Okunma

790GX’in Grafik Performansı


03 Eylül 2008 Çarşamba 21:00
790GX’in Grafik Performansı
AMD, sistem yongası ve grafik çözümleri konusunda son derece başarılı ve gelişmiş ürünler sunuyor. Tabii bir platform üreticisi olması için gereken işlemciler tarafında hâlâ çok çalışması gereken AMD, işi biraz daha "ekonomik çözümler sağlayıcısı" olarak kabullenmiş durumda.

Her ne kadar yakında çıkartmayı planladığı 45 nanometrelik işlemcilerle bir ihtimal performans konusunda daha iddialı hâle gelecekse de, en pahalı işlemcisi 300 dolar civarında olan bir üreticisi, büyük kayıp içinde demektir.

790GX ile İşler Tıkırında

AMD, 790GX yongasını ekonomik bir CrossFireX, Hybrid CrossFire ve iyi overclock özelliklerini bir arada sunmak için üretti. 790GX yongalı anakartlar yurt dışında 100-150 dolar arasında fiyatlara bulunabiliyor. Dolayısıyla yalın tümleşik grafik yongası olan 780G ve üst seviye 790X/FX yongalarını barındıran anakartların arasında bir yere konumlanan 790GX, sunduğu özellikler ve ölçeklenebilirlikle AMD’nin platform jokeri olmuş durumda. Temel yeteneklerine yakından bakalım.

Hybrid CrossFire

Türkçe’ye melez CrossFire olarak çevirebileceğimiz bu teknoloji sayesinde, anakartın üzerinde bulunan tümleşik grafik işlemcisiyle, ayrıca takacağınız bir HD 2400 veya HD 3400 serisi grafik kartı performanslarını birleştirebiliyorlar. Yani tümleşik grafik işlemcisi, ekran kartına yardımcı oluyor ve bu şekilde performans artışı sağlanıyor. Tabii bu kurulum sadece giriş seviyesi ekran kartlarıyla uygulanabiliyor; zira üst modeller performans açısından tümleşik grafik işlemcisini birkaç defa katlıyor.

CrossFireX

Dört tane grafik işlemcisinin bir araya gelmesini sağlayan (ve biraz da yenilenmiş bir ad olan) CrossFireX teknolojisi, 790GX yongalı anakartları üzerinde çalışabiliyor.  Tabii her bir PCI Express veri yolunun 16x yerine 8x olması sebebiyle iki tane HD 4870 X2‘den yeterince verim alabilir misiniz bilemiyoruz; fakat iki tane ikinci nesil 8x PCI Express veriyolu çok başarılı şekilde iki tane HD 4870 ekran kartının üzerinde verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor. Bu açıdan en üst seviye CrossFireX kurulumları hariç, iki tane ikinci nesil PCI Express 8x yuvası yeterli geliyor.


Side Port ve Grafik Performansı

790GX yongası üzerinde bulunan bir başka özellik de Side Port olarak anılan, anakarta tümleşik bellek modülü. Anakart üzerine yerleştirilen ve tümleşik ekran kartının performansını artırmak için kullanılan bu bellek yongası, hem sistem belleği israfından sizi kurtarıyor, hem de tümleşik grafik işlemcisinin performansını artırıyor.

Side Port Bellek modülü
Anakart üzerine yerleştirilen DDR3 bellek, 64 veya 128 MB büyüklüğe ve sistem belleğinden daha hızlı erişim ve aktarım hızlarına sahip. Dolayısıyla hem sistem belleği tarafından oluşturulan grafik darboğazı hem de sisteme getirilen veri aktarım yükü konusunda önemli bir çözüm getiriyor. Özellikle de işlemciye dahil olan bellek denetçileri, bu yükün sistem performansına kötü etki etmesine sebep olmaya başlayabiliyor.

Dava Nedir?

Biz de baktık madem bu güzel özellikler var, 790GX‘in tümleşik grafik çözümü olarak performansı nerelerde geziniyor yakından bakalım dedik. Şimdi testlerimize geçelim; bakalım AMD’nin en yeni yongası, tümleşik grafik performansında ne durumda?


Test Sistemi

İşlemci: AMD Phenom X3 8750
Bellek: OCZ Platinum2x1 GB DDR2 800 MHz
Anakart: Test edilen bileşen
Soğutucu: ZeroTherm BTF-95
Güç kaynağı: PC Power&Cooling Silencer 610
Sabit disk: Seagate Barracuda 7200.10 250 GB 8 MB


Testler Hakkında

Testimizde  üç farklı bellek miktarı ve türlerinde 790 GX için test ortamı hazırladık. Zira 790GX hem sistem belleğinden hem de Side Port isimli anakarta tümleşik bellekten faydalanabiliyor. Yalnız işin kötü tarafı, testi yaptığımız MSI DKA790GX Platinum ürünü ne yazık ki tümleşik grafiğin sadece Side Port bellekten çalışmasına izin vermiyordu.

Testte hangi anakartları hangi kurulumlarla kullandığımızı burada görebilirsiniz. UMA olarak kullandığımız kısaltma "unified memory architecture", yani birleştirilmiş bellek mimarisi anlamına geliyor ve sistem belleğinin kullanıldığı durumlardan bahsediyor.

790GX için MSI DKA790GX Platinum

1 – 64 MB UMA + 128 MB Side Port
2 – 128 MB UMA +128 MB Side Port
3 – 256 MB UMA

780G için ASUS M3A-H/HDMI

4 – 266 MB UMA

GeForce 8200 için Zotac GeForce 8200

5 – 256 MB UMA
 

Testler

3D Mark 2005


____________________________________________________

3D Mark 2006


____________________________________________________

Crysis


____________________________________________________

World in Conflict


____________________________________________________

Company of Heroes


____________________________________________________

Yorumlar

AMD’nin getirdiği Side Port bellek desteği görünüşe göre işe yarıyor. Her ne kadar anakarttan anakarta göre değişse de sadece SidePort olarak kullanılacak olan sistemlerde hem sistem belleğini kurtarması hem de yarattığı ferah bellek bant genişliği sebebiyle her açıdan bir kazanç durumunda.

Diğer taraftan bu Side Port teknolojisinin 790GX gibi en ekonomik çözüm olmayan durumlarda kullanılması kafalarda soru işareti uyandırıyor. Zira birçok kişiye, 790GX yongalı çözümleri giriş seviyesi kişisel bilgisayar üretmek için değil, orta halli bir oyun makinesi kurmak için kullanmak daha mantıklı geliyor. 780G zaten, testlerden de göreceğiniz üzere, işini bulunduğu fiyat seviyesinde iyi yapıyor.

Bilgi için: AMD, MSI
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “790GX’in Grafik Performansı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    oyun canavarı 790GX

  2. SDN Okuru dedi ki:

    oyun makinası toplama isteyenler için mükemmel boardlar 790GX en yakınzmanda denemem lazım fiyattı müşteri odaklı çalışanlar için birazcıkdaha düşsün güzel satılacak bu board…

  3. SDN Okuru dedi ki:

    780g kullanıyorum. gayet yeter zaten. oyun bile oyunları bile güzel görüntüde oynayabiliyorum. 790gx gereksiz olmuş….

" 790GX’in Grafik Performansı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 790GX’in Grafik Performansı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 790GX’in Grafik Performansı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "