Okunma

4.5G için Türk Telekom ve Nokia Anlaştı


18 Mart 2016 Cuma 15:05
4.5G için Türk Telekom ve Nokia Anlaştı

Türk Telekom, Türkiye’de ilk kez Nokia tarafından üretilecek olan mobil iletişim donanımını kullanarak, yerli üretime destek vermeye devam edecek.

Türk Telekom ve Nokia, 17 Mart 2016 Perşembe günü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, Nokia Avrupa Bölge Başkanı Markus Borchert’in katılımlarıyla iş birliklerini duyurmak üzere bir tören düzenledi.

Bu iş birliği ile Nokia, Nisan ayında Çorlu’da yerli ekipmanlar için üretim sürecini başlatacak. Sonraki aşama ise yerli üretim olan ekipmanların Türk Telekom şebekesine entegre edilmesi olacak.

Nokia, iş birliği kapsamında sahip olduğu uluslararası bilgi birikimini Türkiye’ye taşıyacak ve ilk olarak Türk Telekom müşterilerinin bu önemli ortaklığın avantajından faydalanması sağlanacak.

Baz istasyonunun beyni yerli üretim olacak

Türk Telekom’a özel olarak Nokia’nın Çorlu’da yapacağı üretim, baz istasyonunun sinyal üreten sistem modülü, yani baz istasyonunun beyni olan “baseband” üretimini kapsayacak. Baseband ekipmanı sinyal üretiminin yanı sıra, arama kontrollerini sağlayan ana ekipman olarak da biliniyor.

Bu nedenle mobil iletişim teknolojisinin belkemiği olan baz istasyonlarının en önemli parçalarından biri de bu anlaşma çerçevesinde “yerli üretim” olarak Türkiye’de üretilecek ve ilk olarak Türk Telekom tarafından kullanılacak.

Anlaşma çerçevesinde Nokia, Türk Telekom’un hali hazırdaki GSM şebekelerini de yükseltecek ve Türk Telekom’un müşterilerine sunacağı 4.5G hizmetine de katkı sağlayacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr.Ömer Fatih Sayan, Nokia tarafından yapılacak ve ilk kez Türk Telekom tarafından kullanılacak üretimin yerli ekosistemin yaratılması için büyük önem taşıdığını belirtti.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, iş birliği sayesinde Nokia’nın uluslararası bilgi birikimini ve teknolojisini Türk Telekom müşterilerine sunacak olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

16-03/18/45g.jpg

Nokia Avrupa Bölge Başkanı Markus Borcher, Çorlu tesislerindeki yerli üretim sayesinde Türkiye’nin lider operatörü Türk Telekom’un günümüzde ve gelecekteki müşteri taleplerini daha iyi karşılayacağını belirtti.

:: 4.5G için yerli üretimin desteklemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

38 yorum - “4.5G için Türk Telekom ve Nokia Anlaştı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nedn her telefn ve her hat icin gecerli degil Bizim cnimiz ykmu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  TT'nin 1 Ton daha ekmek yemesi lazım. Bende TT kullanıcısıyım, ama çekiyor, ama 2 mbit ile 10 mbit hız alıyor, ama bazı yerlerde (Örn;Maslakta) 20 ile 45 arası gördüm. Ve gerçekten şaşırdım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia, Türkiye'nin çok ekmeğini yemiş bir firma. Yerli yatırımda daha evvel girişimler olsaydı çoktan üretim yaparlardı Türkiye de.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten aselsan üretimi milli baz istasyonu var niye nokiadan lisans alıp burda üretim yapıyorsun senin kendi ürettiğin ürün var zaten

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bi defa nokianın telsiz şebekesi çok iyi tüm rakiplerine göre .örnegin samsunga göre htc ye göre lg ye göre sony e göre süper şebekesi var faydalı bir işbirligi olur bana göre

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Telekom, Turkcell'i devirmeye niyetli. 1000dk 1000sms 5GB = 29TL sudan ucuz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyede üretilen Finli Beyin ürünü ürün peeehh. Ne de yerliymiş…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Telekom'un bir sonraki telefonu da TT 3310 olacakmış

 9. SDN Okuru dedi ki:

  her operatör farklı frekansı satın almışken görüp izleyelim 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia ve yerli nasıl olur adamlar Finlandiyalı…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Yerli derken kafası karışan arkadaşlar için söyleyim. Hazır olarak yurtdışından alınmayacak. Üretim içerde olacak. İhale şartlarına göre belli bir yüzde olarak yerli üretim şartı vardı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  nokia hayatının hatasını yapıyor

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Nasıl bir millet olduk başarıya inançsız yapılan her işte bir cinnik aramak bu nedir beyler biraz kendinize gelin

 14. SDN Okuru dedi ki:

  hem yerli diyorsunuz hem nokia ile anlaştı diyorsunuz. yerli diyecekseniz, turkcell'in aselsan ile işbirliğinden bahseceksiniz.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Zavallı nokia yine batacak

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Telekom tozu duman kataçak gibi ,yakında 1 numara olur görün.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Maşallah hayırlısı olsun

 18. SDN Okuru dedi ki:

  ne yani türkcellde mi çalışacaktı..boşver ..telecom.u seçtiğinden dolayı NOKİA,ya teşekkür ederiz…çatlayın…

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ***** beyim..yakında o dediğin aklını kullan kerim..mi acaba ? AKLIN KULLAN KERİM.. bitecektir..TELECOM anlı şanlı ve dünya da ve hatta MARS,ta dahi tanınmış NOKİA ile işbirliğine girişmiş..memnun olmuşuz..TELECOM,lular olarak..!!

 20. SDN Okuru dedi ki:

  aaaaaaaaaaaaa…lütfen doğru operatörle anlaşmış..yıllardır avea,nın kahrını çektik..biraz da eski avealı yeni ***** gülsen ya..
  lütfen..hakarete ve kıskanmaya ve imrenmeye ve hasutluğa gerek yok..
  (hasutluk,,eski deyim..yani kıskanma, seninde biraz sürünmek gerek vodefone,,türkceelll..)

 21. SDN Okuru dedi ki:

  baseband sürücülerini verinde açık bulak la 😀 IH IH IH

 22. SDN Okuru dedi ki:

  nokia ve yerli?

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Sanırım şehirden şehire farkediyor ama ben 5 aydır Türktelekom (avea) kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı çekmedim. Türkcellden geçiş yapmıştım. Aksine vodafonenun interneti bulunduğum lokasyonda çok kötü bir internet deneyimi sunuyor. Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama avea Türktelekom olduktan sonra sanki bir hızlanma oldu. Çekim gücü arttı. Ya da benim bulunduğum lokasyonda bir iyileşme ***** ile yapılan anlaşma doğru bir adım.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia Türk malı mı oluyor la

 25. SDN Okuru dedi ki:

  akk varken bunlar tırıvırı

 26. SDN Okuru dedi ki:

  geç bunları kardeşim akk olduktan sonra 4.5g kime fayda sağlar

 27. SDN Okuru dedi ki:

  sen ilk önce akk kaldır sonra görüşelim ttnet

 28. SDN Okuru dedi ki:

  4.5g de alacağımız en yüksek veri hızı aslında şu anki altyapıyla almamız lazım. ama her zamanki gibi her teknolojinin en dandiğini kullanıyoruz

 29. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle doğru bir atılım avea gerçekten sinyal kalitesi berbat vodafondan avea geçtim telefonu patatez çevirdi 2 ay zor tahammül edebildim

 30. SDN Okuru dedi ki:

  türk telekomun interneti çok iyiymiş gibi birde 4.5g ye geçiyorlar

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Nokiaya güveniyorum iyi bir anlaşma

 32. SDN Okuru dedi ki:

  nokya kınıktın pinpol

 33. SDN Okuru dedi ki:

  LİDER? Nokia yanlış operatörle anlaşmışsın.

" 4.5G için Türk Telekom ve Nokia Anlaştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4.5G için Türk Telekom ve Nokia Anlaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4.5G için Türk Telekom ve Nokia Anlaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "