Okunma

4G Hayatımızda Neleri Değiştirecek?


12 Mart 2015 Perşembe 10:00
4G Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Ülkemizdeki telekomünikasyon sektöründe yeni bir dönem başlatacak olan 4G, dünya çapında uzun bir süredir kullanılıyor. 3G’ye geçişimiz oldukça gecikmeli olsa da nihayetinde oturmuş bir teknoloji kullanıldığı için bunun kolaylığı yaşanmıştı.

4G’nin ülkemize gelmesi içinse çalışmalara başlandı bile. Dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojileri demek olan 4G, tamamen yenilenmiş bir altyapıya ihtiyaç duyuyor ve 3G’de yaşanan şebeke problemlerine telafi olması bekleniyor.

15-03/11/4g.jpg

Daha yüksek mobil internet hızı, daha fazla data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunan dördüncü nesil telekomünikasyon hizmeti olan 4G ayrıca tamamıyla IP tabanlı bir sistem.

4G, 3.5G – 3.9G – 3G+ gibi sistemlerden çok daha iyi bir veri bağlantısı sunmayı hedefliyor. Ayrıca 4G ile birlikte yaşanan kapsama alanı sorunlarının da sona ermesi bekleniyor.

15-03/11/4g-phones-vs-3g-phones-jpg.jpg

Zira 4G ile birlikte gelen yeniliklerden biriside konser, düğün gibi durumlarda baz istasyonunu maruz kaldığı aşırı yükü algılayabilmesi ve alt yapısındaki yük dağılımını buna göre değiştirebilmesi. Bu sayede içerisinde bulunduğunuz kalabalık ortamda telefonunuz çekim kuvvetinin düşmemesi sağlanacak.

15-03/11/4g-clarkson-animated.gif

Veri indirme hızlarında da büyük artışların yaşanacağı 4G sayesinde 100 Mbps ile 300 Mbps arasında internet hizmeti verilmesi hedefleniyor. Bu sayede 2 GB boyutundaki bir veriyi ortalama olarak yarım dakikada indirebileceksiniz.

Tabi bu rakamların kapsama alanına, hizmet alınan baz istasyonuna, coğrafi koşullara, şebeke yoğunluğuna, kullanılan cihaza, bağlanılan siteye ve baz istasyonundan uzaklığa göre değişim gösterebileceğini de belirtelim.

:: 4G’den beklentileriniz neler?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

66 yorum - “4G Hayatımızda Neleri Değiştirecek?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Daha ülkemizde 3g doğru düzgün çekmiyor, 4g için daha çok bekleriz ayrıca kullanıcılara yüksek fiyatlarla yansıyacaktır.

 2. mustiback dedi ki:

  Adil kota adýnda insanlarý kandýran bir ülkede yaþýyoruz, 4g’den de yüksek beklentilerimizin olmamasý lazým

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Valla merak ettim hız testi yaptım 3G full çekiyor 0.10 mbps hızında

 4. SDN Okuru dedi ki:

  2 GB paketim var. Bu ülkede bir şeylerin değişmesi lazım. Verdiğimiz bu fiyatlarla sınırsız mobil internet vermeleri gerekir.

 5. -Hewal- dedi ki:

  Mobil Internette resmen sömürüyorlar milleti

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bukadar yüksek hýzda eriþim saðlayan internet olacaksa öncelikle internet fiyatlarýný düþürüp adil kullaným kotasýný kaldýrmalarý gerekir.

 7. ConfickerBelasi dedi ki:

  aslýnda 3g paketleri hatalý 3,6mbps kadar deyip 10lir 7,2mbps’ye kadar 12tl 21,6mbps’ye kadar 15tl 42,3mbps’ye kadar 20tl deseler sýnýrsýz olsa ttnet batardý…
  bunu 4g lte ile olsa…

 8. parlement dedi ki:

  Yüksek fiyatlý olmamasý ilk isteðimiz tabi

 9. -Hewal- dedi ki:

  Avea opera mini nin içine etmese daha güzel yeterde avea opera mini yi baltalýyor bir site açýyorsunuz site yerine kendi reklamýný açýyor.

" 4G Hayatımızda Neleri Değiştirecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4G Hayatımızda Neleri Değiştirecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4G Hayatımızda Neleri Değiştirecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "