Okunma

444’lü Numaralar Canınızı Yakmasın!


15 Şubat 2011 Salı 21:40
444’lü Numaralar Canınızı Yakmasın!

Yakın zaman içinde BTK‘nın aldığı karar doğrultusunda, 444 ile başlayan çağrı merkezlerini cep telefonundan veya sabit telefondan ararken başına alan kodu eklemek (0212, 0312 gibi) artık mümkün değil.

Üstelik tarifeniz ne olursa olsun, hangi pakete sahip olursanız olun faturanıza ek olarak dakikası 40 Kuruş eklendiğini biliyor musunuz? Cep telefonu operatörleri, kullanıcılarına sattıkları paketlerde “her yöne 1000 dakika bedava görüşme” gibi tabirler kullanıyorlar. Fakat 444 ile başlayan çağrı merkezi numaraları her yöne tarifesinde yok. Cep telefonu operatörlerinin sunduğu tarifeler artık her yöne değil anlayacağınız. 444 ile başlayan telefonlar özel kategoride yer alıyor ve evlerimizde kullandığımız sabit hatlardan sayılmıyor. Aşağıda sizler için hazırladığımız videoda bu durumu kendi gözlerinizle de göreceksiniz.

Videoyu İzleyin

Eğer sizde bu duruma sessiz kalmak istemiyorsanız, BTK’nın internet sitesindeki formu doldurarak şikâyetinizi dile getirebilirsiniz.

:: Bu değişiklik için BTK’ya sevgilerinizi yolluyor musunuz?
Tıklayın, paylaşın.

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

59 yorum - “444’lü Numaralar Canınızı Yakmasın!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  beyler imdat tivibu aldım keşke………bir gün calıştı pazar sabah 0800 ve ***** carsamba 7 defa 4440375 i aradım kayıt alıyorz diyorlar baska bir sey yok lütfen başka bir telon nosu veya basvuru yeri bilen varsa imdat orhan [email protected]*****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  BTK ücretlendirmeyle ilgisi olmadığını açıklamış… Ne akla hizmet böyle yazılar yazıyorsunuz ? Türkiye’nin heryerinden arayınca şehiriçi tarife üzerinden ücret ödüyorsunuz.

 3. Elmacik dedi ki:

  BTK’nın bu kötü niyet karşısında yeni bir çalışma yapması kaçınılmazdı zaten; fakat GSM firmaları adına "BTK’nın yüzünden oldu" demek, GSM firmaları açısından büyük bir aldatmacadır; bu durum tamamen GSM firmalarının kötü niyetinden kaynaklanıyor. Firmalar, mevzuatta bir açık bulup kötü niyet sergiliyorlar; BTK’nın yapacağı yeni düzenleme ile burunlarının sürtünmesini umuyorum.

 4. futureng dedi ki:
 5. Troy dedi ki:

  BTK bu konuda çalışma yapıyormuş arkadaşlar. Bugün Başkan ile konuştum.

 6. futureng dedi ki:

  BTK elbette yeni bir ücretlendirme getirmemiştir. AMA BTK nın aldığı bu karar GSM firmalarının ücretlendirme bahanesinin yolunu açmıştır. Sonuç olarak BTK bu kararı almasaydı bu konu gündeme gelmeyecekti. ve eski sistem devam edecekti.. Ayrıca GSM firmaları isterler ise sistemlerinden bu durumu ayarlayabilirler fakat BTK ya atıf yaptıkları için, bu konuda BTK 1. dereceden sorumlu olmak zorundadır. Madem BTK bu mağduriyeti görüyor o zaman tekrar GSM firmalarına bir ihtar çekip "dakikaları peşin ödenmiş tarifelerde ayrıca ücret alınmayacaktır" derse sorun kalkar..

 7. Elmacik dedi ki:

  Hiç kimsenin alınan kararların sonucuna değinmemiş olmasına çok şaşırdım; Troy da yanılmış olduğundan ve haberi de bu doğrultuda yaptığından olabilir. BTK herhangi bir ücretlendirme zorunluluğu getirmedi; bu olay tamamen GSM firmalarının işgüzarlığıdır. Aslında BTK ile GSM firmaları arasında teknoloji uygulamaları asenkronizasyonu var. BTK’nın 444’lü numaraların 7 haneli ulaşılabilmesi zorunluluğunu GSM firmaları 7 haneden başka türlü ulaşılamaz şeklinde lanse ***** />

  BTK, "444’lü numaralar 7 haneli olarak da aranabilecek" diyor, "444’lü numaralar sadece 7 haneli aranabilecek" demiyor. GSM firmaları da fırsat bu fırsat diyerekten suçu başkasındaymış gibi gösterip tarifelere bindirme yapıyorlar. Kaldı ki 7 haneli olarak da aransa durum tamamen GSM firmasının inisiyatifinde. Özetle BTK kararı hiçbir şekilde tarifeleri değiştirmiyor, tarifeleri BTK’ya atfedip GSM firmaları değiştiriyor. Normalde 7 haneli de olsa 11 haneli de oplsa aynı tarifeden işlem görebilir.

 8. futureng dedi ki:

  444 lü numaraların ücretli olma durumu BTK tarafından alınan karar doğrultusunda olduğu için. Bir üst kurum olan Ulaştırma Bakanlığına BTK yı Şikayet etmekte fayda var. Bilginize… 444 24 07 şikayet hattı veya:
  iletişimden bireysel başvuru formunu doldurabilirsiniz..

 9. glerin dedi ki:

  Konu ile son durum hakkında bilgisi olan varmı acaba ? Aramızda hukukçu varmı ? Bu konu hakkında nasıl dava açabiliriz ? Böyle sağa sola şikayet yazarak biryere varılacağını sanmıyorum.

" 444’lü Numaralar Canınızı Yakmasın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 444’lü Numaralar Canınızı Yakmasın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 444’lü Numaralar Canınızı Yakmasın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "