4. nesil AMD Ryzen işlemciler performansı ile şaşırtacak


29 Aralık 2019 Pazar 17:00
4. nesil AMD Ryzen işlemciler performansı ile şaşırtacak

Bir yandan Threadripper işlemcilerini tanıtan AMD, bir yandan da yeni Ryzen işlemcilerini hazırlıyor. Zen 2 mimarisi ile birlikte 7 nm üretim bandına geçiş yapan AMD, Zen 3 mimarisi ile 7 nm+ üretim bandına geçiş yapacak. AMD’nin söylediğine göre, 4. nesil AMD Ryzen işlemciler performansı ile şaşırtacak.

4. nesil AMD Ryzen işlemciler kullanıcıları sevindirecek

Intel ve AMD arasındaki çekişme, tüketiciyi memnun etmişe benziyor. Son yıllarda işlemci üzerindeki çekirdek sayıları artarken, fiyatlar da makul hale gelmeye başladı. Son kullanıcı, yüksek çekirdekli işlemcilere çok daha rahat ulaşabiliyor. Intel nm sorunlarını halletmeye çalışırken, AMD’de yazılım kısmındaki sorunlar ile uğraşıyor.

AMD Ryzen işlemciler

AMD, yeni Zen 3 mimarisinin takdire şayan olduğunu ve yüzde 20’ye yakın iyileştirmeler yapıldığını belirtti. AMD’nin HPC-AI Danışma Konseyinin İngiltere konferansında onayladığı gibi, yeni mimariye sahip Milan kod adlı işlemciler müşteriler tarafından test ediliyor. Yeni işlemciler 7 nm+ üretim bandından geçecek.

Yeni mimarinin yeniden tasarlanan dizaynı sayesinde, bilimsel görevlerde IPC oranı yüzde 50 artarken, tam sayı çalışması yüzde 10 civarında bir artış gösterdi. Bu da toplam performans artışının yüzde 20’ye yakın olduğunu gösteriyor. AMD’ye yakınlığı ile bilinen bir gazeteci konuyla ilgili “Zen 3 performans kazanımlarını, tamamen yeni bir mimariden beklediğinizle aynı doğrultuda olacaktır.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ryzen işlemciler

Performans artışları ise şu şekilde gerçekleşti. AMD, Zen+ mimarisinden Zen 2 mimarisine geçiş yaparken, 2 tane dört çekirdekli çekirdek kompleksini birleştirerek bir tane 8 çekirdekli kompleks kalıbı oluşturuyordu. Ancak Zen 3 mimarisinde, bütün bir saf 8 çekirdek tasarımına gidildiği söylendi. Bu da, çekirdekler arası ortalama gecikme süresini azaltırken ve L3 önbellek miktarının artmasına neden olur.

Yapılan testlere göre Intel Core i9-9900K işlemcisi en iyi değerde 46.5, en kötü değerde ise 52.6 nano saniyeye sahip. Ryzen 3900X ise en iyi değerde 30.2, en kötü değerde ise 81.2 nano saniyeye sahip. Bu da Ryzen işlemcilerin çoklu çekirdek testlerinde daha iyi olduğunu gösterirken, oyunlarda Intel’in gerisinde kaldığını gösteriyor. Yeni tasarım ile çekirdekler arası gecikmenin azalması, oyun performansına direkt etki edecek.

Siz 4. nesil AMD Ryzen işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Vala ne düşünelim. Ben alacağıma bakarım. Yesinler birbirlerini

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Ne zmn çıkıyo bide ne kdr olur

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Shiftdelelete ve intel ortak mı çalışıyor….
-AMD’ye yakınlığı ile bilinen bir gazeteci konuyla ilgili “Zen 3 performans kazanımlarını, tamamen yeni bir mimariden beklediğinizle aynı doğrultuda olacaktır.” şeklinde bir açıklama yaptı.-
Yani itibarsızlaştırma konusunda üstünüze yok vallahi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

İntelin kafasına göre at oynattığı dönemler bitti, şimdi de 1080p de 3-5 fps için gigaherze oynuyor, yakında buzdolabı yada klima tasarımlı aktif soğutmalı pcler gelir, işlemcileri 100 dereceyi aşmaya başladı, cayır cayır..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

İP 990K AMD den oyunda iyi eee gö***** amd deden pahalı oldugunuda yazın …AMD ryzen3950 si var haberiniz varmı.intel bitti artık çok ısınıyor kapanıyor hatta termal macunu değiştiremezsiniz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

9900K dan 3950X e geçen ve 2080Ti kullanan biri olarak şunu söyleyeyim, oyun performansı olarak intel çok ö***** da net 20, 4K da 12-13 fps düşüş yaşıyorum, 3950X dip OC ***** fps oyunlara alıştıysanız, bütçeniz varsa ve 2080Ti gibi bir yatırım yaptıysanız tek yol i9 9900K…özellikle KF ve KS serilerini tavsiye ederim. 8ç[email protected] çok rahat çalışıyor, 280mm lik sıvı soğutma ile 80C’yi hiçbir şekilde geç***** max 2 çekirdek sağlam yüke biniyor, biri %70 90 diğeri %60 70 diğerleri %10 seviyelerinde sürtüyor, hal böyleyken tek çekirdek frekansı aşırı önemli oluyor. Malesef, 3950X tek çekirdekte 4.7ghz i nadiren görüyor, tüm çekirdek oc yaparsan da 4300-4400max…Sattığım 9900KF 5.3ghz idi, net 1ghz çekirdek başına hız düşünce oyunlarda net düşüş aldım.2k 140-150fps oyuncusu iseniz kesinlikle 9900KF-KS tavsiye ederim. Valla 3950x aldık daha çekirdeklerin yarısının iş yaptığını görmedim ne foto işlerken, ne de oyun oynarken. Çok çekirdek için daha çok ***** Mark 11 CPU testi gibi, sadece CPU grafik performansını ölçmek için yazılan sentetik test programı bile 10 çekirdekten fazlasını kullanmıyor, oyunlarda 2 çekirdek , taş çatlasa 3 çekirdek sağlam yüke biniyor. Çok çekirdeğin cazibesine kapılmayın, 9900K candır can.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

Amd 7 nm’ye çoktan geçmişken Intel neden hala 14 nm’lerde? Beceremediğinden mi, gerek duymadığından mı, satış stratejisi mi yoksa başka nedenler mi?

" 4. nesil AMD Ryzen işlemciler performansı ile şaşırtacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4. nesil AMD Ryzen işlemciler performansı ile şaşırtacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4. nesil AMD Ryzen işlemciler performansı ile şaşırtacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor F1 kupasını basan 3D yazıcı kutusundan çıkıyor
  2. 2 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  3. 3 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  4. 4 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  5. 5 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  6. 6 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  7. 7 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  8. 8 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  9. 9 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  10. 10 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme