Okunma

5G Teknolojisinde Çığır Açan Türkler!


06 Temmuz 2015 Pazartesi 10:00
5G Teknolojisinde Çığır Açan Türkler!

Ülkemizde henüz 4G için bile yeterli alt yapı yokken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 4G‘yi atlayıp direk 5G‘ye geçelim önerisiyle, 5G bir anda teknoloji gündeminin zirvedeki konularından biri haline gelmişti.

Ülkemizin 5G için yeterli kapasitede olup olmadığı, bu teknolojiyi yakın gelecekte kullanıp kullanamayacağı tartışılırken, Tolga Genç ve Samet Zihir isimli iki Türk vatandaşından 5G teknolojisinde çığır açacak bir çalışma geldi.

15-07/06/samet_chip.JPG

İmkansız Denileni Yaptı!

Şu anda Columbia University‘de doktorasına devam eden Tolga Dinç ve University of CaliforniaSan Diego‘da doktorasına devam eden Samet Zihir, 5G teknolojisinde çığır atacak bir çalışmaya imza attılar.

Samet Zihir, 5G teknolojisi alanında ulaşılabilecek fonksiyonellikte ve yoğunlukta en yüksek güce sahip devreyi tasarladı. Bu çalışma sayesinde silikon teknolojisiyle tasarlanabilecek sistem büyüklüğü ve kompleksitesinin ulaşabileceği boyutlar  tüm dünyaya gösterilmiş oldu.

Tolga Dinç ise dünyanın aynı frekansta aynı anda veri alıp gönderebilen ilk çipini tasarladı. Şu anda kablosuz iletişim ile ilgili kitaplarda yer alan aynı anda aynı frekansta iki veri göndermenin imkansız olduğu tezi Dinç‘in bu çalışmasıyla birlikte geçerliliğini yitirmiş oldu.

15-07/06/tolga-chip.jpg

2020’de 5G İhtiyacı 1000 Katına Çıkacak!

Sabancı Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü‘nden mezun olan ikiliden Tolga Dinç, çalışmalarıyla ilgili olarak şu sözleri sarf etti;

“Son yıllardaki verilere göre özellikle multimedia uygumalarının akıllı telefonlarda ve tabletlerde yaygın kullanımı dolayısıyla kablosuz veri trafiği ve kapasiteye olan ihtiyaç her yıl 2 katına çıkmakta. Bu 2010 yılından 2020 yılına kadar, yani 4G teknolojisinden gelecek olan 5G teknolojisine kadar, kablosuz teknoloji kapasitesine olan ihtiyacın 1000 katına çıkması demek. Ayrıca daha hızlı erişime olan istek 2020‘de de bitmeyecek ve her geçen yıl katlanarak devam edecek. Telekomünikasyon sektörü için bu çözülmesi gereken çok büyük bir sorun ki bunlar “grand challenge” ya da “1000 X challenge” diye isimlendiriliyor. Kapasiteyi arttırmak için hali hazırda kullanılan teknikler doygunluk noktasına ulaştığı için wireless iletişim sektöründe devrim olarak niteleyebileceğimiz yeni yöntemlerin geliştirilrmesi gerekiyor. Wireless iletişim sektöründeki bu büyük soruna çözüm olabilecek, alışılmışın dışında teknikler ve sistemler geliştirmek için çalışıyoruz.”

15-07/06/tolga-chip2.jpg

Savunma Sektörüne de Katkı Sağlayacak

Samet Zihir ise projelerinin geleceğini şu şekilde yorumladı;

İnsanoğlunun daha hızlı iletişime olan isteği hiç bitmiyor ve bitmeyecek. Projemizin asıl hedef bir sonraki jenerasyon cep telefonu ve baz istasyonları için kullanılması olacak. 3-4 yıl içerisinde projemizin milyonlarca insanın cebinde ve evinde kullanacağı teknolojiye bir katkısı olmasını bekliyoruz. Ayrıca devreleri tasarlarken geliştirdiğimiz tekniklerin otomotiv ve savunma sektörüne de katkısı olacağını söyleyebiliriz.

Ödüllerden sonra çok güzel geri dönüşler aldık. Bir çok mobil iletişim şirketi bizimle işbirliği fırsatları için iletişime geçti.”

Bakalım Tolga Dinç ve Samet Zihir‘in çalışmaları ülkemizde nasıl yankı bulacak? Bekleyip göreceğiz.

:: Tolga Dinç ve Samet Zihir’in projesi hakkındaki görüşleriniz neler?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “5G Teknolojisinde Çığır Açan Türkler!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen Pek de yankı bulmadı açıkçası. Bu tür teknolojiler ve buluşlar ülkemize henüz çok yabancı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaþlar padiþah demek diktatör demek deðil RTE öyle veya böyle CUMHUR BAÞKANI ve bence ülkesini düþünüyor. böyle konularda bence siyaseti bir kenara atmak gerek birlik olmak lazým derim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  acaba ne zaman elimizde olur , daha prototip

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence bekleyip 6g ye geçelim

 5. SDN Okuru dedi ki:

  burda olsalar bi kazayla ölürlerdi. Kesin 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Okuduğunu anlayamayanlar toplanmış yine. Adam sadece bir prototip yapmış bunun seri üretime geçip geçmeyeceği, geçerse kaç yıl sonra geçeceği, ne zaman buraya geleceği ne zaman hizmete sunulacağı belli değil. Ona kalırsa 5 yıl önce de 30 saniyede şarj olan telefon bataryası, 10 gbps kablosuz internet çalışmaları yapıyorlardı ne oldu peki? Hiç. Hala cumhurbaşkanına 4g getirmediği için iltifat edenler var 3 mbps 1 gb internete 25 lira ödemeye devam edin siz biri de başbakan değil demiş gülüyorum sadece. Kendi seçmeni bile onun aynı zamanda başbakan olduğunu kabul ediyor.

 7. El Padrino dedi ki:

  rn rn rn rn rn rn

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Koç ve Sabancı sağlam okullar

 9. El Padrino dedi ki:

  Cumhurbaskanimiz RTE 5G dedigi zaman burada kiyameti kopardi ***** Bu kara cahiller RTE yi hala basbakan ***** aklini ve gucunu kucumseyenler tarih boyunca her daim gaflete dusmus ve husrana ***** ozentisi Kompleksli okumus cahil nesil ne de buyuk bir gaflet icersindedir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Cumhurbaşkanı nin bu şeylere karışma hakki varmış gibi bir de bizi 4g den etti ya hakkimi helal etmiyorum.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıyı anlamadan yorum yapanlar varya tam dayaklık

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun

 14. SDN Okuru dedi ki:

  BİZENE

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'de olsa değerleri bilinmez. Yazıklar olsun ülkeme, yazıklar olsun böylelerini dışlayanlara. Nefret eder oldum.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrik ederim arkadaşları çalışmalarında başarılar dilerim. Milliyetçi ruhuyla hareket ederek çok veren değil de ülkeme devletime katkım olsun diyerek çalışmalarına burda devam ederler umarım.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  sevindik de keşke yabancı ülkede değil türkiyede yapılsaydı. biz kazanırdık şimdi yabancılar kazanmayacak mı?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  erdoğan ile dalga geçenler şimdi ne diyecek acaba

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Sabancı üniversitesini unutmuş herkes. Onları da tebrik etmek lazım iyi hazırlamışlar adamları.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye cumhuriyetiyle bu insanların alakası yok türbanlı kız kimlikleri dışında

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Elalem üniversitelerinde okuyorlar biz ırkı Türk diye gurur duyuyoruz…yazık…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun bende geçen 69 diye bir hareket buldum 2 kişilik

 23. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler 🙂

 24. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun diyorum gerçekten büyük iş başarmışlar. aynı frekanstan aynı anda veri alıp gönderebilen ilk çipi bu arkadaş üretmiş. 4g ihalesinin gecikme sebebiydi bu.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bu şekildeki haberlere hasret kaldık iki kardeşimizi de tebrik ediyorum milletimiz birbirini yiyeceğine eğitime teknolojiye daha fazla eğilse bu haberlerle daha fazla gururlanırız.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Helal be. Keşke çalışmalarını Türkiye'de yapsalar dicektim de daha 4G göremedik hangi altyapıyla, hangi destekle yapacaklar? Ben böyle söylenince de kızanlar var "daha düne kadar 3G yoktu" diye, kim ne derse desin bu tür altyapı çalışmalarında fazlasıyla ge-ri-yiz! Keşke bizim üniversitelerimzden de böyle beyinler çıksa, ama gel gör ki üniversite sınavında derece yapıp tıp fakültesine gidiyor millet sırf kolay para için, o beyinlerden ne mühendisler çıkardı oysa ki 🙁

 27. SDN Okuru dedi ki:

  provokatörler sizi buraya alalım, yok ne gerek var 5g ye türkler yaptıysa mutlaka suyu çıkar falan yorumlara başlayın hadi

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Ciddi mi lan? Valla ben dalga geçiyodum adamlar yapmış helal olsun

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyeden hiç çıkarmı isteyen çok Türkiyede ama destek sağlayan yok

" 5G Teknolojisinde Çığır Açan Türkler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5G Teknolojisinde Çığır Açan Türkler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5G Teknolojisinde Çığır Açan Türkler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "