64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler tanıtıldı


09 Ağustos 2019 Cuma 15:40
64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler tanıtıldı

Ryzen serisi işlemcileri ile masaüstü bilgisayarlarda Intel’i oldukça zorlayan bir rakip haline gelen AMD, bu kez 64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler rekabeti bir üst noktaya taşıdı. AMD Epyc serisi, sunucular için geliştirilen bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

AMD, yeni çözümüyle birlikte uzun zamandır girmek istediği pazara giriş yapmış oldu. Teknoloji devinin en önemli iddialarından birisi, Epyc 7742’nin tam yük altındayken Intel Xeon Platinum 8280L işlemciden yüzde 97 daha performanslı olduğu yönünde.

AMD EPYC işlemciler ile sunucu pazarı kızışıyor!

7 nm fabrikasyon süreci ile üretilen, 64 çekirdeğe ve 128 iş parçacığına sahip olan işlemciler 3.4 GHz hıza ulaşabiliyor. Güç tüketimi yani işlemcinin TDP değeri ise 225W olarak açıklandı.

AMD-epyc-prfrmns

AMD yeni işlemcileri ile EPYC 1’in kayan nokta performansını 4 katına çıkardı. Intel tarafında ise Cascade Lake işlemci serisi zaten bir yıldır pazarda. 2020’nin ilk çeyreğinde ise Cooper Lake serisi piyasaya sürülecek.

Intel CEO’su Bob Swan, bir kaç ay önce daha rekabetçi bir AMD beklediğini açıklamıştı. Tek iş parçacıklı işlemci yükü, aynı frekansta ortalama yüzde 1.15 IPC’ye sahipken, 32 çekirdek ve 64 iş parçacığında, iş yükü artışı yüzde 1.23 IPC. AMD’nin IPC’den ettiği maksimum kazanç ve 32 çekirdekli bir işlemcide verimlilik iyileştirmeleri yüzde 1.4‘e yükseldi.

Ancak bu sonuçlar olağanüstü olarak görülmedi. Epyc işlemciler 128 PCIe şeridi, PCIe 4.0 teknolojilerini destekliyor. Ayrıca 8 TB’a kadar DDR4-3200 MHz RAM destekliyor. AMD tek soketli kurulumlarının, çift soketli Xeon’a eşdeğer bir performans sunduğunu savunuyor. Aşağıdaki grafiğe göre, çift soket AMD Epyc 7742, çift soket Intel Xeon Platinum 8280‘yi yakalayabiliyor.

Amd-Epyc-test

Asıl şaşırtıcı durum fiyat farkında, Epyc 7742, 6950 dolar iken, Intel Xeon Platinum 8280, 28 çekirdekli bir yonga olmasına rağmen 10000 dolar fiyat etiketiyle satılıyor. AMD bu sayede uygun fiyata yüksek performans sunmayı hedefliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler tanıtıldı”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Amd mis gibi işlemciler üretiyor. Bilgisayardan çok anlamayan veya takip etmeyenlerde amd çok ısınıyor diyorlar

 2. Anonim dedi ki:

  amd çöp

  1. Anonim dedi ki:

   hayatında amd kullanmamış ve intel tarafından sürekli sahılan bir şahsın yorumu 🙂

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  AMD olmasa halimiz ne olurdu. Intel 3 günde bir farklı numara destekli işlemci çıkarır, sürekli anakart almak zorunda kalırdık.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gemişte de amd idi, şimdi de öyle yarında öyle olacak. Taki ne zaman piyasadaki birileri tarafsız olursa, o zaman amd nin gücü daha iyi meydana çıkacak. Amd bilgisi ile intel ise piyasakilerle bu yarışın içerisinde.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Pazarın tekelleşmemesi için amd desteklenmeli

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zamanında intel den ayrılan iki mühendis tarafından kurulan AMD nerelere geldi. Her zaman AMD diyorum.

" 64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler tanıtıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler tanıtıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 64 çekirdekli AMD Epyc işlemciler tanıtıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "