70 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Nasıl Çalındı


03 Ağustos 2010 Salı 07:52
70 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Nasıl Çalındı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama, internette bilgi güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Açıklamaya göre, yaklaşık 70 milyon Türk vatandaşının kimlik, adres ve telefon bilgileri yasadışı yollarla elde edilerek bazı hukuk bürolarına satıldı (Tehditlerden Anında Haberiniz Olsun).

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Müdürü Ercan Aydın, resmi ve yarı resmi kurumların altyapılarındaki kimlik bilgilerinin çalınmasının siber suçun ulaşabileceği boyutlara bir örnek oluşturduğunu, bu tür olayların yaşanmaması için kurumsal bilgi güvenliği sistemlerinden yararlanmak gerektiğini vurguluyor:

“Yaşanan bu son olay, siber suçluların ne kadar ileri gidebildiklerini gösteriyor. Bu tür veri kaybı vakaları, ciddi prestij ve para kaybını da beraberinde getiriyor. Başta kamu kuruluşları olmak üzere gizliliğin önem taşıdığı bütün kurumlarda güvenlik yazılımları kullanılması şart.”

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Müdürü Ercan Aydın: “Başta kamu kuruluşları olmak üzere gizliliğin önem taşıdığı bütün kurumlarda güvenlik yazılımları kullanılması şart.”

 

Aydın, 70 milyon kişinin kimlik bilgilerinin nasıl çalınmış olabileceğini şöyle açıklıyor: “Bu olayın yaşanmasının birçok teknik sebebi olabilir. Büyük ihtimalle, ‘database hacking’ dediğimiz, veritabanına saldırı yöntemi kullanıldı. Bilgiler, bu yöntemle, veritabanı sunucusunun zaafiyetlerinden yararlanılarak elde edilmiş olabilir.

İç ağa bulaşan ve veri çalan bir tehdit içerikli yazılım ya da keylogger tarzı bir yazılım ile bu işlem yapılmış olabilir.”

 

Aydın, benzer hırsızlık olaylarının yurtdışında da yaşandığını ve bilgi güvenliğinin dünya gündeminde öncelikli bir yere sahip olduğunu ifade ediyor: “Mayıs 2009’da Kaliforniya’da Berkeley Üniversitesi‘nin veritabanı kırılarak 160.000 öğrencinin verisi çalındı (Ağ Geçidinde Sıkı Koruma).

Aralık 2008’de RBS World Pay’in sisteminde bulunan 1,5 milyon kullanıcı bilgisi ve 1,1 milyon sosyal güvenlik numarası çalındı. Bu ve benzeri pek çok olay, bilgi güvenliği politikalarının daha yüksek titizlikle ele alınması gerektiğini gösteriyor.”

:: Bu tür olayların nasıl önüne geçmeli?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “70 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Nasıl Çalındı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Güzel bir yazı ama foruma verilen link yine aynı yazıya gidiyor.

" 70 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Nasıl Çalındı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 70 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Nasıl Çalındı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 70 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Nasıl Çalındı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 2. 2 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 3. 3 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 4. 4 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 5. 5 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 6. 6 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 7. 7 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 8. 8 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 9. 9 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 10. 10 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik