Okunma

64 Bit iOS cihazlar için sürüm düşürme!


01 Ocak 2017 Pazar 19:30
64 Bit iOS cihazlar için sürüm düşürme!

tihmstar daha önce kullanıcılarla Odysseus isimli Apple 32 bit iCihazları için yazılım downgrade(yazılım düşürme) yöntemi paylaşmıştı.

Odysseus Yöntemi Nasıl Çalışıyor ?

Odysseus için bize jailbreak edilmiş Apple 32 bit işlemciye sahip herhangi bir iCihaz gerekiyordu. Yönteminin çalışma mantığı ise, Apple’ın eski yazılım mühendisinin geliştirmiş olduğu kloader isimli araçla yazılım yükleme zincirinde bulunan iBSS’in kırılmış hali kullanılarak, cihazın DFU moduna geçirilmesi sağlanıyordu.

Ardından SHSH kaydı da kullanılarak düşürme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebiliyordu. Tabi bu yöntem için eski Jailbreak’ırların geliştirmiş olduğu idevicerestore isimli geri yükleme (format) aracını kullanıyorduk. Ayrıca bu yöntem OTA (Over The Air) yazılım downgrade (yazılım düşürme) de kullanılıyordu.

OTA Downgrade Yöntemi Nasıl Çalışıyor ?

Apple, her iCihaz ve iOS sürümü için ayrı bir OTA paketi yayınlar. Uzun bir süre geçtikten sonra, çok eski iOS sürümü yüklü cihazlarda OTA paketi yayınlanmaz. Eski sürümdeki kullanıcılar ise en yeni sürüme geçmek için iTunes kullanır. OTA downgrade ise mantık şuydu:

idevicerestore (eski Jailbreak’ırların geliştirmiş olduğu geri yükleme aracı) sanki bir yükseltme yapıyormuş gibi Apple TSS sunucusu üzerinden doğrulama talebinde bulunur. Bu doğrulama talebi iPSW üzerinden istekte bulunur, Apple sunucusu ise bunu onaylar.

Bu durum 6.1.3 (iPad2,1 iPad2,2 iPad2,3 iPhone4,1) ve 8.4.1 (iPad2,1 iPad2,2 iPad2,3 iPad2,4 iPad2,5 iPad2,6 iPad2,7 iPad3,1 iPad3,2 iPad3,3 iPad3,4 iPad3,5 iPad3,6 iPhone4,1 iPhone5,1 iPhone5,2 iPod5,1) geçerlidir.

64 Bit İşlemciye Sahip Cihazlarda Düşürme İşlemi Nasıl Olacak ?

28 Aralık 2016 tarihinde tihmstar YouTube üzerinde bir video yayınladı. Bu video da tihmstar Apple 64 bit işlemciye sahip cihazlarda downgrade yolunun olduğunu belirtiyor. Tihmstar’ın videoda bahsettiği yöntemin Odysseus dan farkı ise Jailbreak işleminin olmaması,yazılım dosyaları üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmaması, geri yüklemenin ise recovery mode ile yapılması.

Buna örnek olarak da tihmstar cihazını 9.3.5 den 9.3.2‘ye düşürüyor. Yöntemle ilgili detayları ise, tihmstar ayrıca 33c3 konferansında anlattı. Yeni downgrade yolunun, kullanıcılar için kullanılabilir olduğunu fakat Linux veya macOS kullanıcısı olmanız gerektiğini, SHSH kaydına ihtiyacınız olduğunu hatırlatalım.

:: Hangi iOS versiyonunu kullanıyorsunuz ?
yazarYiğit Yılmaz

Teknoloji bağımlısı olan özellikle de Apple ürünlerine ilgi duyan Yiğit Can YILMAZ, 10 yaşından bu yana internet ve yazılım sektörüyle ilgilenmeye başladı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “64 Bit iOS cihazlar için sürüm düşürme!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yiğit Yılmaz? Yenisiniz sanırım. Hoşgeldiniz 🙂 ilk yazınız gayet başarılı olmuş 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İos 10.2 jb nerde i0n1c

 3. SDN Okuru dedi ki:

  9.3.5 ten yine 9 versionlarına düşürme var 🙂 yaw arkadaş ne grk varki bnde birşey sandım 🙂 insan en azından ios 8 veyahut 7 yapar :///////////

 4. SDN Okuru dedi ki:

  9.3.2 değil de 9.3.3'e düşürüyor. Gözden kaçmış olmalı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Windows mobile 10 varken gereksiz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 6s var bende. ios 10.2'den ios 9.3.4'lere falan düşürebiliyor muyuz?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  kardeş shsh olsa zaten dönerdik. shsh mı kaldı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Mac Os olmadı beya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  nee yazdın be kardeşim düzgün yazsaydında anlasaydık hakkı başkan bu adamı muhasebeden cagırssınlar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ben şahsen 6s plusı İos10 dan ios9a düşürmek istiyorum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonum 7 plus kaç bit oldugunu nerden anlaşılıyor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyiymş

" 64 Bit iOS cihazlar için sürüm düşürme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 64 Bit iOS cihazlar için sürüm düşürme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 64 Bit iOS cihazlar için sürüm düşürme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "