Okunma

AB devasa bir biyometrik veri tabanı oluşturacak!


23 Nisan 2019 Salı 12:06
AB devasa bir biyometrik veri tabanı oluşturacak!

Avrupa Parlamentosu, devasa biyometrik ver tabanı olan Ortak Kimlik Deposu’nun (CIR) oluşturulması için yeşil ışık yaktı. Parlamento devasa veri tabanı için bir oylama yaptı. Söz konusu yeni veri tabanı 350 milyondan fazla insanın kaydını bir araya getirecek. AB bu devasa biyometrik veri tabanı uygulamasını oybirliği ile kabul etti.

AB vize kontrolünde biyometrik veri tabanı bilgilerini kullanacak! 

CIR vatandaşların hem kimlik kayıtlarını hem de biyometrik bilgilerini toplayacak. Veriler tüm kanun uygulayıcı makamlara sunulacak. Oluşturulacak olan veritabanının esas görevi ayrı ayrı arama yapma işini kolaylaştırmak olacak. Bu sayede AB sınır ve kolluk kuvvetlerinin işleri kolaylaştırılacak.

Yeni sistem Schengen Bilgi Sistemi ve Vize Bilgi Sistemi’nin yanında üçüncü ülke vatandaşları için Avrupa Adli Kayıt Sistemi’ni, Giriş/Çıkış Sistemi’ni ve Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi’ni kapsayacak.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi, insanların mahremiyet hakkını korumak adına önlemler alınacağının da sözünü verdi. Çünkü, geçen yıl ortaya atılan bu fikir sonrasında AB özellikle mahremiyet açısından oldukça fazla eleştiri almıştı.

Yapılan oylama sonucunda, sınırlarda ve vize kontrollerinde kullanılacak CIR uygulaması 511 oyla kabul edildi.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “AB devasa bir biyometrik veri tabanı oluşturacak!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    instagram hikayesine koyduğunuzla bu makale alakasız yanlış link koydunuz herhalde

" AB devasa bir biyometrik veri tabanı oluşturacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AB devasa bir biyometrik veri tabanı oluşturacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AB devasa bir biyometrik veri tabanı oluşturacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "