Scratch Cup 2021’de miniklerin kod eğitimine katıldık


07 Mart 2021 Pazar 18:00
ABONE OL
Scratch Cup 2021’de miniklerin kod eğitimine katıldık

QNB Finansbank ve Habitat Derneği çözüm ortaklığında bu yıl ikincisi düzenlenen Scratch Cup 2021, 8-14 yaş arası öğrencilerin, Scratch 3.0 üzerinden yarışma temasına uygun olan oyunlarını geliştirmelerini destekliyor.

Scratch Cup 2021’de 8 yaşında dünyayı güzelleştiren yazılımcılar!

Şubat ayında “Dünya Sorunlarına Çözüm Bul” teması ile düzenlenen Scratch Cup, Dünya üzerindeki yaşamı var olduğundan beri tehdit eden iklim değişikliğine karşı alınabilecek önlemler ve bulunabilecek çözümler için çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarına aracı oldu. Etkinliğe yazılımcı olarak katılan Ayhan Emre Korucu ile genç editörümüz Kerem, Scratch Cup 2021’i değerlendirdi. İyi seyirler.

Dünya Sorunlarına Çözüm Bul temasıyla yarışmaya katılanlar, bu değişimin neden olan problemlere çözüm arama, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratma ve hayallerindeki gezegen dostu çevre ile alakalı projeler tasarladılar. Jüri, oyunun “Dünya Sorunlarına Çözüm Bul” temasına uygun hikayesinin içeriğini, genel tasarımın yaratıcılığını, belirtilen soruna karışı çözüm önerisini ve program içerisindeki kodların iyi derlenmesi, uygulanmasını ve başkaları tarafından anlaşılabilir olmasını değerlendirdi.

2015 yılında Minik Eller Büyük Hayaller Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu çatısı altında hayata geçirilen proje ile çocukların bilgisayar karşısında tüketici olmaktan çıkıp üretici konumuna gelmesini, çocukların yaratıcılığını ve bilgisayar becerilerini geliştirmeyi ve onları programcılık ile tanıştırarak kod okuryazarlığı bilincinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Habitat Derneği ve QNB Finansbank iş birliği ile, MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) geliştirdiği, çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve kolay bir arayüze sahip programlama dili olan Scratch 3.0 ve bilgisayarsız kodlama ile çocukların algoritma becerilerinin gelişmesine yarayan bir kart oyunu olan CodyRoby eğitimi veriliyor.

Çocukların sadece kodlama becerilerini değil, sanat ve hikaye anlatıcılığı becerilerini de hayal güçleri ve yaratıcılıkları ile geliştirmeyi amaçlandığı proje kapsamında bugüne kadar, 24 ilde 22 binden fazla çocuğa 540 bine yakın saat kodlama eğitimi verildi. 2 saatlik CodyRoby eğitiminin ardından, 6 saatlik Scratch 3.0 eğitimi ile çocuklara kodlama ile yaratıcılıklarının sınırlarını zorlama fırsatı sunuldu.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
slmslm
slmslm
1 ay önce

selam

" Scratch Cup 2021’de miniklerin kod eğitimine katıldık konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Scratch Cup 2021’de miniklerin kod eğitimine katıldık ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Scratch Cup 2021’de miniklerin kod eğitimine katıldık ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?