4.5G ile Neler Değişiyor?


31 Mart 2016 Perşembe 12:00
4.5G ile Neler Değişiyor?

2011 yılında yaygın olarak dünyada görmeye başladığımız 4G / LTE teknolojisi, hızla gelişen mobil teknolojilerle beraber gelişmeye devam etti. İlk başlarda 50 – 100 Mbps seviyesinde hız sunan 4G, şu an dünyada 450 Mbps ve üzeri seviyelere çıkabiliyor.

1 Nisan itibariyle ülkemizde kullanmaya başladığımız 4.5G ile beraber, şimdilik kullanıcılar teorik olarak maksimum 375 Mbps seviyesinde hızları kullanabilecekler. Bu hız, evdeki fiber internetlerimizdeki 100 Mbps’lik hızlardan bile oldukça yüksek.

Tabii 4.5G’ye geçtiğimiz saatlerde yapılan test sonuçlarına göre, elde edilen hızlar en iyi şartlarda 100 – 150 Mbps aralığında, genel olarak 50 – 90 Mbps aralığında olarak dikkat çekiyor.

Telefonun tam çekmediği yerlerde ise 4.5G hızı, 40 ve 20 Mbps altı seviyelerine kadar düşüyor.

4.5G ile Neler Değişecek? Tüm 4.5G Sorular ve Cevapları

Peki, 4.5G ile beraber hayatımızda neler değişecek? 375 Mbps gibi teorik olarak bizlere söylenen hızlar gerçekten günlük hayatımızda karşımıza çıkacak mı?

4.5G ile beraber telefonumuzun şarjı daha mı hızlı bitecek? 4.5G destekli telefonunuz, hangi hızlara kadar sizleri yarı yolda bırakmayacak? Kota sorunu yaşayacak mıyız? Tüm merak ettiğiniz soruların cevabı makalemizde.

3G bizlere neler sunuyordu, 4.5G neler sunacak?

16-03/31/4-5g-nedir.jpg

2002 Yılında Amerika’da, 2003 yılında ise Avrupa’da kullanılmaya başlanan 3G teknolojisi, 2009 yılında Türkiye’de kullanılmaya başlanmıştı.

Aradaki 6 yıllık farkın da etkisiyle Türkiye, 3G performansı açısından daha yeni ekipmanlarla donatılmış ve daha yüksek 3G performansı sunmayı başarmıştı.

Ülkemizde 35 Mbps seviyesine kadar indirme hızlarına çıkılabilen 3G, günlük hayatta, ideal şartlarda ve yerine göre değişmekle beraber 20 – 30 Mbps arası hızları bizlere sunabiliyor. Özellikle AVM gibi kalabalık ve alanlarda bu hız 8 ve 5 Mbps seviyesine kadar düşebiliyordu.

Artık 4K video çeken, 20 Megapiksel barajına yaklaşmış kameralarla yüksek kaliteli fotoğraflar çeken akıllı telefonlar için, bu hızlar oldukça düşük kalmaya başladı.

4.5G ile daha yüksek hız, daha düşük gecikme 

4.5G, 3G’ye göre daha az gecikme sunuyor. Daha az gecikmeyle beraber nesnelerin interneti ve pek çok kurumsal çözümde daha iyi bir performans bizleri bekliyor. Bunun yanında yüksek çözünürlüklü mobil canlı yayınlar, daha hızlı indirme ve yükleme performansı da bizlerin elinin altında.

4.5G cihaz ayarları

Normalde 4.5G destekli bir SIM karta sahipseniz, telefonunuz 4.5G’ye otomatik olarak geçecektir. Fakat geçmemesi durumunda iPhone ve Android telefonlar için videolu olarak sizlere nasıl ayar yapabileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Android için 4.5G ayarları

iOS için 4.5G ayarları

Neden 4.5G?

Bir isimlendirme stratejisi olan 4.5G, global arenada LTE Advanced olarak karşımıza çıkıyor. Bazı operatörlerin 4.25G diye farklı ülkelerde adlandırmaya gittiğini de görüyoruz.

Bu yüzden 1 Nisan saat 00.00 itibariyle telefonlarımızda 4.5G simgesi yerine, LTE ve 4G simgelerini ilk olarak göreceğiz. Daha sonra 4.5G simgesi, güncellemelerle telefonlara gelebilir.

2022’li yıllara kadar hayatımızda kullanılmaya devam edecek olan 4G / LTE tabanlı teknolojiler, 1 Gbps seviyesine kadar hızlara çıkabilecek.

Yeni LTE kategorileri, çoklu anten yapıları ve yeni taşıma teknolojieriyle beraber, özellikle WiFi birleşimi ile günümüzde bile çok ciddi hızlara erişebiliyoruz.

4.5G Destekleyen Telefonlar Hangileri? 

16-03/31/4-5g-destekleyen-telefonlar.jpg

4.5G teknolojisinden yararlanmanız için, telefonunuzun 4G / LTE modeme sahip olması gerekiyor.

Daha önce ülkemizde telefon alırken pek bakmadığımız dahili modemler, artık mobil internet hızımızı doğrudan etkiliyorlar.

Çeşitli LTE modem kategorilerine sahip telefonlar, farklı hız desteklerine sahipler. Bu da operatörünüz sizlere en yüksek hızları verse bile, o hızlara erişememe olarak sizlere geri dönebiliyor.

Örneğin ülkemizde operatörler, ideal koşullarda kullanıcılara 200 Mbps’lik indirme hızı sunabiliyorlar diyelim. Eğer sizin telefonunuz Cat 3 tipi bir modem kullanıyorsa, en fazla 90 – 100 Mbps seviyesinde bir indirme hızından yararlanabiliyorsunuz.

Aynı koşullarda kullandığınız telefon Cat 4 tipi modeme sahip olsa bu hız 150 Mbps, Cat 6 tipi modemde ise bu hızı tamamen kullanabilme, hatta 300 Mbps’e varan hızlara kadar sorunsuz kullanabilme şansı bizlere sunuyor.

Peki LTE kategorileri hangi hızları destekliyor? Kategori kategori yazalım.

LTE Cat 2 50 Mbps indirme, 25 Mbps yükleme

LTE Cat 3 100 Mbps indirme, 50 Mbps yükleme

LTE Cat 4 150 Mbps indirme, 50 Mbps yükleme

LTE Cat 6 300 Mbps indirme, 50 Mbps yükleme

LTE Cat 7 300 Mbps indirme, 100 Mbps yükleme

LTE Cat 9 450 Mbps indirme, 50 Mbps yükleme

LTE Cat 10 450 Mbps indirme, 100 Mbps yükleme

4.5G ile ilgili sorular ve cevapları!

4.5G ile neler değişecek?

3G ile 360p, 480p seviyesinde yapılan canlı yayınlar, 4.5G ile rahatlıkla Full HD seviyesine çıkabiliyor. Artık insanlar her yerde yüksek kalitede canlı yayınlar yapabilecekler.

Kesintisiz bir şekilde yüksek kaliteli video ve müzik dinleyebilecek olan kullanıcılar, düşük gecikme oranlarıyla beraber daha profesyonel çoklu oyun deneyimini de yaşayacak.

Mobil modemlerle beraber bilgisayarı neredeyse bir fiber performansıyla kullanabileceğiz.

4.5G tarifeleri neler?

Vodafone, ilk 1 aylık süreçte mevcut tarifelerini aynı şekilde sürdüreceğini açıkladı. Kullanıcılar, mobil data paketlerini aştıkları zaman herhangi bir ek ücret ödemeyecekler. Böylece yeni sistemde ne kadar data paketine ihtiyaç duyduklarını deneyimleyecekler.

Avea ve TTNet ile güçlerini birleştiren ve tek isimle karşımıza çıkan Türk Telekom, 4.5G reklamlarında en aktif gördüğümüz operatör olmayı başardı.

Türk Telekom 4.5G tarifelerine bakacak olduğumuzda, en yüksek kapasiteli paketin 15 GB olduğunu, fiyatının da 89 TL olduğunu görüyoruz.

Tarife paketlerini açıklayan operatörler arasında Turkcell bulunuyor. 50 GB’lık 4.5G paketini 150TL fiyata veren Turkcell’in tüm tarifelerine buradan bakabilirsiniz.

4.5G kota sorunu yaşatacak mı?

4.5G, bizlere sadece daha yüksek hız ve daha düşük gecikme oranı sunuyor. Facebook’ta açacağınız bir fotoğraf 250 KB boyuta sahipse, 3G’de de 4.5G’de de aynı derece kotanızda etki ediyor.

4.5G ile sadece daha hızlı bir internet deneyimi yaşayacağımız için, izlediğiniz videoları takılmadan daha yüksek kalitede izleyebileceksiniz. Bu da kota kullanımını artıracak bir detay. Fakat unutmayın, siz burada kaliteyi artırdığınız için kota kullanımı artacak.

Operatörler, daha yüksek paketlerle 4.5G hizmetlerini sundular. Daha yeni yeni kullanıma geçen 4.5G’de hızlar arttıkça, kullanım alışkanlıkları değişmeye başladıkça, kota limitleri de artmaya devam edecek.

4.5G hız testi kotayı etkiler mi?

Evet.

Belirli bir saniye içerisinde, internet hızının el verdiği derecede veri indiren hız testi uygulamaları, hızınıza göre 30 – 300 MB gibi geniş bir aralıkta kotanızı kullanacaktır.

16-03/31/4-5g-speedtest-hiz-testi-kota-sdn.jpg

4.5G pil tüketimini artıracak mı?

Bir açıdan evet, bir açıdan hayır.

Kısacası evet mi hayır mı cevabını verecek olan birim, operatörünüz.

Eğer bulunduğunuz bölgede, operatörünüz 3G ve 2G seviyesine düşmeleri engelleyecek bir şekilde kurulum yaptıysa, çok fazla pil sorunu yaşamayacaksınız.

4.5G teknolojileri, en fazla güç tüketimini sınıf arası bağlantılarda yaşıyor. Eğer 4.5G’den 3G’ye düşüp, sonra tekrar 4.5G’ye bağlandığınız zaman güç tüketimi artıyor. Hatta 4.5G kaynağına bağlanmak için telefon sürekli, antenlerine yoğun bir güç vererek, baz istasyonu aramaya devam ediyor. İşte bu da pil tüketimini negatif etkiliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, 4.5G daha fazla pil tüketimi oluşturmuyor. Sadece operatörlerin bizlere kesintisiz bir deneyim sunması gerekiyor. Eğer sunamadıkları takdirde, pil tüketiminin artacağının altını çizelim.

Telefonum 4.5G desteklemiyorsa ne olacak? 3G yavaşlar mı?

Eğer telefonunuz 4.5G teknolojisini desteklemiyorsa, 3G ile internete girmeye devam edeceksiniz. Bağlantı hızınız mevcut durumdan daha da yavaşlamayacaktır.

Yavaşlarsa da operatörlerin baz istasyonlarından kaynaklanan anlık sorunlardan kaynaklı olacaktır.

4.5G’ye geçelim mi?

Mailleşme, mesajlaşma ve sosyal medyada sadece yorumlara bakma dışında pek fazla telefonla haşır neşir olmayan kullanıcılar, 4.5G destekli bir telefona sahip değillerse, çok bir şey kaybedecekler diyemeyiz.

Eğer telefonunuz 4.5G desteklemiyor, siz de yoğun bir şekilde video çeken ve izleyen birisiyseniz, interneti yoğun bir şekilde kullanıyorsanız, kesinlikle 4.5G destekli bir model almanızı tavsiye ediyoruz.

4.5G destekleyen bir cihaz alırken, onun hangi kategori LTE modeme sahip olduğunu öğrenmeyi unutmayın. Ülkemizde Cat 4 ve üzeri çözümler yeterli performansı sunacaklardır.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

52 yorum - “4.5G ile Neler Değişiyor?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5g nin wifi ile bi alakası varmı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Hattım cihazım 4.5g uyum ludur 4.5gy aktif hale getiremiyorum cihazım ayfon 5es hattım wadafon dur

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlamadigim sey, en yeni Iphone'ler en yuksek 4G lik, Turkiye nasil 4G lik Iphone u 4.5G lik yapacak. Turkiye icin ozel mi uretiyliyor yoksa Turkiye teknolojide gelismis ulkelerden daha da mi ileride!

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Tarife bitti habire kontr gidiyor mobil veri ve vifi kapalı olduğu halde

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Turkcell de 4.5 ge nasıl iptal edilir?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  bu ülkede adil akk ve 1 gb 1 tl olmadııg sürece sıfır benim gözümde ucuz internet istiyoruz artıkkkkkk kotadanda nefret ediyorummmmmmmmmmmmmmmmmm

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Istanbul/andolu yakasında yaşıyorum wodofone hattı var 3g ye hiç dusmedi ve Pil tüketimi konusunda normalde sabah 7 de teli şarjan aldığımda 0 kusurlerle eve girerdim akşam 8 de bu gün LTE nin ilk günü ve saat 20.30 ve bu gün oyuna abandim paso sarj Q model galaxy A700fq

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Note 5 ve hicbir fark yok hatay iskenderun

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5G'nin ilk gece hız testlerinde bile çok ciddi farklılıklar varken neler değişecek diye sormak biraz tuhaf kalıyor. Tabi ki avrupaya göre çok düşük hızlara alışık olduğumuz için bize milat gibi gelecek. Yine de pozitif bir adım diyebilirim.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  girecegim siteye 2 saniye gec girerim ama bataryami etkilemesin yeter ki. emin olun ki cok sarj yiyecek

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  ***** gireli 2 saat oldu ve simdiden internetimin azaldigina dair fatura bilgilendirme mesaji geldi.. bir iki gun daha denerim eger bu sekilde devam ederse 3G'ye dönerim. Operatorumuze bagliymis, eger operatorumuz baz istasyonunu bulamazsa hizimiz 3G'ye dusermiste, operator 4.5G'yr baglanmaya calisirken fazladan hem kota hem de sarj harcarmis. nedenmis o? Iyice o hizin dusmeyeceginden emin olmadan, baz istasyonlarinizin alanlarini genisletmeden hayata sokmasaydiniz. 3G'nin kotayi harcama hizina daha yeni alistirmistik kendimizi. Bi de bu daha beter cikti. Daha uygun isler yapacaginiz yerde su yaptiginiza bakin yani bravo..

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  tuhaf evdeki internetim 4.5 den önce daha hızlıydı 4.5 ten sonra yarı yarıya hızı düştü neden acaba ne yapıyorlar anlamadım

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5G bağlandı. Süper bir performans ve hız. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bu teknolojiyi ülkemize getiren ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum…

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Aradaki 6 yıllık farkın da etkisiyle Türkiye, 3G performansı açısından daha yeni ekipmanlarla donatılmış ve daha yüksek 3G performansı sunmayı başarmıştı.DERKEN???

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  bir çubuk,cuk var..göstergede..

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  kimse 4.5g kullanmasın fiyatlar resmen soygun ben bugün derhal iptal ettim ben kimmiyim ben üst düzey teknoloji mühendisiyim öyle liseli ergen değilim burdan sesleniyorum türk milletine kendinizi soydurmayın müslüman insan uyanık olmalıdır kafirlere yem olmayın. iyi uyanmalar diliyorum.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  40dk Sonra 4.5 İle İlgili Her Şeyi Öğreneceğ***** da Kafanıza Takmayın. 🙂

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  gelsin bakalım göreceğiz….

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5 g ye geçtiğimiz zaman 3G deki paketleri alabilir miyiz veya illa geçmek mi zorundayız.Telefonum destekliyor ama geçmek istemiyorum ne olcak

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  o hızları rüyamızda görürüz şuan 3.5g ile yaklaşık 8mbit download yapabiliyorum. gece 00:00 dan sonra bakalım neler değişecek. bir de her yerde aynı anda devreye girmeyeceği söyleniyor. girdiğini varsayalım bu kotalarla nereye kadar. en azından kota dolunca 300 – 400 mbit'ten 20-30 mbit e düşse iyi olur. ama bunlar ne yapacak söyleyeyim size verecek 300 – 400 o da 2 3 günde kotamızı dolduracak sonrasında düşürecekler 96kpbs hıza vaya faturaya bindirecekler. kimse 2 lira kârı olmayacaksa size 1 lira vermez unutmayın..

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  ne alakası var kardesım mobıl ag bu

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5g simgesi gelmesin yaa o neeeee öyle

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  ısıtıp ısıtıp aynı yazıyı koymaktan bıkmadınız mı?

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  3g bize yeter birader telefonda hız fasa fiso

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kotalı ve fahiş fiyatlı 4.5G ye hayır kampanyasını başlatıyorum. Yaşasın 3g

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Gencler sizin internete yavas baglanmaniz 3 g degil istasyonun yakin olmamasindan kaynakli ben okulumda hiz testi yapinca 27 mb cikiyor(turkcell)

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahu yok kota çabuk bitecekmiş. Yok muazzam hızlara çıkacakmış 3g yi 3mbitten yukarı kullanan varsa beri gelsin

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Hattım bugün niyese hiç 1 çubuğa düşmedi Hayret

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5G simgesi umarım gelmez.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Normal evdeki internet hızıda artarmı

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyler 4.5 g ev interneti icin gecerlimidir

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  3g nerde 20-30 mbit hız veriyor yahu? izmirin göbeğinden maksimum 15 mbit alabiliyorum genelde 4-5 mbit evdeyken.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  aşırı abartılı gereksiz bişeydir. bize kalan sadece kazık faturalar, internetin bu boş aleminde geçen sürelerin artması demektir 4.5G. Ahlak yoksunluğunun daha da artacağı, sosyolojik bozuklukların daha da artacağı, kişilerin yüz yüze muhabbetlerinin daha da biteceği demektir 4.5g. Şimdilik bize çok tatlı geliyor hem de bal gibi, zamanla öz benliğimizi de kaybedip robotlaşan birer meta olacağız. BUDUR İŞTE 4.5 G.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben şimdi Vodafone freezone tarifesini kullanıyorum 4.5 G ye geçemeyecek miyim? Yardımcı olursanız sevinirim

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  İnternet kotası düşük olduktan sonra ne gereği var 4.5g nin

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  4,5G ile hiçbişey değişmeyecek. Kotalarda da ilerleme yok fiyatlarda da. Hatta eskiye göre daha pahalı. Biz de diyorduk tarifeler 10GB'tan başlar filan. Nerdeee. Allah hepsini bildiği gibi yapsın.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Bıktım bu 4.5g muhabbetinden

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5G bir balondur ve kota fiyatları ile de bunu kanıtlayabiliriz. Daha altyapı oturmadan, evde 3 Mbps gibi saçma sapan hızlar varken 4.5G göz boyamadan başka bir şey değildir.

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  türk Telekomda Kızılay'da öğle vakti 1.7 mbps download hızı alıyorum. 4gde de g hadi en fazla 10mbps alınır. öyle 300 400 diye uçup kaçmanın manası yok.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Tolga reis Samsung 6s den gen mobil 5 pilasa gecilirmi yada not 6yi mi *****

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Tek merak ettiğim;4g gelince 3g telefonlarda herhangi bir hız artışı olacak mı

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Abicim iyi güzel ama internet paketleri Türkiye'de çok pahalı. Kullanamadıktan sonra hızın bir anlamı kalmıyor. Çeksinler şu fiyatları herkes kullanabilsin.

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  iPhone 5 im var neredeyse 3 buçuk yıl oldu alalı yinede 4G kullanabileceğim cat3 olsada

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  4.5G kota sorunu yaşatacak mı?

  4.5G, bizlere sadece daha yüksek hız ve daha düşük gecikme oranı sunuyor. Facebook’ta açacağınız bir fotoğraf 250 KB boyuta sahipse, 3G’de de 4.5G’de de aynı derece kotanızda etki ediyor.

  demişsiniz. Tamam bir resmin boyutu değişmeyeceği kota kullanımı aynı kalır ama videolarda siz anlık olarak baksanız bile yüksek hızlar olduğu için arka planda video tamamen inmiş olacak bu da kotanın daha çabuk dolması anlamına gelecek.

" 4.5G ile Neler Değişiyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4.5G ile Neler Değişiyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4.5G ile Neler Değişiyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 2. 2 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 3. 3 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 4. 4 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 5. 5 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 6. 6 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 7. 7 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 8. 8 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 9. 9 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 10. 10 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!