Okunma

4.5 G ile Neler Değişecek?


17 Şubat 2016 Çarşamba 10:00
4.5 G ile Neler Değişecek?

Türkiye‘deki 4 G‘ye geçiş süreci uzun zamandır gündemde. Tam herşey tamam, 4 G‘ye geçiyoruz diye hazırlandığımız anda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı 4 G‘yi atlayıp 5 G‘ye geçelim açıklaması bir anda tüm hazırlıkların askıya alınmasına neden olmuştu.

Fakat Türkiye‘nin 5 G‘ye geçmesinin yıllarca sürebileceği gerçeği kabullenilerek, 5G olmadı en azından 4.5 G olsun denilerek mobil alanda yeni bir sayfa açtık. Peki, 4.5 G özellikleri nedir? 4.5 G ile hayatımızda neler değişecek? busoruları cevaplıyoruz.

4.5 G ne demek?

Aslında 4.5G sadece Türkiye‘ye has bir tabir. Yani normalde bu tüm dünyada bu sistemin adı 4G olarak geçiyor. 4G‘nin açılımı ise 4. nesil mobil iletişim teknolojisi anlamına geliyor.

Bu da kullanıcılara 3G‘ye oranla çok daha hızlı bir mobil iletişim hizmeti sunulması anlamına geliyor. Basitçe açıklamak gerekirse, 4.5G ile cebimizdeki internet tam 12 kat daha hızlı olacak. Şu anda 3G saniyede yaklaşık olarak 28 Mbps‘lik bir hız sunuyor. 4.5G‘ye geçildiğinde ise bu hız saniyede ortalama 300 Mbps olacak. Şunuda dip not olarak belirtelim. 4G dünyada ilk kullanıma sunulduğunda hız ortalaması 100 Mbps civarlarındaydı.

4.5 G ile frekanslar 5 katına çıkacak

Mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı 183 MHz iken ihale kapsamında tahsis edilecek yeni frekanslarla toplam 573 MHz‘a çıkacak. İhaleyle tahsis edileceklerle toplam frekans miktarı mevcut frekansların 3, mobil geniş bantta data hizmeti sunulacak frekans miktarının ise 5 katına ulaşacak.

3G hizmetlerinden sonra geliştirilen ve kamuoyunda 4,5G olarak tabir edilen IMT Advanced teknolojileriyle hizmet sunulacağından teknoloji üstünlüğü sayesinde vatandaşlar çok daha hızlı şekilde bilgiye erişme imkanına kavuşacak.

16-02/17/4-5-g-ozellikleri-1455736769.jpg

Genişbant erişimindeki her yüzde 10’luk artış, ülkelerin Gayri Safi Milli Hasılalarında yüzde 1-1,5 büyüme sağlıyor. Dolayısıyla yapılacak ihale sebebiyle genişbant altyapısının daha da yaygınlaştırılması ve mobil genişbant hizmetlerinin daha fazla vatandaşa ulaştırılması, ülke ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağlayacak.

4.5 G yeni teknolojiler sunulacak

İhale sonrasında söz konusu frekanslar kullanılarak tüketicilere 5G de dahil yeni teknolojiler sunulabilecek.

4G ile 6,5 dakika, 3G teknolojisiyle 1 saatten fazla süren 8 gigabayt büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü filmi indirme süresi, bu teknolojiyle 6 saniyeye düşecek.

Dünya genelinde akıllı cihaz sayısındaki hızlı artış, teknolojik gelişmeler, hız ve kapasite talebi gibi etkenler mobil genişbant teknolojilerinde sürekli olarak yeni gelişmeleri tetikliyor. Dünya genelinde 100’ün üzerinde ülkede LTE hizmeti aktif olarak kullanılıyor ve 250 milyona yakın aboneye hizmet veriliyor. Bu sayının 2017′de 1 milyara ulaşması bekleniyor.

İnternete bağlı cihaz sayısındaki hızlı artış, M2M (makinalar arası iletişim) uygulamaları, nesnelerin interneti, haberleşme cihaz ve ekipmanlarındaki enerji verimliliği, artan hız ve kapasite talebi ise 5G‘yi gündeme getirirken, buna ilişkin standartların ve tesis edilecek şebekelerin 2020 sonrası için değerlendirileceği öngörülüyor.

AB ve Güney Kore arasında 5G mobil internet teknolojisinin geliştirilmesi için anlaşma imzalanırken, bu teknolojinin getireceği avantaj ve dezavantajlar ele alınacak.

AB’nin, bu kapsamda 2020‘ye kadar 700 milyon avro yatırım yapması bekleniyor.

Özetlemek gerekirse, 4.5 ile birlikte mobil internet kullanırken videoları daha akıcı bir şekilde izleyip, Periscope gibi canlı yayın programlarını daha rahat bir şekilde kullanabileceksiniz.

Tamam internetimiz hızlanacak. İyi, güzel, hoş. Peki bu Türkiye‘de ne gibi şeyleri değiştirecek? İşte bu sorunun olası cevapları.

16-02/17/4-5-g-ozellikleri-1455736804.jpg

4.5 G ile Türkiye’de neler değişecek?

4.5G ile cebimizdeki internet 4 kat daha hızlı olacak. Yani bazen donarak izlediğimiz HD videoları artık donma, kasma derdi olmadan izleyebileceğiz. Bu ilk etapta kulağa oldukça hoş geliyor. Fakat birde madalyonun öteki yüzü var ki bu da bitmek bilmeyen kota sıkıntısı.

Haliyle internet hızlanınca, bugün aylık olarak bize ucu ucuna yeten 2GB‘lık internet paketleri de yetmemeye başlayacak. Bu durum bazı beklentileri de beraberinde getiriyor. Bunlardan birincisi kota kaldırılarak TTNET’in uyguladığı gibi AKK uygulamasına geçmek. Yani cepte internette kota sıkıntısı olmaması gerekiyor. Örneğin bir operatör 2GB‘ta kadar 4G hızında hizmet sunuyorsa, 2GB‘den sonra 3G hızında hizmetle ayı tamamlayabilir.

İkinci seçenek ise internet paketi fiyatlarının ucuzlaması. Madem internetimiz 12 kat daha hızlı olacak, o zaman fiyatı sabit tutmakla birlikte kotaların arttırılması yoluna gidilebilir. Örneğin şuan 2GB olan bir paket, 24 GB‘ta çıkartılabilir. Yada 20 lira olan 2GB‘lık paketin fiyatı (fiyat temsillidir) 2 liraya düşürülebilir.

Uzun lafın kısası, teknoloji gelişiyorsa, yeniler eskilerin yerini alıyorsa vatandaşlar bunun için fark ödememeli. Eğer operatörler bu mantıkla hareket ederse, 4.5G ile birlikte Türkiye’deki internet kullanıcılarının kota illetinden kurtulmaları da mümkün gözüküyor.

Peki, son olarak şu soruya da yanıt aramaya çalışalım. 4.5G Türkiye‘de ne zaman aktif olarak kullanılmaya başlanacak?

4.5 G ne zaman kullanılmaya başlanacak?

Eğer büyük bir aksilik olmazsa, operatörlerin 1 Nisan 2016 itibariyle 4.5G‘ye geçmesi planlanıyor. İşin güzel tarafı ise, operatörlerin 8 yıl içerisinde yani 2024’e kadar Türkiye‘nin %95‘ini 4.5G kapsamına almak zorunda oluşları. Tabi o zamana kadar 5.5G‘ye de geçmiş olabiliriz. Bunu bekleyip göreceğiz.

:: Sizce 4.5G ile kota sınırı kalkacak mı?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

138 yorum - “4.5 G ile Neler Değişecek?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Azerbaycanda 4G ancaq Baku seherindedir. Turkiyede 4.5 G butun seherlerde var. Halal olsun turklere.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Iyi hoş guzelde;kota olduktan sonra internetin hızlı olmasının ne anlamı var ki .. yine insanlar kota bitmesin diye düşünerek video izleyecek .. akıllarında sürekli kota derdi, 3G de iken 4-5 GB paketler vardı, 4.5Gye geçildi paketler 7-8GB oldu. Aklımda kota derdi varken ben hangi rahatlıkla video izleyebileceğim istediği kadar hızlı olsun internet..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yalova merkezde vodafone 4.5 G speedtestte download 6 mbps upload 5 mbps geldi. Türkiyedeki operatörlerden de bu beklenir zaten

 4. SDN Okuru dedi ki:

  geçtim ama hızım hala aynı 9 mbps den yukarı çıkmıyor ,H+ da da LTE dede aynı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vaybe; duruma bakın hele, neden böyle şeyler hep bizim milletin başına ***** millet kendini bir hıza! Zengin şirketler ellerini sokmuş milletin cebine ne varsa bırakın alıyım diye ugraşı***** yıllardır internet kullanıyorum cep veya evden indirmekten bindirmekten hiç bir sorun veya problem olmadı.Bazen diyorumki türkiyede yaşayanlar başka bir dünyadamı yaşı***** neden bukadar çok abartılı***** gelin biraz çıkın gezin koşun yüzmeye gidin uyanınnn

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Vodafone ile Pek istegim hizi alamadim yani tatmin edici deil ya en iyisi Turkcell

 7. SDN Okuru dedi ki:

  375 mbsn bağlanma hızı indirme hızı demiyor 375/8 yaklaşık 48 mb sn de indirme hızı tabi teorik bu

" 4.5 G ile Neler Değişecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4.5 G ile Neler Değişecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4.5 G ile Neler Değişecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "