Okunma

45 Bin Kişinin Facebook’unu Çalan Virüs


09 Ocak 2012 Pazartesi 22:35
45 Bin Kişinin Facebook’unu Çalan Virüs

Fransa veya Birleşik Krallık’taki Facebook kullanıcıları için kötü haber. Ramnit adındaki casus yazılım, ağırlıkla bu ülkelerde bulunan 45 binden fazla kullanıcının şifrelerini ele geçirmeyi başardı.

Seculert adlı güvenlik firması, Ramnit yazılımın çaldığı şifrelerle hesaplara girerek kendini Facebook’ta yaymayı amaçladığını bildirdi. Firma, pek çok kişinin farklı platformlarda aynı şifreyi kullanmasının da Ramnit’in risk faktörünü artırdığı yönünde fikir beyan ediyorlar.

Nisan 2010′dan bu yana bilinen Ramnit, daha önce de pek çok kişinin kredi kartı bilgileri gibi bir çok özel bilgilerini çalmayı başarmıştı. Seculert, Eylül-Aralık 2011 döneminde yaklaşık 800 bin bilgisayara, Ramnit’in bulaştığını açıkladılar.

Zaten Symantec’in Temmuz 2011 raporuna göreyse dünyadaki toplam kötü amaçlı yazılımların bulaştığı bilgisayarların yüzde 17.3′ünü Ramnit’li bilgisayarlar oluşturuyor.

Bilgisayarlara bulaşan Önceleri Windows’ta exe , Microsoft Office ve HTML dosyalarına bulaşabilen yazılımın yaratıcıları, sosyal ağ kullanımının patlama yapması ve yüz milyonlarca kişinin hassas bilgilerini bu ortamlarda paylaşmaya başlaması üzerine bu platformlara yöneldi.

Konu hakkında Facebook’tan ‘inceliyoruz’ açıklaması gelirken, güvenlik firmaları her zamanki gibi ‘güncel anti-virüs kullanın’ tavsiyesinde bulunuyor.

:: Anti virüs firmalarının hala 2 senelik virüsü yenememiş olmasına ne diyorsunuz?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 45 Bin Kişinin Facebook’unu Çalan Virüs konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 45 Bin Kişinin Facebook’unu Çalan Virüs ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 45 Bin Kişinin Facebook’unu Çalan Virüs ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "