4.5 G Telefonu Yavaşlatacak mı?


05 Mart 2016 Cumartesi 19:30
4.5 G Telefonu Yavaşlatacak mı?

300 – 450 Mbps varan hızlara sahip olacak, kullanıcılara daha hızlı internet, daha kaliteli bir arama deneyimi yaşatacak 4.5 G 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren hayatımıza girmiş olacak.

Sahip olduğu pek çok avantajın yanı sıra 4.5 G, kullanıcıların bazı olumsuzlukları yaşamalarına da neden olacak.

Telefonlardaki mobil interneti 10 kat arttırma hedefi ile yola çıkan 4.5 G, sosyal medyalarda yer alan videoları 1 saniye gibi kısa bir sürede yükleme vaadinde bulunuyor.

Telefon görüşmeleri konusunda daha kaliteli bir çekim gücü ve daha sağlıklı bir iletişimi amaçlayan teknoloji, bu konuda bir dezavantaja sahip gibi görünüyor.

16-03/05/4-5-g-ozellikleri-1455736769.jpg

Günümüzde 3G teknolojisini kullanan kullanıcılar, 5 saniye gibi bir süre ile karşı tarafla iletişime geçebiliyorlar. 4.5 G’nin ise bu süreyi arttırarak 8 saniyeye çıkaracağı ifade ediliyor.

Teknolojinin bu kusura kullanılmaya başlamasının ardından sahip olduğu altyapıya adapte olma zamanı nedeniyle olduğu belirtiliyor.

Örnek vermek gerekirse, 4.5 G’ye sahip bir kullanıcı henüz 3G kullanan bir kullanıcıyı aradığı takdirde, 4.5G bağlantısı kendisini 3G bağlantısını düşürecek ve bu süreç 3 saniye sürecek.

Böylece 3G ile olan 5 saniye bağlantının üzerine 3 saniye eklenerek, kullanıcı karşı taraf ile iletişime geçmek için 8 saniye beklemek zorunda kalacak.

Fakat sorunu yaratan 4.5G, sorunu aynı şekilde kendi bünyesinden çözecek. Voice Over LTE teknolojisi bu sorunun çözümünde başrol olacak.

Telefon görüşmelerini internet tabanlı olarak sağlayan Voice Over LTE teknolojisi, 4.5G kullanan iki kullanıcı arasındaki telefon görüşmesini 1 saniyede gerçekleştirecek.

İnternet hızındaki artış, telefon görüşmelerindeki bağlantı kısalığı, telefon görüşmelerindeki kaliteyi arttırma hedefine sahip teknolojinin başka hangi değişiklikleri hayatımıza getireceğini zamanla göreceğiz.

1 Nisan 2016 tarihinde Türkiye’nin 4.5 G teknolojisine geçeceğini hatırlatmakta fayda var.

:: 4.5G teknolojisinin getireceği olumlu ve olumsuz yönler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

107 yorum - “4.5 G Telefonu Yavaşlatacak mı?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  1- uydu üzerinden iletişim ucuzlayabilseydi cep telefonlarından önce uydu telefonları yaygınlaşırdı.
  2- 4.5G ye uyum için simkartlar değiştiriliyo. Gerek yok diyosunuz ama çoğunuzun akıllı telefonunda çipleri kesilmiş 3G şebekenizi ve batarya sürelerinizi etkileyen eski yarım akıllı simkartlar mevcut.
  3- Kimi frekans hizmetin kapsama alanını genişletirken kimi frekans internet hızlarının arttırılmasını sağlıyor.
  4- Farkındaysanız kotalar artmaya başladı. Kullanımın başlaması ile birlikte daha yüksek kotalarda gelicek. Talep arttıkça kota artıcak
  5- 3g üzerinden görüntülü görüşmenin dünya da ki kullanım oranı o kadar aşağılarda ki bir çok marka telefonlarından bu özelliği kaldırdı. Bildiğim kadarı ile sadece samsung devam ettiriyor.
  6- 4.5G şebeke stabilizasyonu arttırcağından şebeke şarj tüketimini düşürücek hızların artışı ile birlikte kullanıcının işlem hacminin artması şarj sürelerini düşürecek
  7-4.5G internet kotasını daha çabuk bitirmicek. Hızdan dolayı aynı sürede daha çok işlemle daha çok kota tüketimi gerçekleşecek
  8- 4.5G ile extra fiyatlandırma olmayacak hatta teşvik amaçlı olarak fiyat düşüşleride gerçekleşecektir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  iPhone'da görüntülü görüşme yok diyen var birde acüze demiş iPhone kullanıcılarına. Sende cahilsin FaceTime'dan haberin yok. Skype deyip deyip tutturmuşsun Hadi şimdi iPhone kullanmadan konuşma. Bir de ram yetersiz demiş. Yav he he hadi sana 8gb ramli android telefonunla iyi kullanmalar

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Pili sömürücek LTE, 350 mbpslere ulaşamaz. Heleki İstanbulun göbeğinde. Çook insan var. Çok bağlantı var. En az olacağı 25 ile 100 arası

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Torun telefonu yenilemiş hem de 4.5g uyumlu ama eski telefonu nereye gitti niye bana vermedi telefonu dedeye sahip çıkalım hastasıyız dede

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Fiber kablo konusunda vodafone belki zayıf olabilir ama Turkcell ve Turk telekom zaten fiber yatırımlarını yapıyorlar burada sorun fiberi kim yapacak herkes ben yapıyım başkası benden kiralasın diyor ama zaten 4.5g demek baz istasyonunu fiber ile birbirine bağlamak demek yoksa o bant genişliği sağlanamaz

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Şarj konusunda pili sömüreceği açık, Neden; her kanalın bir standart bir band genişliği var. Data iletim hızını artırmak için birkaç kanalı aynı anda kullanıp toplandaki band genişliği kadar hız katlanmış oluyor. Aslında bunu daha önce zaten duydunuz. 2 taşıyıcılı, 3 taşıyıcılı internet olarak. Buradaki taşıyıcı frekans. Her frekans için fazladan bir verici alıcı çalışması gerekiiyor. Yüksek hız sunan wifi modemlerdeki anten fazlağı bu yüzdendir. E fazladan hız demek fazladan frekans demek buda fazladan donanım ve fazladan güç tüketimi demek. Aslında taşıyıcı sayısı arttıkça her taşıyıcının gücü düşürülüyor. Mesela eski telefonda bir verici bir alıcı varken 1watt güç kullanıyorken yeni telefonda 2 verici 2 alıcı toplamda yine 1watt olacak şekilde herbiri 0.5watt lık alıcı vericiler kullanılıyor. Ne oluyor peki; SAR değeri arttırılmamış oluyor ama çekim kalitesi mesafesi düşüyor. Telefonunuz 3G modu açıkken 2 çubuk çeken bir alanda telefonu gsm moduna aldığınızda full çektiğini görebilirsiniz. Şimdi toplamda aynı gücü tüketiyormuş gibi görünsede taşıyıcı sayısı arttıkça bu taşıyıcılardaki veriyi birleştiren sistem deki yük arttığı için daha fazla güç tüketimi söz konusu. Zaten 4G kullanmaya başladığınızda sarjınızın daha az gittiğini göreceksiniz. Bunun yanında taşıyıcı arttıkça maruz kaldığımız frekans band genişliğide artıyor ne yazık ki. Taşıyı frekans sayısı arttıkça toplamda yaklaşık aynı kalsa da her birinin gücü düşüyor, çekim mesefesi azalıyor. Sonuç olarak daha çok baz istasyonu gerekiyor. Sağlık örgütleri her ne kadar inkar etsede enerji alanlarının hücresel boyutta zararları, immün sistemini zayıflatıcı etkileri, gen yapısını bozan etkileri malesef ki sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Aslında bu etkileri fiziksel olarak kanıtlamakta mümkün. Romatizmalı yada grip olan bir kişi kendini test edebilir. Gripken immün sisteminiz çok zayıfladığından bu maruz kaldığınız RF dalgalarının etkilerini hissetmeniz kolaylaşır. 3G yada wifi açıkken ve birkaç saat sürekli data aktarımı yapar şekilde (mesela video izleyerek) telefonla meşgul olduğunuzda gribinizin daha ağırlaştığını, kendinizi daha yorgun ve halsiz hissettiğinizi, burun akıntınızın fazlalaştığını hissedebilirsiniz. Romatizmalı olan birinin rutubeti, yağmur yada enerji yüklü bulutlardan etkilendiği gibi; laptop kucağında iken wifi ile internetten film izlerken belli bir süre sonra RF dalgalardan dolayı bacaklarındakı romatizma ağrısını hissedecektir. RF dalgalarının olumsuz etkilerini hissetmek için eşikte olmamız yetiyor. Eşikte olmadığımız iyi hissetiğimiz zamanlardaki etkisi ise baş ağrısı ve stres olarak farkedebilirsiniz.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  4,5 g hikaye milleti sömürmenin yeni yolu.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  En güzel günler sizinle ve milletimizle olsun syn..sdn çalışanları..Günaydın..helllo..selamünaleyküm..vs.. saygılarımızla.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  ***** G için Nisan ayından sonra pek sevinmeyin..Vodefone YETKİLİSİ Cumhuriyet gazetesinde pek içaçıcı sözler söylemiyor,,umutlanmayın diyor..arzu edenler cumhuriyet ***** yazıyı kişinin ağzından söylenenleri okuyunuz..6 ila 1 yıl sonra 3G değerine düşecekmiş..yeterli fiber kablo bağlantısı yokmuş..250 bin ***** ihtiyaç varken bedeli 26 katrilyon liraya mal oluyormuş..ve benzer açıklamalar.
  zaten 4.5G diye de bişey yokmuş..kimilerinin hevesleri yüksek seviyede tutturtmak için uydurulan paratize bir sözcük türünden geliyormuş..
  millet 1Nisanda şakalarına uğrayabilir.. zaten akıllı kişi bu işte bir alevere dalavere olduğunu sezer..Bilgisayarcılar dahi şüphe ile bakarken
  safdirikler ise 10 ila ötesi kat referans (gelişme/başarı/çağ atlama ve benzer refedifler (uydurmalar))
  bekliyor..NİSAN 1.de.. çok bekler !!

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  istemeyen kullanmaz arkadaş nedir yani, kimse telefonu elinizden alıp lte seçeneğini aktif yapmıyor..

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  3g den önce internet kotalarını hatırlayın. Bir kaç sene içinde yani 4g ye alıştığımız vakit ve iyice yayıldığı vakit tatmin edici paketler göreceğiz. Acele etmeyin bir şey istediğimiz an olmuyor yaşadık gördük sabır sabır sabır.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  "Telefon görüşmeleri konusunda daha kaliteli bir çekim gücü ve daha sağlıklı bir iletişimi amaçlayan teknoloji, bu konuda bir dezavantaja sahip gibi görünü***** cümlesi ne ya 4.5g telefon görüşmeleri için mi sadece internet için bu nu bilmeden nasıl bu yazı yazılır ilginç

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  3 sanye için bukadar uzun bir haber ve bukadar yorum yapılması çook ilginç bir hal aldı. Bende kendimi tutamayıp katıldım aranıza….

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5g nin şebeke aramaları ile alakası yok sadece internet için var onun için aramalarda zaten kullanılmadığından 3 saniye gibi bir şey olur mu ben telefonda konuşurken 3g 2g ye düşüyor hiç kesinti olmuyor böyle bir şey olabilir mi zaten telefondaki ağ seceneklerinde sadece 4g diye bir seçenek yoktur her zaman telefon aramalara tepki verecek şekilde bağlantıda kalır

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Almanyada Vodafone 3 paket var LTE 4G 7 mbps 21mbps ve 50mbps 50mbps olan ayda 19 avro 30GB adil kullanım 30GB ten sonra 345kps hız sınırsız

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Hızı 40 mbit olur oda süper Ama internet tarifeleri aldatcı 5 saat aralıksız internet online oyun vs yapsanız 300mb gider ortalama ama tr de bu işler farklı 2-3 gb gider kazıklanıyoruz aldatılıyoruz resmen ayrıca vodafone de çook kazıklar milleti söyleyeyim

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  internetimiz 10 kat hızlanacak diyoruz siz 3 sn konuşma süresi uzayacak diyorsunuz

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  6s Plus'ı eleştiren arkadaş, git bir alfabeyi öğren.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Voice Over LTE kullanimi operatore gore degisecek mi veya operatorlerin inisiyatiflerine kalan bir secenek mi? Yoksa her kullanici yararlanabilecek mi?

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  kotalar da hızlar kadar artmayacaksa 4.5g yi kendileri kullansın.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye deki 3G baz istasyonları 4G destekli alt yapı ile kuruldu sadece yeni lokasyonlara 4G baz idtasyonları dikilme hususu var ve 4G nerdeyse hic güç kullanmıyor desek yeridir bataryaya katkısı olacak

" 4.5 G Telefonu Yavaşlatacak mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4.5 G Telefonu Yavaşlatacak mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4.5 G Telefonu Yavaşlatacak mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?