Okunma

4K Televizyonlar Yaygınlaşıyor, Ama…


14 Şubat 2014 Cuma 17:00
4K Televizyonlar Yaygınlaşıyor, Ama…

İnternetin ve web tabanlı yayınların artması, ayrıca mobil arayüzlerle TV yayınlarına erişilebilmesi gibi pek çok etken nedeniyle zor günler geçiren televizyon pazarının son umudu 4K televizyonlar oldu. Full HD olarak bilinen 1080p çözünürlüğün tam iki katı olarak, 2160p çözünürlük ile Ultra HD adını alan 4K TV’ler, pazarın önde gelenleri Samsung ve Sony gibi şirketler tarafından el üstünde tutuluyor.

Öyle ki, Samsung’un Avrupa sorumlusu Sunny Lee 4K TV pazarının patlama yaşayacağını öne sürdü. Yıldan yıla büyümenin 14 kata ulaşabileceğini belirten Lee, 2017 yılında ise 4K TV tedariğinin sadece Avrupa’da 3,3 milyon cihaza ulaşacağını açıkladı. Sektör otoriteleri de konuyla ilgili benzer biçimde iyimser tablolar çiziyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/know-about-4k-ultra-hd-full-hd-1080p-vs-4k-ultra-hd1388783020.jpg

Yapılan anketler ve araştırmalar, tüketim toplumunun 4K TV’ye oldukça sıcak baktığını gösteriyor. Ne var ki objektif olarak bakıldığında, teknolojik açıdan hangi gelişmeler yaşanırsa yaşansın (eğik ekrandan tutun da, çözünürlükteki artışa kadar) televizyon piyasasının eski şaşalı günlerine dönmesi zor görünüyor.

Sony Sonu Gördü mü?

Sony’nin televizyon bölümünü komple ayrı bir şirket olarak yapılandırma kararı alması, TV sektörünün içinde bulunduğu durumu az çok özetliyor. Sony Grubu‘nun beklediği kârlılığa bir türlü erişemeyen, aksine zarara neden olan televizyon bölümü Sony TV adı altında konumlanacak. Japon teknoloji devinin yakın zamanda Vaio’nun fişini komple çektiği düşünülecek olursa, TV departmanının ucuz yırttığını söylemek de mümkün.

Televizyon üreticileri, bir yandan 4K TV seçeneklerini genişletmek için vargüçleriyle çalışırlarken, diğer yandan da Full HD pazarındaki konumlarını korumak için mücadele veriyor. Üstelik Samsung’un koz olarak kullandığı eğik ekranlı televizyonlar da, pazarı canlandırmayı hedefliyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/_72045193_samsung1388959019.png

Son olarak, televizyonlarda kullanılan donanım kadar, sunulan içerik de kritik önem taşıyor. Zira her haneye bir 4K TV girse bile, bunu destekleyecek yeterli 4K yayın içeriği sunulmadığı müddetçe kullanıcıların 4K’dan faydalanması ve bunu benimsemesi mümkün olmayacaktır.

:: 4K TV almayı düşünüyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “4K Televizyonlar Yaygınlaşıyor, Ama…”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  evlendirme programlarını uhd (4k) izlesen ne olacak ?! ben henüz bu teknolojiye sahip değilim, olmak isterim ancak netten uhd film bulursam indirir izlerim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  öncelikle 4k yayın yapan kanalların olması gerek kanalların 4k ye geçişi çok da zor olmaz talep olduktan sonra, internetten indirir izleriz de mantıklı değil hangi hızla indirceksin 100gb 4k videoyu hardiskin almaz 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  22 Şubat günü oynanacak Galatasaray – Beşiktaş derbisi, 4k olarak yayınlanacak.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  4k destekleyen yayın mı var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  tv uydularında 720p hd yayın yayın var 1080p hd yayın yapan çok az var. 4k yayın yapan hiçbir uydu yok. senin tv 4k olsa ne olacak 🙂 sadece hava atmak için alır yine herkes.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  2160p full hd nin iki katı değil dört katıdır

 7. Cybokron dedi ki:

  Yeni firlatilan 4a uydumuz benim bildiğim ***** sonraki 4b uydusu belki destekliyordur. Türkiye de hd yayın daha yeni yeni oturuyor. Ayrıca 4g lte daha anlaşmaları yapilmadi. Durum böyle iken sadece 4k yi bluray disklerde film için alabilirsiniz. Oda benim bildiğim yüzde 80 i 1080p ….

 8. SDN Okuru dedi ki:

  4K mış türkiyede ne kadar insan alabir ki o paraya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hd yayin yokken 4k alip napicam…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Daha dun tv satan firmalarin sinek avladigi haneri cikti bugun patlama yasanacakmis hadihayirlisi

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Sonynin. Full hdyi 4kya yükseltme çipi çok başarılı yanında film hediye ediyorlar 4k

 12. SDN Okuru dedi ki:

  8k ekranı tercih ederim

 13. SDN Okuru dedi ki:

  4-5 hd kanallık uydu transponder yerini kaplıyor.
  her digital yayınca göstermelik 1-2 tane kanal açar ötesi 2020’den önce zor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Tv yayınında ve online video izlemek için 4k avrupa nın altyapısını bile zorlayan bir bant genişliği istiyor. Durum bu halde iken tr de 4k sadece yalandan ibaret olduğunu düşünüyorum. Daha tv yayınlarında 720p standart olmamışken 1080p ufukta bile görünmezken 4k tv lerin 480p, 720p ve 1080p gibi yayınlarda vereceği görütü kalitesi şu an satılmakta olan kaliteli 1080p led tvlerin altında kalacaktır. Daha fazla para ödeyip daha kötü görüntü elde etmek isteyen arkadaşlar önümüzdeki 1 yada 2 yıl için tercih edebilirler. Tabi 4k ların yaygınlaşması inşallah 1080p 3d led tv lerin fiyatlarını biraz daha aşağıya çekerse genel kullanıcı açısında bir fayda sağlayabilir.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  4k curved ekran guzel yeniliklerler ama ulkede daha full hd kanal sıkıntisi bile yasiyorken bu 4k tv nin tek kullanim alani oyun konsolu ve oyun bilgisayarlaridir. Daha konsollor 4k konusunda hic bir hareket yapmasada 4k televizyonlarin cozunurlugu itibariyle coop oyun oynamak bir tv de artik cok rahat olucaktir ama sirf bunun icin 4k tv alinir mi? Para coksa alinir yoksa oyle teknoloji magazalarinda bakilir

 16. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye 4k.sine en az 5 sene var..
  ***** 2 seneye kadar 4k.ye geçebilir.
  BİLİNDİĞİ GİBİ.
  ELKTRONİKTE VE TELEFONDA VE ***** VE BAĞLANTILI CİHAZLARDA TÜRKİYE KAPLUMBAĞA YÜRÜYÜŞÜ İLE İLERLER.
  NE KADAR OLSADA ELEKTRONİK,TEN BİR UZAKDOĞU DEVLETİ VEYA ***** KADAR YETERLİ BİLGİ VE DONANIM MUH. VE HALKI YOK ,BU NEDENLE HERKES BIKAR..TÜRKİYE BAŞLAR !!
  ESKİ K4 LER TÜRKİYEYE GELDİĞİNDE,,UZAKDOĞU VE AVP. HATTA ABD..8 K,Yİ KULLANIR OLACAKTIR.
  ………..
  BURADAKİ BU ALANDA YETKİLİLER PEK BİŞEY BİLMEDİĞİ AÇIK BİR GERÇEKTİR..ONLAR BIKAR..BİZ BAŞ***** BIKTIĞINI KULLANMA,,
  3G BÖYLE OLMADI MI?
  KORE VE JAPONYA 5 G,YE GEÇECEK HALA TÜRKİYEDE 3 G OTURMAMIŞ..
  YALAN MI?
  BADEM GÖZLÜLERİN KEYFİ İLE..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  SONY şirketinin bu kadar geride kalması kötü ***** teknoloji konusunda samsung ve lg hatrı sayılır ilerledi kim daha iyisini yaptıysa o kazandı.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Uçtular daha hd yayın yok 4k dionuz siz japonyadanmı yazıyonuz? 4yayını torunların göremez

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Allahtan apple tv yapmiyor yoksa bunlar iyice acaba kalacak

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Biz hala HD Ready kullanıyoruz. Yani 720p 😛

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Sony halbuki dünyanın en büyük 3. tedarikçisi bence karlılığa geçme şansı var.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Daha full hd yayınlar bile yaygınlaşmadı

" 4K Televizyonlar Yaygınlaşıyor, Ama… konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 4K Televizyonlar Yaygınlaşıyor, Ama… ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 4K Televizyonlar Yaygınlaşıyor, Ama… ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "