Okunma

8 Çılgın Türk Yaptı: TROY


28 Nisan 2016 Perşembe 21:28
8 Çılgın Türk Yaptı: TROY

Türkiye, kendi ödeme yöntemini hayata geçirdi ve TROY logosu banka kartlarının ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde yerini aldı.

1 Nisan 2016 tarihi itibariyle kullanıma hazır hale gelen TROY’un ilk işlemi ise düzenlenen lansman toplantısında, BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko tarafından gerçekleştirildi.

Canko, dünyada Kanada’dan İtalya’ya ve Güney Kore’den Hindistan’a kadar pek çok ülkenin kendi yerel ödeme sistemini kullandığına dikkat çekerken, Türkiye’nin de artık bu alanda yerini aldığını söyledi.

TROY’un resmi sitesine gitmek için buraya tıklayın.

Geleceğe dair hedefleri de ortaya koyan Canko, “Çok önemli bir hedefimiz var. 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelmek. Gelecekte, bugüne baktığımızda ‘’Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’’nin hayata geçtiği bu anlamlı anı gururla hatırlayacağız’’ dedi. 

SDN’e özel röportaj

Aşağıdaki videoda, ülkemiz için gurur verici gelişmeyi BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko’dan dinledik ve Karar Gazetesi Teknoloji Editörü Ahmet Usta ile değerlendirdik.

Adı neden TROY?

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko düzenlenen törende, “TROY’un arkasında bankacılıktaki bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisi ile Türkiye var. Bu yüzden adımız “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi”nden geliyor. Türkiye’nin “TR”si, ödemenin “O”su ve “Yöntemi”nin “Y”sinden oluşan kısaltmayla ona “TROY” adını verdik” dedi.

Arkasında Türkiye var !

Dr. Soner Canko toplantıda, “TROY’un arkasında Türkiye var. Türkiye’nin bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisi var. Finansal teknolojilerde ve güvenlikte dünya standartlarını yakalamış bir ülke olarak bu çok önemli bir güvence.

Dolayısıyla hepimiz için kutlamaya değer bir yenilik. Bunun sebeplerini daha iyi anlayabilmek için geleceğe odaklanmamız lazım” dedi.

Canko, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyadaki örnekler bize yerel kartlı sistemlerle ilgili çok önemi ipuçları veriyor. Tüm dünyada kartlı ödemelerin ekonomilerin büyümesine yardımcı olduğunu görüyoruz. Kayıtdışı ekonomiyi önlüyor, enflasyonu düşürüyor, istihdam yaratıyor ve nakit para yükünden kurtarıyor”.

 Gelecekte Türkiye!

 Geleceğe yönelik hedefleri de ortaya koyan Canko, “Çok önemli bir hedefimiz var. 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelmek. Gelecekte, bugüne baktığımızda ‘’Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’’nin hayata geçtiği bu anlamlı anı gururla hatırlayacağız’’ dedi.

ShiftDelete.Net olarak Türkiye’nin ödeme sistemi TROY’u destekleyeceğiz ve gelişmeleri hızlıca sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

“Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” TROY, Türkiye’ye hayırlı olsun, ülkemize bolluk, bereket getirsin!
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

63 yorum - “8 Çılgın Türk Yaptı: TROY”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Paypalın Türkiye'den çekilmesine sebep olan faktör!!!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Paypalın Türkiye'den çekilmesine sebep olan faktör!!!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yerli bankalar ziraat bankası,halk bankası,iş bankası muhtemelen ptt de dahil desteklerini sunacaklardır ayriyetten bankalararası kart sistemi içerisindeki bankalar fortis,garanti,ing,yapıkredi, vs daha yazılacak çok banka türkiye şubeleri tüketicinin isteği doğrultusunda troy'u kullanırlar demiyorum kullanacaklar zira müşterileri tepki göstermeye başlayacaklar ve kartlarında mastercard ya da visa yazması yerine troy yazmasını ısrarla isteyecekler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Üretmeden birşey olamaz kimse.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Hakkı Alkan = Troy formdan aklıma gedi ;-))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi tüm türk islam devletlerinin bizim sisteme geçtiğini düşünün. batı gibi zengin olmaz mıyız ?

" 8 Çılgın Türk Yaptı: TROY konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 8 Çılgın Türk Yaptı: TROY ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 8 Çılgın Türk Yaptı: TROY ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "