 5. SDN Okuru dedi ki:

  note2 değiştirecek halim yok palavra eski telefonları çöpe atacak halimiz yok halk, tüketime zorluyorlar kapitalist sistem

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çok haklısın kardeşim

 7. SDN Okuru dedi ki:

  konuşmacının yeteneği çok zayıf.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsi hikaye Ömer Sayan hem verdiğiniz hızlar söylenenin olması gerekenin çok altında. Böyle bir altyapı yapıldı mı çok merak ediyorum çoğu yerde 3G bile çekmezken! O dünyada ilk 20 de olan Avrupa da ilk 5 de olan insanlar kazıklanmada (fiyat/performans) ilk sıradayızdır heralde ?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hızı falan boşverin 1gb 19 TL nerde indirim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanıcı sayısıyla dünyada 20. Avrupada 5. Anladık süper de , bir de ortalama hız listesine bakın kaçıncıyız.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Şu anki hızları kaç da 10 kat diyorlar 300 mb çıkarız diyorlardı şimdiki hızları 30 mb ide böylemi konuşuyorlar

" 4.5 G ile İnternet 10 Kat Daha Hızlı Olacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4.5 G ile İnternet 10 Kat Daha Hızlı Olacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4.5 G ile İnternet 10 Kat Daha Hızlı Olacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "