400’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi geliyor


28 Haziran 2020 Pazar 10:19
400’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi geliyor

Corona virüsü sonrası birçok ülke ekonomisi adına kararlar vermeye devam ediyor. Türkiye de bu kapsamda yeni kararlar almayı sürdürüyor. Son olarak, Resmi Gazete’de  İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı dikkatleri üzerine çekti. Bu kapsamda, teknolojik ve elektronik ürünlerin de içinde yer aldığı 400’ün üzerinde üründe ek vergi uygulaması yapılacak. İthal ürünlere ek gümrük vergisi geliyor!

İthal ürünlere ek gümrük vergisi uygulaması başlıyor

Mayıs ayında 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldiğini sizlere duyurmuştuk. Yeni alınan kararlar ile birlikte, ithal ürünlerde 30 Eylül’e kadar değişeceği söylenen oranlarda, yüzde 20’ye çıkabilecek şekilde ek gümrük vergisinin alınacağı Resmi Gazete’de duyurulmuş oldu. 30 Eylül tarihinden sonra ise yüzde 10 gibi bir oranda sabitleneceği belirtiliyor.

Küresel anlamda büyük etkileri olan salgının Türkiye’deki etkileri de oldukça fazla oldu. Salgının Türkiye ekonomisine olumsuz etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.Bunun da ötesinde yerli sanayinin de artan ithalat baskısına karşı korunması isteniyor. Bazı ithal ürünlere ek gümrük vergisi getirilmesinin sebeplerini bunlar olarak açıklayabiliriz.

ithal ürünlere ek gümrük vergisi-02

Ticaret Bakanlığının ise alınan kararlara ilişkin, özel durumları incelemesi ya da konuya ilişkin hususlarda tebliğ çıkartması mümkün olacak. Peki, ek gümrük vergisi hangi ürünleri kapsıyor? İşte o ürünlerin yalnızca bir kısmı:

Tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası gibi ürünlerin de yer aldığı 400’ü aşkın ürün bulunuyor.

Bunların yanında, seyahat için kullanılan plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik materyali için de ek gümrük vergisi geldi, bu verginin oranıysa yüzde 10 bandında olacak.

Detaylı okumaları yapmak için sizlere kaynakları bırakıyoruz: Kaynak-1, Kaynak-2
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

37 yorum - “400’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi geliyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Şimdi üretim için dahi ithalat yapan bir ülkede bu vergilerle üretim fiyatlarını arttırırsın, bu da perakende fiyatlarını arttırır ve dolayısıyla enflasyon artar… Ama enflasyonu hesaplarken ithalata dayalı ürünleri sepetten çıkartırsan artmaz hatta pekte mucizevi olmayan şekilde azabilirde… görünen enflasyon ile hesaplanan enflasyon arasında ki uçurumun artmasının da sonucu “Cehennemde cenneti vaad etmek”olur… Her alış bedeli görünen enflasyona göre artarken işçi fiyatları hesaplanan enflasyon üzerine yapılır… Yani; alım gücünü geçtim yaşam gücünü bitirir… Dolayısıyla yeteri kadar paraya sahip olamayan toplumlarda suç oranı artar felan filan… uzun bir sebep – sonuç döngüsü… Devlette para bitince de; bürokrasi kendi yarattığı zenginlerin parasına göz diker ancak bir kere o parayı kasasına koyan adam vermei istemez bu sebeple de devlet elinde ki suç ve suçlama enstrümanlarını kullanır… sonuç olarak: anlatılacak ama iyi sonla bitmeyen hikayeleri olur gün sonunda toplumun!

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  KAYBEDECEKLER

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İthal ürün kullanmayın. Ülke olarak dolar bulamıyoruz. Neresini anlamıyorsunuz bunun ?

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu haber kisaca bana dedirtiyor ki oy yok !

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli urunlerin neresi yerli ? Yerli adi altinda uretilenlerin %80 ni ana ham ithal kalan %100 yerli uretimlerde 5 para etmez kalite sifir yetmezmis gibi ucuk fiyatlar sonra neymis efenim hali yerli uretime yonelmiyor yonelmez abi kendi insanimiz bile bizi soymaya kalkarken niye yonelsin zihniyet degismedikce ureticiye tam destek olmadikca bu ulke batmaya devam , tabiki isteriz ureticiye hukumet destek olsun imkan saglasin dunya capinda ayni kalitede urunler uretilsin paramiz yurt disina gidicegine yurdumuzda kalsin kalkinalim ama kimse salak degil.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye’de zam gelmeyen tek şey maaşlar.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Yurtdışında $18.000 ile Audi A6 alabiliyorsunuz, Türkiye’de ₺18.000 ile Audi A6’nın orijinal farını alabiliyorsunuz 🙂

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki yerli üretici çok dürüst, deprem olur zam yaparlar, virüs olur zam yaparlar, kötü ne durum olursa olsun fırsatçılık yaparlar…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   👍👏👏

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  ee bu vergiler olmasa sanayi batacak, insanlar işinden olacak… millet her şeyi yurt dışından alıyor… peki ülke nasıl kalkınacak? bir nevi mecburi durum var…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Herşeye yine zam gelecek belli

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapılan vergi artışı piyasa üretim mallarının fiyatlarının yükselmesine buda enflasyona etki edecek sürekli vergi yükseltilmesinin çözüm olmadığını düşünüyorum

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu hükümet başa geçip özelleştirmeleri yaparken demiştim. Satacak bir şey kalmayıp o paraları bitirdiklerinde vergiler üzerinden vatandaşa binecekler hatta zamlarla kalmayıp yeni vergi çeşitleri çıkartacaklar diye. Hepsi oldu ve oluyor da . Gene yazıyorum yerli araç olurda satışa çıkar ise ithal araçların vergileri fena artacak yerliler satılsın diye .. bunlar iyi günlerimiz . Şükretmek lazım .

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunun bahanesiyle telefon fiyatlarınada araya bi 300 400 zam girer her zaman olduğu gibi

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç yoktan yüzde 20 vergi geçici isminde yüzde 10 a indirilmesi nasıl bir algıdır,geri kalan yüzde 10 da inerse o zaman geçici olur,olan yine halka oluyor

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçirme show

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Uretmeyen millet yok olmaya mahkumdur böyle vergilerle gemi yürümez sadece belli bi süreliğine idare eder

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Yetmez yetmez daha cok alın insanlar artık bıktı ya yaşama sevinci kalmadi açlıktan geberiyor bi gidin başımızdan artık ya

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kadar akarsu gibi vergiler ve zamlar sonrası vatandaşa gelince gıdım gıdım,tuik rakamlar ile oynar sonrada dünyanın bilmem kaçıncı büyük ekonomisiyiz tabi yersen 🙂

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Bıktık ama artık iyice ya, bu ne arkadaş sürekli zam

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Koy vergiyi nasılsa enflasyon yükseliyor.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Ağam yeter salın bizi artık

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Enflasyon bunu beğendi 🙂

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  evet ge çi ci direk ge çer

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Gelişen büyüyen türkiye üretmeden çalışmadan nutuk atmaya devam

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  2023’te Akp sezonunu kapatı***** erken seçim olur.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu gidişat gidişat değil. Ulkeden nefret eder duruma ***** adaletsizliği aldı başını gidiyor. Devlet buyukleri kefy etsin sarayda ucakta bilmem nerde eee bizde vergi odeyek. Allah in gazabi yakındır.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Dislike vergisidir.
  Tarihi incelereseniz ağır vergiler altında yaşayan toplumlar neyle karşılaşmış görürsünüz.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Ama enflasyon tek hanelerde yersen…

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçiçi mi 😂😂😂

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Geçiricidir o geçirici…

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Ehonomi ucuyor cohommeli damat oyle diyor:))

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Ek gümrük vergileri ithalatı azaltmıyor, hayat pahalılığını arttırıyor.
  Yerli sanayicilerden üretim yapmasını bekliyorsunuz ama koca koca telekom, telefon, internet firmaları bile yatırım yapmıyor. İlk doğal afette çöküyorlar. Olan bize oluyor. Yeni teknolojiyle buluşmak isteyen gençler bile buluşamıyor aç gözlü ticari işletmeler yüzüne. Rasperry Pi 5$(15TLydi o zaman) iken biz de 125TL’den satışa çıktı. Hükümetin arttırdığı her vergi halkı vuruyor bu yüzden.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  ulan bide tır çarpsaydı bizim ekonomiye ne olurdu acaba Allah tan motosiklet çarptıda son iki ayda zamlar vergiler 100 de 200,300 de zam vergi olarak kaldı yoksa ne yapardık kılıf hazır pandemi var ondan önce ekonomi uçuyordu paraya para demiyorduk ama olsun amerika Avrupa bizi kıskanıyor dimi

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  İnşallah dedikleri gibi geçicidir

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   “Geçici” kelimesinin zaman göstergesi olarak kullanıldığını zannetmiyorum. Fiziksel eylem olarak kullanılmıştır zannımca. 🤣

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Kime GEÇici acaba halka sanırım telefon alacaktım erken alsam iyi olacak.

" 400’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 400’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 400’den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?