Okunma

65 Milyon Tumblr Hesabı Hacklendi!


31 Mayıs 2016 Salı 18:36
65 Milyon Tumblr Hesabı Hacklendi!

Sosyal medyanın farklılığı ile dikkat çeken platformlarından birisi olan Tumblr, hacklendi. Hack olayı yeni gerçekleşmemiş olsa da etkileri sürmeye devam ediyor.

2013 yılında yani henüz Yahoo tarafından satın alınmamışken yaşanan hack olayının etkileri gün yüzüne çıkıyor. Tumblr tam olarak bir sayı vermemiş olsa da Troy Hunt isimli bir güvenlik uzmanı en az 65,469,298 kullanıcının olaydan etkilendiğini belirtiyor.

peace_of_mind kullanıcı adını kullanan hacker tarafından satışa sunulan bilgiler 0.4255 Bitcoin karşılığında satın alınabiliyor. Yaklaşık 225 dolara tekabül eden bu miktar kullanıcı sayısıyla kıyaslandığında oldukça ucuz kalıyor.

16-05/31/tumblr101-intro.jpg

Troy Hunt tarafından belirtilen bir diğer gerçek ise hackerın elindeki bilgilerin içerisinde doğrudan bir şifre olmaması. Şifrelerin çok büyük bir kısmı şifrelenmiş şekilde bulunuyor.

Her ne kadar şifrelenmiş bir şifreyi çözmek zor olsa da, eğer Tumblr kullanıyorsanız şifrenizi hemen değiştirmenizi öneriyoruz.

::Tumblr kullanıyor musunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “65 Milyon Tumblr Hesabı Hacklendi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbir sosyal medya hesabım yok ve kafam rahat 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir küçük bilgi de ben vereyim, Tumblr yöneticilerinin saçmalaması yüzünden 2013 yılından önceki şifreleme versiyonu MD5 olması gerekirken SHA1 olarak şifrelenmiş. Tabii doğal olarak o şifrelemeyi çözmek kolay. 2008 yılında açtığım hesap vardı o uçmuş herhalde.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  iki gün önce siteye girdiğimde her zamanki gibi e-posta adresimi yazıp şifre girecekken, tumblr otomatik olarak şifre değiştirme sayfasına yönlendirmişti. anlam verememiştim o zaman ama haklılarmış. iyi ki değiştirmişim şifreyi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  nerde çokluk orda …. demişler. daha bunlar ne ki digital kıyamete de az kalmıştır heralde.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şifremizi değiştirsek sorun olmaz değil mi?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tümbülür böy lere müjde

" 65 Milyon Tumblr Hesabı Hacklendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 65 Milyon Tumblr Hesabı Hacklendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 65 Milyon Tumblr Hesabı Hacklendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "