Okunma

4.5 G ile aylık ne kadar internet kullanılıyor?


15 Mart 2017 Çarşamba 05:30
4.5 G ile aylık ne kadar internet kullanılıyor?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 2016 yılının son çeyreği ile ilgili detayların yer aldığı, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri isimli rapor yayınlandı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kamuoyu ile paylaştığı raporun ardından yaptığı açıklamada yerli yazılım ve donanıma yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Bakan Arslan’ın açıklamasında değindiği bir diğer nokta ise, 4.5 G’nin sunduğu hız artışı ile internet kullanımında yaşanan yükseliş oldu.

İnternet kullanımı hızla artmaya devam ediyor!

4,5 G ile internet kullanımında ciddi bir artış sağlandığını belirten Arslan, 2015 yılında 1.3 GB olan kişi başına aylık mobil internet kullanımının geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 2.2 GB’a kadar yükseldiğini vurguluyor

Genel ortalamaya bakıldığında ise, 4.5 G hizmetinden faydalanan aboneler aylık yaklaşık olarak 5.4 GB internet kullanıyorlar.

17-03/15/bakan-ahmet-arslan.jpg

Haberleşme sektöründe yer alan işletmecilerin 2016 yılında toplam 45,4 milyar lira gelir elde ettiğini belirten Arslan, geçtiğimiz yıl özel sektör tarafından Türkiye’nin haberleşme altyapısına 7,4 milyar liralık yatırım yapıldığının altını çiziyor.

Bu yatırımları yeterli görmediklerini belirten Ulaştırma Bakanı, yerli yazılım ve donanım konusunda yeni çalışmalara imza attıklarını ve bu sayede yatırımların çok daha fazla artacağını belirtiyor.

:: Mobil cihazlarınız ile aylık ne kadar internet kullanımı gerçekleştiriyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “4.5 G ile aylık ne kadar internet kullanılıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Peki sayın yetkili bey efendi bakan kişi başına ortalama internet tüketimi bu kadar artmışken 1 gb 2 gb kotaların olması ve daha da kötüsü yüksek fiyatlara satılması ne kadar doğru? Sınırlama getirin. Operatörlerin paketlerinde min 3 gb internet paketleri olsun ve fiyat uygun tutulsun. Yıl olmuş iki bin bilmem kaç hala 1 gb.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Online oyunları telefon netiyle oynuyorum artik Pc de. bf4 , warface gibi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  15 gb mobil internetli paket aldım, rahat ettim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aylık 11 gb kullanıyorum telefondan.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bence hala atılması gerek çok yol ***** gerideyiz alt yapı sektörü***** çalışmalıyız çokkk

 6. SDN Okuru dedi ki:

  çin zibilyon tane aboneye bedava mobil internete geçiyor. 2.2 gb den bile ürküyor bizim gsm şirketleri. yarım yamalak kese kese veriyor. btk nın alt yapı şartlarından ne haber? herkes bihaber mi?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  3 gb kotam var ne kullanımı yahu

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Geçen yaz turk telekoma geçtim 1000dk 1000sms 8gb 29tl oduyorum gece 3gb beleş verdi ayrıca o bitti gerçi birde turk Telekom müziğe aylık 5tl oduyorum kotaya yazmıyor aylık 5-6gb onun kotasını harcıyorum:))) bütün müzikler 320kbps

 9. SDN Okuru dedi ki:

  4g candır

 10. SDN Okuru dedi ki:

  3G ile 10 gb rahat bir ay çıkartıyor

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hıza göre paketler olmalı kota ile olacak iş değil bu 20 Mbps 25 lira sınırsız 50 Mbps 50 lira sınırsız gibi olsa bence daha çok kazanır oparatörler

 12. SDN Okuru dedi ki:

  2 ay 4.5 g kullandım 3gb kotam yetmedı geri 3g ye dönmek zorunda kaldım. nedendir bılınmez 3g ile kota sıkıntısı yasamıyorum.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  aynen öyle

 14. SDN Okuru dedi ki:

  oparetorlerde artık 5 GB 1000 SMS 750 DK yı 20 liraya olmadı 25 liraya verseler daha güzel olacak

 15. SDN Okuru dedi ki:

  4g ile 3g arasında hiç bi hız farkı yok bazen 3g hızı 4g yi geciyor gerci ikiside yavas

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Eskiden 3 gb olan kullanımın bugün 30 gb. 30 lira öderken 60 lira ödüyorum artık.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  biraz haber sitelerinde gezip gazete vs. okusan bile aylık 2gb internet yetmiyor

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bana 3G yetiyor fazlasında gözüm yok

 19. SDN Okuru dedi ki:

  ırak erbilde yaşıyorum aylık 10 gb 3g internet paketi aldığımda sürekli olarak facetime whatsap facebook gibi görüntülü ve sesli aramaları kullandığım halde ay sonu 1 gb kadar internet artıyor fakat istanbula gittiğimde 6 gb 4.5g türkcell paketi aldım 1 haftada bitti üstelik görüntülü konuşma bile doğru düzgün yapmadım sonra hattımı türktelekoma taşıdım 6 gb paket aldım oda aynı şekilde hemen bitti ben bu 4,5g den bir şey anlamadım normal kullanım için 20gb falan lazım sanırım

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyatlar biraz makul olsa hem abone hem kullanım artar.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  bir müzik aşığı olarak kotamın %80 ini Spotify harcıyor malesef

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçek aylık kullanımı 1 gb gibi komik internet paketleri kalktığında görürler, insanları öğrenilmiş çaresizliğe alıştırdıkları için her şeye eyvallah deniliyor

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Ne 5 i 12gb internet paketi yetmiyor.

" 4.5 G ile aylık ne kadar internet kullanılıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4.5 G ile aylık ne kadar internet kullanılıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4.5 G ile aylık ne kadar internet kullanılıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "