Okunma

5G için TV Frekansları mı Kullanılacak?


04 Şubat 2016 Perşembe 13:30
5G için TV Frekansları mı Kullanılacak?

Avrupa ülkeleri ve Amerika, 4G teknolojisini kullanıyor. Türkiye de 1 Nisan 2016 tarihinde 4G yerine direkt olarak 4.5G teknolojisine geçiş yapacak. Avrupa düzeyinde gelecek nesil teknolojisi olarak bakılan 5G‘nin ise 2020 yılında hizmete girmesi bekleniyor.

Avrupa 5G Teknolojisinin kullanımına hazırlanırken, Avrupa Birliği Komisyonu, söz konusu çözümün kullanım alanlarını genişletebilecek bir çözüm önerisinde bulundu.

Televizyon frekansları kullanılabilir

Jean Claude Juncker Başkanlığı’ndaki komisyon; çözümün televizyon frekanslarını da kullanımında olduğunu öne sürdü. 5G teknolojisi için 694 ile 790 MHz alanında bir frekans yeterli oluyor. Televizyon yayınlarının dağıtımı için kullanılan frekans aralığı ise 470 ile 790 MHz arasında.

Televizyon yayını için kullanılan frekanslar 5G için de kullanılırsa; daha fazla kapsama alanı sağlanacağı gibi bant genişliği ve alt frekanslara ulaşımda da aynı oranda bir artış gerçekleşecek. 

16-02/04/5g-speedometer-logo.jpg

2020 yılında faliyete geçmesi beklenen projede 700MHz spektrumunun kullanılması, 5G için daha iyi olacağı da söyleniyor. Bakalım Avrupa’da 5G için televizyon frekansları kullanılacak mı?

Kaynak: android Headlines

:: 5G teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “5G için TV Frekansları mı Kullanılacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  A2020 de istenilen firekans aralığı için altyapı oluşmuş olacak. Ondan sonrası da çorap söküğü gibi gelecek. Yeni nesil dünya ağının ilk adımları atılmış olacak. Bir televizyon yayınları kadar tutarlı bir internet akışı… Hayal etmesi bile heyecanlandırıyor. 2020 de eğer yaşıyor isek bildiğimiz bağlantıları ve iletişim teknolojilerini tamamen unutmuş olacağız…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eski analog antenler kullanılabilir,yağmurda dahi sinyal gitmez uydudaki gibi.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında iyi olur…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar astroide uydu indirip inceliyor , biz her şeye fuzuli diyoruz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  fgdgd

 6. SDN Okuru dedi ki:

  teknolojiye yetişmek zorundasın ve anlamak zorundasın.yoksa sadece seyir edenlerden olursun .

 7. SDN Okuru dedi ki:

  uydudan internet gibi skystar tv kartı ile offline download oluyordu galiba 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Şaka gibi 1 nisan da geçiyoruz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia 3310 1G forever

 10. SDN Okuru dedi ki:

  fuzili masraf

 11. SDN Okuru dedi ki:

  biz önce 3g ye gerçekten geçelim de başka bir şey istemez

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bu G acaba nerde son bulacak kaça kadar çıkabilir

" 5G için TV Frekansları mı Kullanılacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5G için TV Frekansları mı Kullanılacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5G için TV Frekansları mı Kullanılacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "