Okunma

5000 yıldan fazla giden batarya!


29 Kasım 2016 Salı 16:00
5000 yıldan fazla giden batarya!

Bristol Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bir batarya teknolojisi devrim niteliğinde. İşte nükleer artık ve elmasların kullanılmasıyla elektrik üretebilen bu teknolojinin detayları.

Elmas nükleer atık bataryaları

Nükleer radyasyondan gücünü alan bataryalar hem atığı faydalı hale getirmek hem de olağanüstü uzun batarya ömrüne sahip hücreler yapmak bakımından büyük önem taşıyor. Bu nükleer bataryaların gücünün yüzde  50’ye düştüğünde bile geçebilecek sürenin 5730 yıl olduğundan bahsediliyor. Öte yandan bu bataryaların ürettiği elektrik akımının geleneksel bataryalara kıyasla az olduğu ifade ediliyor. Bir diğer ilgi çekici ifadeyse batarya süresi uzunluğunun neredeyse insan uygarlığına eşit olması.

16-11/29/ndbat02.jpg

Radyoaktif materyalin elmas içine kapsüllenmesiyle uzun vadeli bir problem olan nükleer atıkların nükleer güç pillerine dönüştürülmesinin ve uzun vadeli temiz enerji tedariği sağlandığının altı çiziliyor.

Karbon-14 materyali olan elmasların kullanımı sayesinde nükleer batarya verimliliğinin de gözle görülür bir biçimde artacağı ve atıkların elmaslar içinde güvenli hale getirileceği belirtiliyor. Hem de kullanışlı bataryalar olarak.

Neden elmas seçildi?

İnsan yapımı elmas, bir radyoaktif kaynağa yakın yerleştirildiğinde üretilen elektrik, hareket eden parçalar gerektirmemesi, emisyon üretmemesi ve bakım gerektirmemesiyle de dikkat çekiyor. Karbon-14 seçiminin sebebi olaraksa herhangi bir katı materyal tarafından hızla emilen kısa menzilli radyasyon yayması gösteriliyor.  Bu durum doğrudan deriye temas anlamında tehlikeliyken, elmas içinde güvenli tutulduğunda kısa menzilli radyasyonun kaçamadığı açıklanıyor. Elmasın bilinen en sert madde olmasıyla daha fazla koruma sağlamak için en iyi seçenek olduğunun da altı çiziliyor.

16-11/29/ndbat03.jpg

Düşük güce rağmen uzun süre dayanıklılık gösteren bu bataryaların kalp pilleri, uydular, yüksek irtifa drone’ları gibi cihazlarda oldukça kullanışlı olacağı düşünülüyor. Öte yandan bu bataryaların sunduğu elektriğin miktarı ve maliyeti konusunda herhangi bir bilgi sunulmamış durumda.

Üniversiteden bilim insanları, bu bataryaların kullanılabileceği diğer cihazlar hakkında önerileri ise #diamonbattery etiketiyle atılacak tweet’ler üzerinden bekliyor.

:: Nükleer atık barındıran elmas bataryaların kullanım alanları hakkında önerileriniz neler?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “5000 yıldan fazla giden batarya!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Mars'a gitmekten bahsetmiş bazı okurlar, elektrik üretiyor bu arkadaşlar. Uzayda hava yok itiş kuvveti oluşturabileceğiniz. Bu ürün ancak Mars'daki elektrik ihtiyacını karşılayabilir eğer yeterli ampere ulaşabilirlerse. Bunun haricinde Mars'a gitmeye çok fazla faydası olmaz, ulaşım araçlarının elektrik ihtiyaçları hariç tabi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Elmasın değil elmanın içine koyalım nükleer atığı yenebilir enerji olur.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Radyo aktif maddeyi yapay elmasa içine gömüp, elmasın enerji üreten bir maddeye dönüşmesi fikri çok ilginç uygulama görseydik keşke nasıl oluyormuş alınan enerjinin değerleri nasıl uyduyu çalıştıracak kadar güçlüyse hertürlü şeyide çalıştırır demektir bu.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  800mah devam abi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  "Bana bir batarya verin dünyayı yakim " SAMSUNG TECHNOLOGY

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung sakın… 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir gelişme. radyasyonu kontrol altında tutmayı %100 başarabilirlerse ve üretilecek enerji verimlilik açısından yeterli olacaksa Mars'a koloni kurma çalışmaları büyük adım atlayacaktır. Halihazırda Mars kolonisi için çoğu şey düşünülmüş ancak en büyük problem solar panellerle elektrik üretmek.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Türkce bozuk olmus

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bir de o elmastan nükleer atık radyasyonu sızarsa o aile komple zehirlenir belki ölür.Sonuçta insan yapımı pil olacak,kusursuz olması imkansız.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  yapacağınızhabere insan uygarlığı 5 bin yıllık mı ?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone pili 5 gün dayansin yeter. 5000 yil kusur kalsin

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hep prototip boş haber

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Kaç para lan bu benim g3 için yapsınlar

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Elmas olmayaydı iyiydi!

 15. SDN Okuru dedi ki:

  2020 yi ***** yeni bir çağa baş***** yakıtlar birçok saçmalık tarihe karış***** şirketler kendilerini 2020 sonrasına kitlemiş durumdalar.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu telefonun bataryasının yarisini verse 100 yillik yeter :):)))));) bide maliyeti yüksek olur bunların

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bordan batarya yapaydınız

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi bakalım

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Sar değeri kaç trilyonmuş acep?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatımda bu kadar anlamsız bir haber daha görmedim arkadaş 3 gün gitsin yeter sanki aldığımız telefonn ömrü ne kadar

 21. SDN Okuru dedi ki:

  5000 yılı bırak adam gibi 3 gün giden pil yapsınlar artık cep telefonlarına

 22. SDN Okuru dedi ki:

  samsung'un eline böyle bir teknoloji verirseniz artık telefon patladığın buharlaşırız.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Sakın bu teknolojiyi samsunga vermeyin bu defa şehirleri havaya uçurur.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Bu enerji Marsa gitmek ve oradaki yerleşim için çok önemli olabilir.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır pil teknolojisi buluyorlar ve hiçbiri gerçeğe dönüşmedi.

" 5000 yıldan fazla giden batarya! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5000 yıldan fazla giden batarya! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5000 yıldan fazla giden batarya! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "