800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi!


20 Mayıs 2020 Çarşamba 02:33
800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi!

Ek gümrük vergisi kapsamı altında yeni bir düzenleme hayata geçirildi. 11 Mayıs 2020 tarihinde altın, mücevher, klima. çamaşır makinesi, buzdolabı ve benzeri birçok ürüne getirilen bu ek verginin etki alanı genişletildi.

Yeni ek gümrük vergisi hangi ürünleri etkiliyor? 

Hatırlanacağı üzere daha önce 200 doların altında olan telefonlar için yeni bir vergi düzenlemesi yürürlüğe konmuştu. Bu düzenlemeyi 9 gün önce yayımlanan bir ilave gümrük vergisi kararı takip etti.

Bugün Resmî Gazete’de yayımlanan bilgilere göre yerli sanayiyi korumak amacı ile yeni ilave gümrük vergisi getirildi. COVID-19 salgınına karşı alınan bu önlem, yerli sanayinin dışarıdan gelen ürünlere karşı güçlendirilmesi için devreye sokuldu.

Bu uygulamadan tarım makineleri, iş makineleri, bazı demir-çelik ürünleri ile vinçler etkilendi. Yeni düzenlemenin bu hali, 30 Eylül 2020’ye kadar sürecek. Bu süre zarfında ilave gümrük vergisinin oranı yüzde 30 olacak.

Ek gümrük vergisi

1 Ekim 2020’de değiştirilecek olan bu oran, yüzde 10’a kadar düşürülecek. Traktör, itfaiye aracı ve beton karıştırıcı gibi araçların yanı sıra seramik malzemesi, çimento malzemesi, otomobillerde kullanılan bazı yedek parçalar, televizyon alıcıları, kontak lens, granit, bazı deri ürünleri, mermer ve benzeri birçok ürün de yeni düzenlemeye tabi oldu.

Listede yer alan diğer ürünler şu şekilde: Plastik, kauçuk, tekstil üretiminde kullanılan iplikler, bazı sayaçlar ve bazı kalibrasyon makineleri. İlgili vergi kararına ulaşmak için “buraya” tıklayabilirsiniz.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

55 yorum - “800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli sanayi sayenizde yok burda 24 saat yeni hangi cinli telefon cikacak ta 5 bine alacan diye hepimiz vakit geciryoz 1p bine iphone alan dangalaklara sadece utanin diyorum. Hem sikayet hemde devleti kotuleme. Uretim yok cunku disardan geldikçe uretilmeyecek . Burda saatlerce benim samsing senjn iphone daha iyi diyecegine kafani claistir ugras. Daha kotusunu hakediyoruz. Ezilmedijce ac kalmadikca calismiycaz. Cin 20 yil once 2 usd ye calisjyordi simdi zwngin biz 20 yil once ayniydik simdi de ayniyiz cenemiz adamlarin telefonunu ove ove yoruldu ve kendi ulkemizo elestire elestire. Telefon neyimize uretmiyorsak kullanmayalim .

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergi cenneti olduk

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulan bir bilgisayar alalım dedik bir yaşadığıma vergi gelmediği kaldı yeter ve kardeş salın bizi

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergiye bak arkadas resmen soymalik Türkiye fakirmi kaldi ne soyun milletin cebini bizde böyle destekliyek ağzını bile açan yokk bir gün ayaklanma noktasına gelir ama ne zaman

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Vallahi bu güzelim ülkeyi vatanseverim diye geçinenler vergilerle yaşanılmaz hale getiriyor

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar yerlici millici varsa nedense hep ithal yabancı ürün kullanıyorlar. Bu dediğime sevgili Cumhurbaşkanımız Erdoğan’da dahidir. Bakınız; kullandığı cep telefonu, saat, bindiği otomobilden bir çok ürün hep ithal yabancı… Uzun lafın kıssası, samimi değilsiniz!

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergiler nereye gidiyor diye yazılmış, vergiler borca gidiyor. Hatta bu sene 172 milyar dolar ödeme var para ***** hazjney garantisi ile yapılan köprü hastanelerin takdirlerine, 7 milyon Suriyeli mülteciye gidiyor. 7 milyona 8 yıldır bakarız da , su millete bir bakamadık.***** ile verdik kazan kepçe ile aldık doymadık

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  az bile.. zenginlerin kullandığı tüm mallara ek vergi gelmesi şart..olanda çok var olmayanda hiç yok..ortası kalmadı..mesela ipad en son çıkanımı alıcak vergisiyle en az 17 bin tl olmalı..teknolojidede yılına göre ek vergi gelmeli..

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  İban attığı yetmedi herhalde…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  tarim makinalari ve otomobil yedek parcalari.. bunlar vatandasi derinden etkileyen unsurlar. her gecen gun zam ve vergiler… gittikce nefes alnmaz yasanmaz bir ulkeye dogru isik hiziyla ilerliyoruz, allah sonumuzu hayir etsin ve bu kotu yonetimden kurtarsin

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam yazmış yerli üretimi korumak için yerli ne var yerli oyun konsolu mu var yerli cep telefonumu var yerli parçalar işlemciler hep dısardan hükümete sağolsun yerli bişey bırakmadılar her sey fabrikalar özellestirildi

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Youtube gir 100 dolara (100 birim market alışverişi) arat izle. Sonra sen 100 TL ye ne aldığına bir bak. Ondan sonra ekonomini översin. Sen 3. Dünya ülkesinde yaşıyorsun haberin yok.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Durmak yok yola devam…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ya bi git yapmayın ya

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizi en kalbi duygularımla selamlıyorum sizi en kalbi duygularımla kucaklıyorum

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Artik ayakkabıları 1000 TL fiyatına alırsın

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Vallahi hükümetin yerinde olsam iki böbrekten birini alırım olmadı iki gözden birini de alırım oda olmadı burun deliklerinden birine oksijen sayar takarım oda olmadı bir kulak deliğini kapatır ekstra duyma vergisi getirim….. yazık çok yazık daha ne isteyecekler bu vatandaştan çok merak ediyorum

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Kulağımızın arkası da kalmadı artık…

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Hemen bunda sonra yerli üretimide zam gelir..

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ezanlar susmayacak anlaşılan

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilinmeyen bir cisim yaklaşıyor. Herkez sıkı tutunsuz tüm zamanların en kusursuz ekonomik fırtınası yaklaşıyor. Ne diyim yazmıyım diyorum dayanamıyorum bişeyler yazınca ya yayınlanmıyor yada yayınlanınca aynı gemide olduğumuz kardeşlerimizi üzüyoruz hemen savunmaya geçiyorlar. Akıl bilim eğitimden uzaklaşmanın acı sonuçları artık iyice belli olmaya başladı. Yedik içtik eğlendik hesapsız harcadık faturası masaya geldi şimdi hep beraber ödeyeceğiz. Hepimize geçmiş olsun. Bu arada elinizdeki bilgisayar telefon tv vb gibi cihazlara iyi bakın uzun bir süre değiştiremeyeceksiniz.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli üretimi korumak amacıyla yapılıyor ama, yerli olanlarada aynı anda zam geliyor, hükümet bunu kontrol etmeli

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence turkiye ekonomik krizin dibini gormustur net! – gecmis olsun-

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu yorumlarda devlete saydiranlarlars sesleniyorum. Bu listede yer alan ve ek gümrük getirilen eşyalardan bir tanesi Ekim tarihine kadar almayı düşünen var mı aranızda? Mesela kaçınız vinç, seramik veya mermer almayı düşünüyor. Dünyada kriz var, bilmem farkında mısınız! Herkes bu dönemde sermayenin içerse kalması için çaba gösterir, bu da önlemlerden biridir. Kasıma kadar durumun düzeltilmesi öngörüldüğü için süre o zamana kadardır. Azcık o kafanızı çalıştırın. Bir arkadaşta ücretli poşetlere yüklenmiş, yıllık kaç ton posedin çöpe gittiğini ve bunun da ne kadar zararlı olduğunu bilseydiniz böyle konusmazdiniz. Selametler.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Peki böyle günlerde bile halen daha birbirimize yardım ediyorsak, devlet bize yardım etmiyorsa, poşete bile verdiğimiz paralar nereye gidiyor? Sıkıntıyı sen anlamamışsın halen kardeş.Şu ana kadar verdiğimiz tüm vergiler piyasada ***** verdiğimiz belli değil.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli sanayiyi korumak mi :)))) nerde o sanayi. Keşke bu ulkede yaşamasaydim. Hersey yalan dolan burda.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli üretim de ek vergi sonrası fiyatları artırdı.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  ekonomi eyiya gidiyeah

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık alıştığımız için şaşırmadık

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık bu işim bir şeyi çıktı

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Zama da zam. Her şeye zam. Ekonomi resmen battı.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Hamdolsun bugün de zam yedik. Her şeye zam geliyor.

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Sayın hükümet yetkilileri bedavaya nefes alıyoruz. Bilgilerinize arz ederim.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Avrupa nefes aldığın için de vergi ödeniyor. Oda gelecek az kaldi

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Verin mehteri 🙂

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  bıktık abi bıktık.. bence bu iktidar bizden yaşama vergiside almalı.. len bide bu yazdığımı görüp ciddiye falan almasın bunlar ??

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yaşama vergisi zaten var, adı GSS. Hayattaysan işin olsun olmasın ha babam borçlanıyorsun. Oysa devletin iş sağlama zorunluluğu olmalı, sigorta ödeme zorunluluğu değil. Bunlar ise ailende vardır onlardan alıp uçlan diyorlar.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Yahu ne üretiyoruz ki yerli sanayinin güçlendirilmesi adına vergiler artıyor sürekli..Poşete bile para verdiğimiz ülkede vergi üstüne vergi..Asgari ücret zamını bile doğru düzgün yapmadılar…Bu millete yazık günah değil mi? Yeter artık.

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ekonomik krizde borc batagina batmis ve iflas etmis iflasin eşigine gelmiş Tüm ithalatcilarin rabbim yardimcisi olsun , ayakta durmaya calisip cebbelesen vatandasin belini elini ayagini kirin böyle astronomik vergilerle krizi atlatmak degil dertleri milleti surundurtmek millet ac issiz ruh sagligini yitirmis bunlar halen ac olanin boş migdesinde.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ne kadar boş insan varsa bu gönderi altında toplanmış.
   1. Vergi gelen kategoriler Türkiye de üretildiği halde dışarıdan alınan ürünleri kapsıyor. Yüzde 30 getiriliyor ki yerli malına yönlendirme yapılıyor. Dışarı verecek paramız yok deniyor.

   2. Asgari ücrete bile zam yapılmadı diyor. Arkadaş sen daha düne kadar asgari ücretin kaç lira olduğunu biliyor musun? Devlet asgari ücret 3. 500 TL diyebilir. Bu onun sorunu olmaz. Ama sonra işten çıkarmalar ile işsizlik ne seviyeye gelir düşünün. Yada düşünmeyi boşverin aynen böyle atıp tutun sıkıntı değil.

   3.batmış bir ülke milletine sosyal yardımda bulunamaz. KREDİ çeker. Ama bu ülke kredide çekmiyor. Üstüne tüm firmalara diyor ki işçi çıkarma maaşını ben ödeyeceğim. Bunların her birinin nimet olduğunu görmeniz için at gözlüğünü çıkarmanız lazım.

   Ben yine de herşey mükemmel demiyorum ama olabilecek en iyi durumdayız hem ülke hem dünya düzeyinde. Çünkü boş boş konuşan çok insanımız var. Üretmez konuşuruz. Çalışmaz çalışanı eleştirir. Sen ne yapıyorsun ülke için de bu kadar konuşuyorsun, eleştirmekten başka bir işe yatamıyorsun.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    1. İthal ürünlere zam var da, yerli ürünler de zamlanıyor. Onu napıcaz!

    2. Asgari ücrete zam yapabilirler, ama yapmıyorlar. Ya da şöyle söyleyeyim, asgari ücretten kesilen vergi ne kadar? Neden kazandığım paradan vergi alınıyor? Zaten tüm satılan ürünlerde vergi var, o vergiler yetmiyor mu ki, maaşımdan kesinti yapılıyor?

    3. İban verdiler, milletten yardım toplayıp millete veriyorlar. Ayrıca verdikleri para neye yetiyor? 545 TL verdiler bana, kirama bile yetmiyor! Bu mu yardım!

    Üretim yapmayı teşvik etmeyen bir ülkedeyiz, kabul et. Parçaları dışarıdan gelip fabrikada montajı yapılan ürünler yerli olmaz mesela. Ya da elimizde çok iyi mahsül olduğu zamanlarda, neden dışarıdan tohum aldığımızı kim açıklayacak? O tohumları bir kez ekersin, mahsülü aldığında onları ekemeszin! Çünkü tohumu tutmuyor. Yani mecbur yine dışarıdan tohum alıyoruz. Bu mu üretim?

    Bu hükümet oy istemeye kapıma gelmesin…

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  10 gün önce aliexpreste n ürün almıştım bu durum onu etkilermi

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu vergi artırımına ek olarak; milyon TL’leri bulan vergi borçları affedilen iş adamlarından, affedilen vergi borçlarının tekrar alınması için da bir kararname çıkarılmasını bekliyorum. Adaletli iseler bunu yaparlar!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Demek ki yapmayacaklar.

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Okulun bitmesine 9 ay kaldı, iple çekiyorum.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim hukumeti biliyorsunuz, boyle getirir 3-5 ay sonra kaldiracagiz der fakat omur boyu kalir, asgerlikde boyle geldi kaldi, yurt disi cikis harci da oyle geldi, ohal de boyle geldi, daha nice sey gecici olarak geldi ama bir daha hic hayatimizdan cikmadi, ozel tuketim vergisi vesaire.

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya anlamadığım olay şu neden vergi getiriliyor bunun bi nedeni var ve bu vergilerin kısa süreli olduğu belirtiliyor yorumlara bilen biri siyaset karıştırmadan anlatsın lütfen

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Ağacında yetişen elmayı zamanında toplamayı bilmediğin için kimse almayınca başkasının elmasından komisyon istediğinde elmayı yiyecek olan dışında herkes kazanıyor. Bize de ya bozuk ya kazık elma kalıyor..

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu demekki eylul ayina kadar bi virus bizi kisitlmaya devam edecek..

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli üretim alın. Ölmez siniz

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yerli üretim mi ? Malzemeden çalınan içine ne üdüğü belirsiz kimyasallar konulan ürünler mi ?

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Bunu ciddi şekilde yazmadın umarım

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Yerli üretim diye bir şey var mı? Montaj üretim olmasın o?

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  “yerli sanayiyi korumak amacı ile” yersen! Zamma zam. Zammın zammına zam! Hayatımızı daha da zorlaştırdığı için Sevgili Cumhurbaşkanımıza ve damadı Sevgili Malı’ye bakanımıza çok teşekkür ederim 🙂

" 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?