Okunma

5G teknolojisinin avantajları neler olacak?


26 Şubat 2017 Pazar 19:00
5G teknolojisinin avantajları neler olacak?

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) gelecek nesil 5G teknolojisinin özelliklerini detaylandıran taslak raporu sunmuş durumda. İşte, 4G LTE teknolojisinin yerini alacak yeni teknolojinin mobil hayata kazandıracakları.

5G sayesinde 20Gbps bağlantı hızları

5G teknolojisi sayesinde, bir 5G hücresi tek bir mobil baz istasyonuyla en az 20Gbps’lik indirme ve 10Gbps’lik yükleme gerçekleştirebilecek. Öte yandan bunların, sabit kablosuz geniş bantta tek bir kullanıcı için teorik hızlar olduğunu belirtmek gerek. Gerçekteyse bir hücredeki tüm kullanıcılar, bu 20 Gbps bağlantının bir kısmını alabilecekler. 5G teknolojisinin kilometrekare başına en az 1 milyon kullanıcıya destek verecek olması da bir diğer dikkat çeken niteliği.

5G özelliklerinde, kullanıcı mobil olduğu zaman yüksek kaliteli bağlantı sağlanabilmesi için, seyahat hızlarını saniyede 500 kilometreye kadar destekleyecek baz istasyonları gerektireceği de belirtiliyor. Ek olarak, farklı kırsal alanlarda ve kentsel yerlerde farklı hücre kurulumlarının sürdürülmesi gerektiğinin de altı çiziliyor.

17-02/25/5g-02.jpg

5G kullanıcılarının ideal koşullarda karşılaşacağı maksimum gecikme süresinin de 4 milisaniye olması gerektiği vurgulanıyor. Bu anlamda LTE’nin 20 milisaniyelik gecikmesine göre ciddi anlamda bir fark olduğunu söylemek gerek. Ultra güvenilir düşük gecikmeli iletişimlerin (URLLC) de sadece 1 milisaniye gecikmeli olacağı vurgulanıyor.

5G arayüzlerinin yük altında bile enerji verimliliği sunacağı ve bekleme durumundayken de daha az tüketim yapacağı belirtilmekte. Bu sayede, Kontrol düzlemi gecikmesinin 10 milisaniyenin altına düşmesi de mümkün olacak. Batarya verimi ve tam hız durumları arasında geçiş de belirtilen bu zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilebilecek.

Birçok telekomünikasyon şirketinin şimdiden 5G teknolojisini kullanıcılarına ulaştırmak için çalışmalara başladığı ifade ediliyor. Bu isimler arasında Samsung ve Intel’in de yer aldığını not olarak düşelim.

:: 5G teknolojisi sizce mobile neler kazandıracak?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “5G teknolojisinin avantajları neler olacak?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evet 4.5g ile 100mbs hiz mumkmü lakin operatörlerin verdiği en yüksek hız 16mpbs

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Zerre kadar umrumda değil

 3. SDN Okuru dedi ki:

  4g geldi ne oldu 1gb 19 tl olduktan sonra hız ne kadar önemli 5g gelince mevcut fiyatta tüm kotaları 2 katı yapabilecekler mi hayır

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ben cok bir avantaj gormuyorum. Sonucta 5G nin calisabilmesi icin yayin sinyal akisi cok hizli olmali. Yani gene elektro smoka orani yukseliyor. Bence eski ankesorlu devre tekrar geri donelim. O donemde daha cok insan birbirine bakip konusuyordu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Turkcell LTE ile 2016 yılı Nisan ayında 90 – 100 Mbps olan indirme hızı 2017 Şubat ayında 1-2 Mbps iken aynı operatörün 3G si 10 Mbps civarında indirme hızı sunuyor. Yani henüz LTE yi oturtamamış stabil hale getirmemişsin ne 5G si?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  önce 8 mbit hızı bi geç***** ***** oldu

 7. SDN Okuru dedi ki:

  5G hizi altinda milleti biraz daha soymak kaziklamak..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer 5g gelecekse evlerdeki fiber modemlerle de uyumlu gelmelidir böylece çekme sıkıntısıda olmaz yani turkcell fiber kullanıyorsan direk baz istasyonu gibi modeme bağlanırsın böylece hem çekme derdi hem de baz istasyonu kurulum falan gerekmez ya da bina içlerine normal modem gibi verici takılabilir zaten 5g demek fiber demek

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Valla ben 4gli telefon kullanı***** artısını gö***** 4***** kullanıyorum şu ***** yerdeki 4g bağlantısından daha iyi

 10. SDN Okuru dedi ki:

  6G ne zaman çıkacak şimdi onuda söyleyin

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyede 4.5G ile ortalama indirme hizi 70-85 mbhs yukleme hizi 20-35 mbhs

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ben evime kadar fiber istiyorum tek istediğim bu çünkü yıllardır demode olmuş ADSL hızı almak ***** da şehir merkezlerinde oturuyorum fiber gelmiyor ve yakın zamanda gelme olasılığıda yok gelişme yok siz çıkıp 5G nin avantajları ne olacak diye haber yapıyorsunuz yüzüme küfür eder gibi… biraz Türkiye nin gerçeklerini yazın bırakın hayal dünyasında yaşamayı…..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Kardesim sen ilk 4.5 gyi her yere yay da sonra 5 gyi dusun bu ne kafasizlik

" 5G teknolojisinin avantajları neler olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5G teknolojisinin avantajları neler olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5G teknolojisinin avantajları neler olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "