Okunma

4D baskı ile seramik üretildi!


19 Ağustos 2018 Pazar 13:00
4D baskı ile seramik üretildi!

3D baskıda yaşanan gelişmeler, 4D baskı sektörünün de gelişmesine neden oldu. Araştırmacılar, 4D baskı ile seramik üretmeyi başardı. Bu seramiğin uçaklar ve uzay araçlarında kullanılması hedefleniyor.

4D baskı için akıllı malzeme kullanıldı

Yüksek bir erime noktasına sahip olan seramikleri 3D baskı ile üretmek için lazer baskı kullanmak oldukça zor bir yöntem. Lazer baskıda seramikle karmaşık şekillerin üretilmesi pek mümkün değil. Hong Kong Üniversitesi’nden (CityU) bir araştırma ekibi, seramikler için yeni bir yöntem geliştirdi.

CityU ekibi, polimerler ve seramik nanopartiküllerin bir karışımı olan yeni bir “seramik mürekkebi” geliştirdi. Bu yeni mürekkep ile daha esnek ve gerilebilir baskılar yapılabiliyor. Böylelikle, karmaşık şekillere sahip malzemeler üretmek mümkün oluyor.

Malzemeye dördüncü boyut olarak zamanın eklendiği 4D baskı yöntemiyle, malzemeye ek avantajlar sağlıyor. Burada nesneler için zaman; mekanik kuvvet, sıcaklık veya manyetik alan gibi dış uyaranlarla zaman içinde kendilerini yeniden şekillendirmesini kapsıyor. Geliştirilen yeni nesil seramikte ise depolanmış elastik enerji zaman fonksiyonu olarak kullanıldı. 4D baskı ile üretilen seramik malzemeler, serbest bırakıldığında kendiliğinden yeniden şekilleniyor.

4D baskı

Araştırmanın baş yazarlarından Prof. Dr. Lu, seramiklerin yüksek sıcaklıklara dayanabildiğini ve mekanik dayanımlarının çok yüksek olduğunu söylüyor. Bu sayede 4D baskılı seramiklerin, havacılık ve uzay endüstrisinde kullanım potansiyelinin olduğunu belirtiyor.

Malzemenin kırılganlık gibi mekanik özelliklerinin artırılmasının ardından, 4D baskılı seramiklerin uçaklar ve uzay araçlarında kullanılması hedefleniyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “4D baskı ile seramik üretildi!”

 1. KerimK dedi ki:

  4D cihaz olmasi simdilik olanaksizdir. Koordinaz duzleminde x,y, z koordinatlari, en, boy, derinlik diye gosterilir. Bu da 3D dir. 4D demel zaman in da koordinat duzlemine girmesi demektir. Isim verirken yanlis isim vermislerdir. 4 nesil denilebilir ama 4D denmesi mantiksizdir.

 2. Anonim dedi ki:

  Teknolojinin sonu yok. 4D cihazları satarlar iyice piyasaya sonra 5D çıkar gider bu böyle

  1. KerimK dedi ki:

   4D cihaz olmasi simdilik olanaksizdir.

 3. baca42 dedi ki:

  4 d terimini ilk defa duydum, araştırdım, yeni birşey öğrendim. teşekkürler…

" 4D baskı ile seramik üretildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4D baskı ile seramik üretildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4D baskı ile seramik üretildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "