5G ile akıllı seyahat sistemi kullanıma sunuldu


24 Eylül 2019 Salı 15:45
5G ile akıllı seyahat sistemi kullanıma sunuldu

Huawei ve ülkenin en büyük GSM operatörlerinden China Unicom, Pekin’in yeni hava limanını 5G teknolojisi ile donattı. China Eastern Airlines ile seyahat eden yolcular akıllı seyahat sistemi ile bu teknolojiden sonuna kadar faydalanıyor.

Akıllı seyahat sistemini kullanan yolcular check-in, güvenlik kontrolü ve uçağa binme gibi adımları yüz tanıma teknolojisi ile geçebiliyor. Yani, yolcuların kimlik göstermesine, biletlerini ve QR kodlarını okutmasına gerek yok.

5G teknolojisi ile akıllı seyahat sistemi!

Bagaj takibi ise tekrar kullanılabilir bir RFID bagaj kartı ile sağlanıyor. Uçuş numaraları ve kapılar telefonda yüklü olan uygulamadan görüntülenebilirken, aynı zamanda bu uygulama bagajların takip edilebilmesini sağlıyor.

akıllı seyahat sistemi

Yetkililer bu sistemin sorunsuz bir şekilde çalışmasında, 5G’nin kritik öneme sahip olduğunu belirtiliyor. Zira, hava alanında 5G hızının 1.2 Gbps’yi yani 4G ile mümkün olan hızların iki katını aştığı belirtiliyor.

Huawei, 5G, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik ile sunulan bu hizmetlerin yeni nesil akıllı hava alanları için standartları belirlediğini dile getiriyor. Tabi, akıllı seyahat sistemine ek olarak, havaalanı yetkilileri güvenliği sağlamak ve oluşabilecek dar boğazları hafifletmek için gözetleme teknolojisi kullanacak.

Havalimanının ay sonunda hizmete başlayacağı belirtilirken, yüz tanımanın yaygın şekilde kullanılacak olması gizlilik endişelerini artırıyor. Çin’de yüz tanıma ve yapay zeka (AI) teknolojilerinin kullanımı giderek yaygınlaşmakta ve hava limanına kurulan sisteminin, ulusal kimlik sistemine sahip yolcuların yüzleriyle eşleşme sağlaması bekleniyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 5G ile akıllı seyahat sistemi kullanıma sunuldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5G ile akıllı seyahat sistemi kullanıma sunuldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5G ile akıllı seyahat sistemi kullanıma sunuldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)