Okunma

86 kişinin geni CRISPR ile düzenlendi!


23 Ocak 2018 Salı 11:00
86 kişinin geni CRISPR ile düzenlendi!

CRISPR gen düzenleme çalışmalarında Çin lider ülke konumuna geldi. Genomun istenilen parçalarına ekleme, çıkarma veya düzenlemenin yapıldığı CRISPR çalışmalarında önemli bir çalışmalar yapıldı.

CRISPR ile gen düzenleme

Wall Street Journal, bugüne kadar Çin’de en az 86 kişinin genlerinin düzenlediğini ve CRISPR’i kullanan en az 11 Çinli klinik araştırma merkezinin bulunduğunu bildirdi. Çin’in bu alandaki hızlı yaklaşımı ile ABD ve Çin arasında biyomedikal bir düello başladı.

Çin’in 2015 gen düzenleme deneyinde böbrek, akciğer, karaciğer ve boğaz kanserli 36 hastada vücutlarından hücreler çıkarıldı ve düzenlenerek değiştirildi. Diğer bir çalışmada ise gen düzenleme ile HIV, esophaegeal kanseri ve lösemiyi tedavi etmek için kullanılmaya çalışıldı. Çin’de bu yıl yapılacak olan bir başka araştırmada ise 16 hastada gen düzenlemesi yapılacak.

CRISPR

ABD ise bu konuda Çin’in gerisinde kalmış durumda. ABD’de yapılacak çalışmada sadece 18 kişi üzerinde gen düzenleme çalışmalarının güvenli olup olmadığı test edilecek. Çinli bilim insanları, gen düzenlemeyi kullanarak kanseri iyileştirmeyi başaran ilk araştırmacılar olabilir.

Gen düzenleme çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “86 kişinin geni CRISPR ile düzenlendi!”

  1. Kerim dedi ki:

    Ben her zaman diyorum. Cin iyidir. Mandarin ogrenmenin zamani geldi galiba.

" 86 kişinin geni CRISPR ile düzenlendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 86 kişinin geni CRISPR ile düzenlendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 86 kişinin geni CRISPR ile düzenlendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "