40 bin Tinder fotoğrafı izinsiz olarak kullanılıyor!


29 Nisan 2017 Cumartesi 14:00
40 bin Tinder fotoğrafı izinsiz olarak kullanılıyor!

Ünlü çöpçatanlık uygulaması Tinder, milyonlarca kullanıcının, fotoğraflarını yüklemesi için birçok sebebe sahip. Ancak bir yapay zekayı geliştirmek için oluşturulan veri setine katkıda bulunmak, bu sebeplerden biri olmayabilir.

Geçtiğimiz ay Google tarafından satın alınan makine öğrenimi platformu olan Kaggle’da bir kullanıcı, Tinder’ın API’sini kullanarak 40 bin kullanıcının profil fotoğrafını topladığı bir veri setini yayınladı.

People of Tinder, yani Tinder’ın İnsanları adı verilen bu veri seti, altı adet indirilebilir zip dosyasından oluşuyor. Bunlardan 4 tanesi 10 bin profil fotoğrafı bulunduruyor ve kalan iki zip dosyası ise her iki cinsiyetten 500 örnek fotoğraf bulunduruyor.

Stuart Colianni tarafından hazırlanan bu veri seti, CC0: Public Domain License ile lisanslanmış. Ayıca Colianni Tinder’dan profil fotoğraflarını alırken kullandığı scripti GitHub’a yüklemiş.

Daha önce çalıştığı veri setlerinden memnun olmayan Colianni, Tinder’ın elinde bulundurduğu doğal, gerçek insanlardan oluşan veri setini kullanmanın iyi bir fikir olduğunu düşünerek bu veri setini oluşturduğunu belirtti. 

17-04/29/tinderfeat-930x735.jpg

Üç gün önce Kaggle’a yüklenen veri seti, bugüne kadar 300’den fazla kez indirildi ve bu fotoğrafları kimin hangi amaçlarla kullanacağı konusunda kimsenin bir fikri yok.

Her ne kadar Colianni, insanların fotoğraflarını bir veri seti haline getirip kullanabileceğini düşünse de fotoğraflarınızın herkesin ulaşabileceği bir veri setinde saklanması ve milyonlarca farklı uygulamada kullanılabilme ihtimali açıkçası biraz korkutucu.

Tinder daha önce de hacklenmişti!

Tinder’ın API’siyle bu güne kadar birçok kez hacklendi ve API kullanılarak birçok farklı şey yapıldı. Otomatik olarak Tinder’daki bütün kadınları beğenmek ve zamandan kazanmak ya da para karşılığında bir kullanıcının Tinder kullanıp kullanmadığını söylemek bunlardan sadece birkaçı. 

Dolayısıyla Tinder’ın artık bu izinsiz kullanımlar konusunda bir önlem alması ve kullanıcılarının gizliliklerini koruması konusunda bir adım bekleniyor. Ancak şirket oluşturulan veri seti konusunda bile bir açıklama henüz yapmadı. Bakalım ilerleyen günlerde Tinder bu konuda bir açıklama yapacak mı?

::Profil fotoğraflarının izinsiz kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 40 bin Tinder fotoğrafı izinsiz olarak kullanılıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 40 bin Tinder fotoğrafı izinsiz olarak kullanılıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 40 bin Tinder fotoğrafı izinsiz olarak kullanılıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar