5 Kolay Adımda Mobil Uygulama Hazırlıyoruz


04 Mayıs 2010 Salı 13:03
5 Kolay Adımda Mobil Uygulama Hazırlıyoruz

Geliştiricilere mobil yazılım geliştirme konusunda tüm olanaklarını seferber eden Nokia, programlama bilgisi, mobil yazılım geliştirme anlamında yeterli olmayan kullanıcılar için de çeşitli imkânlar sağlıyor. Ancak bu kez kullanıcıların hizmetine sunulan bir uygulama hızlı, kolay ve ücretsiz bir şekilde mobil programlar hazırlamaya olanak tanıyor.

 

Appwizard adı verilen özel bir sihirbaz ile kendi web siteniz için özel bir widget hazırlayabilir yahut sık takip ettiğiniz sayfaların RSS kaynaklarını kendi zevkinize göre düzenleyerek mobil uygulama haline getirebilirsiniz. Sözü fazla uzatmayalım ve uygulamayı hemen hazırlamaya başlayalım.

Ovi App Wizard

Nokia’nın ücretsiz olarak hazırladığı sihirbaza http://appwizard.ovi.com/ adresinden ulaşabiliyorsunuz. Bu sayfaya ilk eriştiğinizde yeşil renkli Try it out yazılı butona tıklayarak işleme başlıyoruz.

İlk adımda kullanmak istediğiniz RSS adresini biliyor olmanız gerekiyor. Zira geliştirdiğimiz uygulama ihtiyacı olan verileri bu RSS kaynağından çekecek. Adresi girdikten sonra Preview diyerek ilk bilgileri görebiliyorsunuz.

Çoklu RSS Kaynağı Ekleme

Bir diğer adımda ek RSS kaynakları girebilmek için seçenekler göreceksiniz. Bu sayede birden fazla web sayfasının RSS kaynağını tek bir ekranda buluşturabileceğiniz gibi, aynı web sitesinin farklı kategorilerindeki RSS’leri de bölümlendirme imkânına sahip olmuş oluyorsunuz.

Arayüz Düzenleme

Üçüncü adımda ise yazılımın arayüz tasarımını hazırlıyoruz. Uygulama adı, kullandığınız rss kaynaklarına ayrı isimler atayabilme gibi bilgilerin yanı sıra, arayüzün tüm görünümünü değiştirebilme yetkisine de sahip oluyorsunuz. Buradan renk paletini kullanarak istediğiniz seçimi yapabilir kendi logo ve ikonunuzu yazılıma entegre edebilirsiniz.

Widget Önizleme

Hazırladığımız SDN Widgetının düzenlemeler sonrası görüntüsü ise bu şekilde.

Kayıt Koşulu

Widget ile işimiz bittikten sonra yazılımı indirebilmek için Ovi App Wizard’a kayıt olmanız isteniyor.

Ovi Store Pusblisher Hesabı

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra dilerseniz yazılımınızı Ovi Store üzerinde paylaşabilmeniz de mümkün. Birkaç basit bilgiyi girdikten sonra yazılım incelenmek üzere Ovi Store sunucularına gönderiliyor. Kısa bir süre içersinde yazılım Ovi Store’da paylaşım için de hazır hale gelmiş oluyor.

Ovi Store’a Gönderme

Kayıt olduğunuz hesap bilgileri ile Ovi Store Publisher hesabınıza giriş yaptığınızda eklediğiniz yazılımı görebiliyorsunuz. Uygulama onay aldıysa görselde yer aldığı şekliyle bir ekran ile karşılaşıyorsunuz. Submit to Ovi Store diyerek yazılım Ovi Store’da indirilebilir hale geliyor.

Widget’ın Son Hali

Hazırladığımız Widget Nokia N97 ekranında ise bu şekilde görünüyor.

:: Kendi hazırladığınız uygulamayı SDN üyeleri ile paylaşın.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 5 Kolay Adımda Mobil Uygulama Hazırlıyoruz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5 Kolay Adımda Mobil Uygulama Hazırlıyoruz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5 Kolay Adımda Mobil Uygulama Hazırlıyoruz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!