5. Ortadoğu DNS Forumu Ankara’da düzenlenecek!


16 Şubat 2018 Cuma 14:53
5. Ortadoğu DNS Forumu Ankara’da düzenlenecek!

Dünya çapında IP adreslerini koordine eden ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), bu sene 5. Ortadoğu DNS Forumu’nu BTK’nın ev sahipliğinde Ankara’da düzenleyecek.

TechInside‘ın haberine göre, Nisan ayının sonunda dünyanın dört bir yanından siber güvenlik, alan adı sistemleri, Internet yönetişimi ve Internet girişimciliği uzmanları Türkiye’ye gelecek.

DNS Forumu bu yıl Ankada’da BTK ev sahipliğinde düzenleniyor

Türkçesi İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu anlamına gelen ICANN, uluslararası düzeyde organize olmuş, İnternet Protokolü (IP) adresi alanı tahsisi, protokol tanıtıcı ataması, genel (gTLD) ve ülke kodu (ccTLD) Üst Düzey Alan ismi sistemi yönetimi ve kök sunucu sistemi yönetimi işlevlerinden sorumlu kar amacı gütmeyen bir kurum.

Bu işlemler ilk kez İnternet Tahsisli Sayılar Otoritesi tarafından ABD hükümetiyle yapılan anlaşma doğrultusunda yürütülüyordu. Günümüzdeyse IANA’nın işlevini ICANN gerçekleştiriyor. Özel-kamuya açık bir ortaklık olarak ICANN İnternetin çalışma kararlılığının korunması, rekabetin desteklenmesi, küresel İnternet topluluklarının daha geniş bir katılımla temsilinin sağlanması ve tabandan gelen, uzlaşma temelli süreçlerle görevine uygun politikaların geliştirilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Bu yüzden BTK’nın ev sahipliğinde düzenlenen 5. Ortadoğu DNS Forumu internetin gelişimi ve güvenliği açısından büyük önem taşıyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “5. Ortadoğu DNS Forumu Ankara’da düzenlenecek!”

  1. Grezimonk Darktonk (@grezimonk) dedi ki:

    dnscrypt-proxy mi öldü yoksa engellendi mi?

" 5. Ortadoğu DNS Forumu Ankara’da düzenlenecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5. Ortadoğu DNS Forumu Ankara’da düzenlenecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5. Ortadoğu DNS Forumu Ankara’da düzenlenecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "