Okunma

427 Milyon Parola Açığa Çıktı!


29 Mayıs 2016 Pazar 08:00
427 Milyon Parola Açığa Çıktı!

MySpace, zamanın ünlü sosyal medya platformu. Hatta Facebook’un bile temeli diyebiliriz. Şimdilerde sadece müzik endüstrisi için kullanılan MySpace, 427 milyon parolayı çaldırmasıyla gündemde.

Güvenliğe önem verilmemiş

Çalınan veriler içerisinde 427 milyondan fazla parola, 360 milyon civarında da e-posta adresi bulunuyor. Bu parolanın SHA-1 algoritması ile şifrelendiği belirtiliyor. Bu ne demek diye soracak olanlara bunun güvensiz ve daha önce çok kez açığa çıkmış bir parola şifrelemesi olduğunu söyleyelim.

Kullanıcılar da hatalı

Neowin’in haberine göre MySpace, parolaları koruma konusunda çok da temiz bir iş çıkarmamış. Bunun yanında kullanıcılar da suçlu bulunuyor, zira parolaların çoğu alfanümerik değil ya da çok basit, herkesin tahmin edebileceği şifreler kullanılmış.

16-05/29/myspace-hack-sale.jpg

Basit parolalar

Çok yaygın kullanılan parolalardan birkaçını örnek verecek olursak, “homelesspa” 855.478 kişi tarafından, “password1” gibi çok basit bir şifre 585.503 hesapta, daha da basit bir şifre olan “abc123” ise tam 569.825 kişi tarafından kullanılmış.

Veriler yeni değil

Verilerin yeni olmadığı varsayılıyor. Daha önce açığa çıkan bu bilgilerin medyaya sızmaması ve MySpace’in denetlememesi sonucunda veriler şu anda 2800 dolardan satışta. Deep web’in en sevdiği ödeme yöntemi olan Bitcoin değerinde satılıyor.

Eğer bilgilerinizin çalınıp çalınmadığından şüpheliyseniz, LeakedSource sitesinden sorgulayabilirsiniz.

:: Bu kadar çok bilginin çalınması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “427 Milyon Parola Açığa Çıktı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    güzel hizmet site bile var kontrol etmek için

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Çaldırttı değil çaldırdı olacak o.

" 427 Milyon Parola Açığa Çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 427 Milyon Parola Açığa Çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 427 Milyon Parola Açığa Çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "