Okunma

5G veri merkezlerini nasıl etkileyecek?


22 Şubat 2018 Perşembe 13:30
5G veri merkezlerini nasıl etkileyecek?

Radore, devam eden Kış Olimpiyatları’nda denemeleri yapılan 5G teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla veri merkezi sektörünün nasıl değişeceğini ve nasıl tedbirler alınması gerektiğini açıklıyor.

Hem dünyada hem de ülkemizde mobil veri trafiği hızla artıyor. Kullanıcıların çoğu artık mobil cihazlarından internete giriş yapıyor. Türkiye’de aktif olarak 4.5G kullananların sayısı 24,9 milyona ulaşırken, M2M abone sayısı 4,2 milyonu aştı. BTK’nın açıkladığı tahminlere göre, 5G teknolojisi 2020 yılında Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak ve mobil teknolojilerde çok önemli bir sıçrayış yaşanacak.

Veri merkezi trafiği 5G ile 10 Zettabaytın üzerinde çıkacak!

Veri merkezlerinin de bu gelişim karşısında hazırlıklı olması gerektiğini dile getiren Radore Veri Merkezi Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol şunları söylüyor:radore

“5G ile birlikte gecikme süreleri 1 milisaniyenin altına inecek. Bununla birlikte kapasite artacak ve otonom araçlardan akıllı şehirlere, bağlantılı cihazlardan daha verimli bir iş yaşamına kadar birçok değişiklik gözlenecek. Bu gelişmelerin tamamı veri merkezlerinin yükünü artıracak. Yapılan tahminlere göre 2019 yılında, veri merkezi trafiği 10 Zettabaytın üzerine çıkacak.”

Bu etkileyici artışa dikkat çeken Akyol, veri merkezlerinin alması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı:

  • Ağ altyapısı genişletilmeli. Veri merkezi altyapılarının bu ölçekte bir veri akışına hazır olması için kapasitelerin artırılması ve otomasyona açık olması gerekiyor.
  • Ağ anahtarları yenilenmeli. TIER III standartlarının da ötesine geçerek sunucuların bağlantı noktaları elden geçirilmeli. Şimdiden 25GbE ve 100GbE ağ anahtarlarına geçişlerde artış görülürken, her bir çeyrek dönemde yüzbinlerce cihaz temin ediliyor.
  • Alternatifli fiber altyapısı kullanılmalı. Artan geniş bant ihtiyacını karşılamak için birçok farklı kaynaktan fiber bağlantı alınmalı.
  • NFV teknolojisine geçilmeli. Daha esnek ve akıllı altyapılar için Telekom operatörlerinin de ağ fonksiyonu sanallaştırma (NFV) sistemlerine geçmesi ve bu teknolojilerin yaygınlaşması gerekiyor. Bu teknoloji ile ağ fonksiyonlarını yerine getiren donanımların da sanallaştırılmış bir hizmet olarak verilebilmesi mümkün kılınıyor.

3 farklı internet servis sağlayıcısı ile TNAP üzerinden 7 farklı servis sağlayıcısı ile peering’i bulunan Radore’de bağlantı birebir yedekli ve toplam 1,6 Tbit/s kapasiteli Brocade NetIron XMR 16000’ler ile gerçekleştiriliyor. 90 Gbit internet kapasitesine sahip olan Radore’nin veri merkezi hizmetleri hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

:: 5G için sizin beklentileriniz neler?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “5G veri merkezlerini nasıl etkileyecek?”

  1. ilhami dedi ki:

    2020 çok iyimser bir tahmin olmuş.Ülkemizin altyapısı buna henüz hazır değil ve bu konuda ciddi bir çalışma yapıldığını duymadım ki hemen her gün teknoloji haberlerini takip ***** 2023 ten önce 5G ye geçemeyeceğiz.

  2. orhan dedi ki:

    Biz de 5G ye geçince artık hediye 5GB internet verirler, yine 4 GB , 2GB kotalı tarifelere devam ederiz…

" 5G veri merkezlerini nasıl etkileyecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 5G veri merkezlerini nasıl etkileyecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 5G veri merkezlerini nasıl etkileyecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "