Okunma

42 milyon dolar değerinde 10 bin yıl saati!


21 Şubat 2018 Çarşamba 01:00
42 milyon dolar değerinde 10 bin yıl saati!

Jeff Bezos tarafından 42 milyon dolar yatırım yapılan 10 bin yıl saati projesinin kurulumuna başlandı. Peki, bu saatin amacı ne?

Jeff Bezos’un 10 bin yıl saati hayali gerçek oluyor!

10 bin yıl boyunca çalışacak olan güneş öğlenine senkronize edilen mekanik saat, gücünü gece ve gündüz döngülerinden alırken uzun vadeli düşünme için bir sembol olacak. Bu saatin fikir temelleri aslında 1995 yılında Wired dergisine Danny Hillis tarafından atılmış. 10 bin yıl saati fikri, insanlığın ve gezegenin uzun vadeli geleceğini düşünmenin bir yolu olarak görülüyor. Fikri büyüten Long Now Foundation ve Hillis ise bu saatin çalışan bir versiyonu için iş birliğine gitmiş. Bu arada tanımayanlar için Hillis’in bilgisayar bilimi hakkında kitapları ile bilinen önemli bir mucit ve bilim insanı olduğunu not olarak düşelim.

Grup tarafından çeşitli prototipler inşa edilmiş. Öte yandan Hillis tarafından tasarlanan Amazon CEO’su Jeff Bezos’un saati tam ölçekli olarak çalışan ilk saat olacak. Son birkaç yıldır saatin parçalarının üretimi ve dağın bileşenleri depolaması için oyulması işlemleri gerçekleştirilmiş. Sonunda 150 metre yüksekliğindeki dev mekanizmanın kurulum süreci gerçekleştirilmeye başlandı. Dağın içindeki 5 oda boyutundaki yıldönümü çemberlerinde 1 yıl, 10 yıl, 100 yıl, 1000 yıl ve 10000 yıl bölümleri yer alıyor.

Saatin yıllar sonra tamamlandığında ziyaretçiler tarafından görülebileceği belirtiliyor.

:: Bu ilginç proje ile ilgili görüşleriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “42 milyon dolar değerinde 10 bin yıl saati!”

  1. Kerim dedi ki:

    Param var nereye harcasam bilemedim harcamasi galiba. Gerci filozofik olarak guzel bir dusunce lakin gene de bos yere harcanan para.

  2. Piri Reis dedi ki:

    Böyle projelerle toplumu düşünmeye ve ülkelerinde güzellik yaratarak değer katıyorlar. 200 yıl öncesinin çapulcuları adam oldu 40000 yıllık ecdadım tarihini unutmuş hacı hocaların peşinde.

  3. Haqy dedi ki:

    Biz de uzun vadeli düşünüp afrine girdik

" 42 milyon dolar değerinde 10 bin yıl saati! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 42 milyon dolar değerinde 10 bin yıl saati! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 42 milyon dolar değerinde 10 bin yıl saati! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "