45 yıldır neden kimse Ay’a ayak basmadı?


16 Temmuz 2018 Pazartesi 11:22
45 yıldır neden kimse Ay’a ayak basmadı?

Bundan 45 yıl önce gerçekleşen 12 astronotun Ay yüzeyine ayak basması olayı, NASA’nın en büyük başarılarından biri olarak görülüyor. Peki, 1972 yılında yaşanan bu dev gelişmenin ardından, neden başka kimse Ay’a gitmedi? NASA Ay programlarını bir şekilde sürdürebilir mi?

Neden NASA Ay yolculuğu defterini bir türlü açamıyor?

1972’de Ay’a giden astronotlar taş örnekleri toplamış, fotoğraflar çekmiş, deneyler gerçekleştirmiş ve uydu yüzeyine birkaç bayrak dikerek eve dönmüşlerdi. Apollo 17’nin ardından bu ilgi çekici uydu üzerinde yeni çalışmalar yapılması planlanmış olsa da, bir daha kimse Ay yüzeyine çıkmadı.

Bugün Mars’ta koloni kurmak, Güneş Sistemi’nin ötesine geçmek ve daha birçok yıldızlar arası proje üzerinde çalışmalar devam etse de, Ay olduğu yerde bırakılmış durumda. Bunun en büyük sebeplerinden biri doğal olarak projenin ciddi maliyetler içeriyor olması.

NASA için 2017 yılında açıklanan bütçe 19.5 milyar dolardı ve bu rakamın 2019’da 19.90 milyar dolara çıkması bekleniyor. NASA’nın bütçesi yıllar boyu kesilerek en sonunda şimdiki haline gelmiş durumda. Donald Trump‘ın da bu yönde beklenen hamleleri yapmaması NASA’yı ciddi bir darboğaza sürüklüyor.

NASA 2005’te Aya Dönüş programı ile yeni bir serüvene atılmak istiyordu ama böyle bir projenin maliyeti o gün için 104 milyar dolardı. Bugünün parasıyla bu rakam 133 milyar dolara kadar çıkıyor. Apollo 17’yi Ay yüzeyine indirmenin bugünkü maliyetinin 120 milyar dolar olduğu düşünülünce, NASA’nın kendisine verilen federal bütçeyle hedeflerini gerçekleştirmesi çok zor görünüyor.

Geçen yıllar içinde NASA’nın bütçesi sürekli düşürülürken, Amerika ordusu için her yıl 600 milyar dolar harcanıyor. Amerika’nın nükleer silahlara yaptığı yatırımsa tek başına 1.7 trilyon doları aşmış durumda. Apollo 7 astronotlarından biri olan Walter Cunningham iç karartan bu senaryo için şunları söyledi:

“NASA’nın bütçesi uzay için konuştuğumuz birçok şeyi yapmak için çok ama çok düşük seviyede.”

Zaten bu yüzden SpaceX gibi özel şirketler şu anda uzay araştırmalarında başı çekiyorlar. Eski astronotlara göre, ABD hükumeti savaş üzerine o kadar çok yatırım yapıyor ki, NASA’yı artık üvey evlat gibi görüyorlar. Trump uzay programının yeniden başlatılacağını kameralar önünde duyurmuş ve şov yapmış olabilir ama açıklanan bütçeler Tpump’ın söyledikleriyle kesinlikle uyuşmuyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
34 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
ietzsche
ietzsche
2 yıl önce

kardeş ay dediğimiz egedeki yazlık mı ki öyle ha demeyle gidelim

ali
ali
2 yıl önce

Ek olarak artık rekabet edilecek bir SCCP yok.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bu bir ihtimal. Diğer başka bir ihtimal ise, aslında zaten aya hiç gidilmedi.

Kerim
Kerim
2 yıl önce

Bence Ayda birsey yok. O sebeple tekrar gitmeye de gerek yok. Simdi Marsa gitmek istiyorlar. Orada da birsey yok. Bos yere para harciyorlar bu kapital odakli bilim insanlari.

Semih
Semih
2 yıl önce
Yanıtla  Kerim

Bilim hiç bir zaman kapitalizim olmaz bir bilgi öğrenmek için milyar dolarlık servet bile harcansa değer Marsa’da yaşanabilecek hayat imkanı varsa bunu tespit ederlerse ilerleyen zamanlarda insan oğlu dünyanın içine etti ölüyor dünya bunun farkında bile değil misiniz ?

Kerim
Kerim
2 yıl önce
Yanıtla  Semih

La haci bilim insanlari bilmem kacbinyil isik yili uzakliktaki bir gezegen icin orada yasamin olup olmadigini soyleyebiliyor da yani basimizdaki Mars icin neden soyleyemiyor. Bilim kapitalizm odakli olmaz. bu dogru. Ama gunumuzdeki bilim insanlari kapitalist odakli. Dolayisiyla yaptiklari bilim de kapital odakli oluyor. Dunyanin icine ettiler dedin. Eger marsta yasam kurulabilirse oraya da ayni sey olacak haci. Oranin da icine edecek insanoglu. Ben soyledigimin arkadasindayim. Bos yere para harciyorlar. Daha dunyamizi tam anlamaisken, surekli var olan kaynaklar tuketilirken, elde olan sadece tuketim odakli iken,… Marsa gitmek neden. Orada birsey yok ki. Sen tuketim cilgini insanoglu, marsta ne yapacaksin? Ne yiyeceksin? Ne soluyacaksin? Bos bos is yapmayi birakip, once dunyamizi guzellestirmeli, yasanabilecek alan haline getirmeli, elimize surekli gelen enerji kaynaklari olan Gunes, ruzgar dan faydalanmaliyiz. Tarim alanlari kurmaliyiz. Surekli sanayi sanayi, nereye kadar. Var olan sanayinin harcadigi enerjiyi de yenilenebilir enerjilerle upgrade etmeliyiz. Yani dedigim gibi kapital odakli bilim olmaz. Bilim insanlari kapital odaklidir. Bu insanlarin yaptiklari da kapital odaklidir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Marsta yaşam kurma ihtimali var, ay da yok

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

45 yıl öncede kimse ayak basmadı…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

güzel haber

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Birgün gelecek tatilinizi dünya manzaralı ayda yapacaksınız. Ama bu yazıyı okuyanlar tatile ömürleri yetmeyecek. İnsan için uzun ama evren için çok kısa bir zamanda olacak bu. Görmek isterdim .100 yıl sonra dünyaya gelseydik olurdu. Bu arada ayda kar edecrk bişe yoksa gitmrzler. Karlı duruma geldiği zaman gecekondu bile dikeriz oraya biz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ay nurdan ibarettir. Yani ışıktan. Bizleri senelerce kandırıyorlar. Bizde inanıyoruz sanki

Ali
Ali
2 yıl önce

arkadaş istersen biraz parana kıyıp iyi bir teleskop alıp ay yüzeyindeki meteor çukurlarını görebilirsin ancak kime anlatıyorum değil mi?

AB-I Hayat
AB-I Hayat
2 yıl önce

Yaa ne gerek var bunlara gitsinler cübbeliye o anlatır herşeyi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ay’a gidip ne yapacaklar?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ay da maalesef muhtemel yaşam izi sıfır. Ayrıca oraya giden astronotların bir gün kalıp dönmesi lazım. Ama Mars öyle değil. Oradaki buzulların altında yaşam izleri olabilir. Ayrıca buzdan su vede oksijen roket yakıtı hidrojen elde edilebilir. Yani Mars kendini amorti eden bir gezegen bakın uydu demiyorum bile. Son olarak zaten geçmişte keşfi yapılmış o bütçeye Mars ta ihtiyaç var.

Hasan Ismayil
Hasan Ismayil
2 yıl önce

Bunlar zaten dünyanın kapalı bir kutu oldugunu, Ay və Güneş onun etrafında dönüp durduğunu biliyorlar ve 100 yıldır insanları kandırmakta devam edirlər. Nasa sadece ülkelerden para çalmanın peşində ve görünürde uzayla uğraştıklarını göstermek ve dünya dışında hayat bulmanın peşinde. Lan Amerika, Marsda hayat bulmaya uğraştığına Dünyayı bombalama yeter yahu… Kurani Kerimde Rahman-33. “Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin uçlarından bucaklarından geçip gitmeye gücünüz yeterse geçip gidin. Büyük bir güç olmadıkça geçip ***** -diyor. Kim nereye gitmiş. Apolloda uçtuklarını iddia edenelere yemin edermisiniz diyorlar hepsi agressivleşiyor. 2-ci Dünya savaşında uçakları bile zorla uçuran sistemler, Almaniyadan ingiltereye fuze bile atamayan, Radar sistemini yeni yeni bulmuş ingilizler, Tv ve kameralar siyah beyaz cekerken, telefonlar kablo yigini ille ses yollamaya çalışırken, Ruslar yaptikları 3-5 teknolojiden yoksun tank ve uçak sistemi ile çarpışanlar hemen ardından Uzaya çikan teknoloji yaptilar… ALLAH ALLAH…

Ne
Ne
2 yıl önce
Yanıtla  Hasan Ismayil

ne boş konuşmuşsun ya bu dediklerinin kaynağı bilimsel mi senin

Memmed
Memmed
2 yıl önce
Yanıtla  Hasan Ismayil

Bosh bosh danishisan e, ozu de milleti burda biabir eleme

Ali
Ali
2 yıl önce
Yanıtla  Hasan Ismayil

hakikaten boş boş konuşmuşsun, Allah demişsin, din demişsin sanki dinimiz aksini söylemiş gibi bir de yalan yanlış kıt aklınla fetva vermişsin. Yörüngede dönen uydulara da inanmazsın sen.
Konuya gelirsek aya ayak basıp basmadıkları muamma ancak basmadıklarını iddia etmek için de bir ispat gerekir. Bize düşen onların ne yaptıkları değil bizim ne yapacağımız meselesi. Bize fizikçiler, matematikçiler, bilim adamları, hayalperestler, uzay bilimcileri gerek. Futbolcuların, siyasetçilerin değil bu tür insanların desteklenmesi, değer verilmesi gerekir. Batılın değil hakikatin peşine düşen bireyler gelir umarım ülkemize.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Stanley cubric öldü.aya gidemez kimse😊

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ay’a gitmeye niyeti olan giderdi. Bahaneye gerek yok. Ben, yüz dolarla Kanarya Adaları’na gittim. Niye? Çünkü niyet ettim. İstemek, yapmanın yarısıdır. Yarısını yapan hepsini de yapar. Yapamıyorsa istemiyordur. İstenmediğin yerde durmayacaksın. Gidene elveda, gelene merhaba.

eglence
eglence
2 yıl önce

TT olacak bir veya caps olacak bir yorum. okuyup okuyup yarılıyorum gülmekten.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ay’a çıkışla ilgili birçok şüphe var..
hem insanların NASA ya körükörüne inandığını görüyorum.
Dünya çapında NASA’NIN YALANLARI ifşa edilmekte.

Emre
Emre
2 yıl önce

Nasa dediğin koskoca bir magazin.

jamesbond
2 yıl önce

aslında dünya düz

FallinLoveMan
2 yıl önce

Aya gidildiği koca bir yalandır. Zayıf bir ihtimalle gidilmiş olsa bile aya inilemez. İnilse nasıl geri dönecekler. Dünyadan fırlatılan roketler bir iskele ile fırlatılıyor. Ayda o iskele yok. Ay kapsülü nasıl geri dönmüş? İple yörüngede dolanan Apollo 17’ye mi bağlıymış. Sonra geri çekmişler mi ipi? Yüzyılın yalanı ABD’nin aya ayak basması olayıdır. Aya gitmişlerdir, Ay’ın yörüngesinde fantastik turlar bile atmış olabilirler ama Ay’a ayak basılmamıştır. Eğer o teknoloji o zamandan vardı ise şimdilerde Mars’a şuraya buraya gönderilen otonom robotlar bilgileri topladıktan sonra geri dönsünler? Şimdilerde hayda hayda dönebilseler gerek. Ha pardon geri dönüşe yeterli yakıt mı olmaz! O da ayrı bir konu tabiki. Aydan geri dönmeye yakıt bulunabiliyor sanırım.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  FallinLoveMan

Aya yeteri kadar yolculuk yapıldı tamamen boş bir kaya parçası üzerinde bir atmosfer yok direk – 250 derece uzay boşluğu ile muhatap olursunuz uzun süre kalmak ta mümkün değil oraya tekrar gitmek için bu masrafa değer birşeyler olmalı ay madenciliği gitmek için iyi bir sebep bu teknolojiye daha yeni ulaşılıyor yani artık ayda ne varmış gidip bi bakalım diye gitmezler ki 68 lerde bu çok havalı bir şeydi bugün için milyar dolar harcamazlar artık. Ancak mars kolonileştirilebilir bir gezegen yeraltı kaynaklarıda cezbedici gitmeye para harcamaya değer bir yer insanlığa uzay araştırmalarında sıçrama yaptırtacak bir aşamadır mars. Orada elde edilecek başarı insanlığın atacağı en büyük adımdır satürn ve jüpitere giden yolu açacaktır buradaki bazı arkadaşların bilimi ve teknolojiyi bu kadar küçümseyici konuşmaları beni şaşırtıyor bu siteye yazarken kullandıkları cihazları 20 yıl önce düşünemezlerdi bile insanlık hızla ilerliyor ve sürekli ilerleyecek mars ve ay madenciliği projelerini devam ettiren bilimadamları yaşlanıp ölebilirler ama arkalarından gelenler sürekli devam ettirecekler bu sadece bir zaman meselesidir ay sadece ışıktır demiş bir arkadaş ay bir kaya parçasıdır dünyaya uzaklığı 384000 km dir gezegenleri yıldızları inceleyebilen güçte teleskoplar var dünyaya 11 ışık yılı uzaklıktaki gezegenleri keşfedebiliyorlar dünyaya 3 gün mesafedeki ayı 4k gösteriyor ayda nekadar tepe nekadar çukur var tamamen hepsi görünüyor hemde çok net o yüzden ay ışıktandır falan demek doğru değil bilimden korkmayalım bukadar, gidilemez, yapılamaz gibi kelimeler gelişmeyi durdurmaz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  FallinLoveMan

Dünyadan fırlatma iskelesi kullanılıyor demiş arkadaş ayda fırlatma iskelesimi vardı nasıl tekrar havalandı şeklinde eleştiri yapmış dünyada yerçekimi diye birşey var hava var atmosfer var tümüne karşı koyabilmek için bu kadar fırlatma gücüne ihtiyaç var ayda ise ne atmosfer ne hava nede yerçekimi var kuvvetli bir şekilde zıplarsanız geri dönemeyebilirsiniz o yüzden havalanmak için büyük bir fırlatma sistemine ihtiyaç yoktur eleştirinizin cevabı basitçe budur. Aydan çekilmiş dünya fotoğrafı yok deniyor yanlış bilgi var halbuki dünyanın uzaydan çekilmiş sayısız resmi var. Birde dünya düzdür diyenler var çok komik bir iddia şu anda google play de uluslararası uzay istasyonunun canlı kameralarına bağlanmak için iss in uygulaması var bir zahmet yükleyip doya doya dünyayı uzaydan izleyebilirsiniz bakın bakalım düzmüymüş. Bilmem kaç ışık yılı uzaklıktaki gezegende yaşam olduğu nu söyleyebiliyorlarmış ta marsta varmı söyleyemiyorlarmış efendim böyle bir şey yok bilmem kaç ışık yılı uzaklıktaki gezegeni ancak keşfedebilirler dünyamıza benzerlikleri varmıdır, kendi sistemindeki güneşe mesafesi nekadardır, gibi bazı bilgileri edinebiliyorlar orada yaşam varmıdır nasıl söyleyebilirler kendi sistemimizdeki gezegenlere sonda gönderip inceliyorlar çapı kütlesi sıcaklığı atmosfer kalınlığı gibi daha birçok detayı öğrenebiliyorlar ancak hiçbirinde kesin yaşam vardır yada yoktur diyemiyorlar marsa gidip yakından inceleme yaptıkları da ortaya çıkacak tabi bulsalar bile netür bir yaşam şekli bunu bilemeyiz mikroskobik yaşam bile olabilir.

MehmetK
MehmetK
2 yıl önce

çünkü dünya düzdür, güneş merkezli evren teorisini bizleri kandırma amaçlı çıkardılar zira bu şekilde insanları dinden soğutacak, bizi anlamsız, rastgele oluşan ve önemsiz varlıklar olarak göstererek varlığımızı önemsizleştirmeye çalışıyorlar. ilk önce ben de bu gerçeği en az sizin kadar komik, aptalca ve çılgınca buldum ama araştırdıkça gerçekleri görmeye başladım, koca bir yalanı yaşatıyorlar ve bunu sürekli söyleyince bu koca yalan herkesin gerçeği oluyor. dünya düzdür.

Celalettin Erbulut
2 yıl önce

Bu külüstür mü uzaya çıkmış 🙂 Bu fotoğrafdaki uzay aracına bakın 😀 çok komik değil mi 🙂

Evet Bu sorular hep soruldu..

Daha sıda var neden bir tane dünyanın aydan yada ayın yanından çekilmiş Orijinal fotoğrafı yok. ? Yani orijinal derken fotografbilgisi[nokta]com dan sorgulatın nasa daki fotoğrafları Exif bilgilerine bakın hiç birinin exif bilgisi yok Spacex in yeni çektiği fotoğraflar ise Exif Software bilgisinde Adobe Photoshop Yazıyor.

Aya gidildiyse Nikon P900 ile çekilen videolara bakınız Bir tane işaret var mı 🙂

grezimonk darktonk
grezimonk darktonk
2 yıl önce

külüstür değin araç yolda yıprandığından öyle gözüküyor… roket ile yolculuk çok yıpratıcı ve ölümcül + çok masraflı…

eglence
eglence
2 yıl önce

bizim insanımızı gercekten cok seviyorum. Yorumları okudukça olaya bilim,,inanç dahil her açıyla bakılmış 🙂 .

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Yanlış biliyorsunuz Ay’a hâlâ ayak basılmadı bilim kurgu filmlerinin stüdyolarında çekilen görüntü onlar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

abd marsa gitmek yerine ormanları okyanusları atmosferi olan eşsiz yaşam alanı dünyayı bombalamayı yakıp yıkmayı bırakırsa. insanlık için çalışırsa dinler savaşını insanlık sona erdirip herkes istediği gibi yaşayabilir hale getirip sonra marsa gitsin. ikinci bir gezegenide rezil etmeye hakkı yok bu insanlığın. önce yaşadığı gezegene saygıyı öğrensin insanlık sonra başka gezegene gitsin…

" 45 yıldır neden kimse Ay’a ayak basmadı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 45 yıldır neden kimse Ay’a ayak basmadı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 45 yıldır neden kimse Ay’a ayak basmadı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)