AB’den emisyonu düşürecek adım sonunda geldi


21 Nisan 2021 Çarşamba 22:04
ABONE OL
AB’den emisyonu düşürecek adım sonunda geldi

Avrupa Birliği, iklim değişikliği yasası üzerine bu sabah erken saatlerde bir anlaşma imzaladı. 10 yıllık süreçte net sera gazı emisyonlarını yüzde 55’ten fazla düşürmeyi taahhüt etti. AB kurumları ve üye ülkeler, bu hedeflere ulaşmak için önlemler alacak.

AB’nin çıkaracağı yasa, önümüzdeki on yıllarda birliğin iklimle ilgili düzenlemelerine rehberlik edecek. 2050 yılına kadar sıfır net emisyona ulaşmayı sağlayan kararlar alınacak. Bunlar dünya çapında benimsenirse, küresel sıcaklık artışı sanayi öncesi seviyelerin 1,5 derece üzerinde sınırlanacak. Avrupa Birliği bu hedefin, küresel ısınmanın en kötü etkilerinden kaçınmak açısından önemli olduğunu belirtti.

İklim yasası ile emisyonlar düşecek

Reuters’ın haberine göre, aylar süren çekişmelerden ve müzakerelerden sonra, Avrupa Parlamentosu ve 27 AB hükümetini temsil eden müzakereciler iklim yasasını tamamladı. Bir önceki hedef AB çapında net emisyonları 2030 yılına kadar, 1990 yılı sera gazı emisyonu seviyesinden yüzde 40 azaltmaktı. Bunun yerini, sera gazı emisyonlarını 1990 seviyesinden en az yüzde 55 daha azaltma hedefi aldı.

İklim krizi

AB iklim yasası kararı ile sıkı önlemler almaya başlayacak.

2019 itibarıyla, AB emisyonları zaten 1990’dakinden yüzde 24 daha düşüktü. AB milletvekilleri 2030’a kadar bunu yüzde 60’a çıkarmak istedi. Çevre kampanyacıları ise en az yüzde 65 olması gerektiğini söyledi.

İklim yasası ile taraflar, 2030 hedefine doğru sayılabilecek emisyon azaltma miktarını 225 milyon ton CO2 (karbondioksit) eşdeğeri ile sınırlamayı kabul etti. Yani AB üye ülkeleri, karbon emici ormanlar ve sulak alanlar yoluyla atmosferdeki CO2’nin uzaklaştırılması yerine, çevreyi kirleten sektörlerden emisyonları azaltarak hedefe ulaşmayı amaçlıyor.

Anlaşmanın, Avrupa Parlamentosu ve ulusal hükümetlerden resmi onay alması gerekiyor. Avrupa Resmî Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra da yürürlüğe girecek.

Kirletici malların ithalatına ek vergiler mi gelecek?

AB, Haziran ayında yapmayı planladığı iklim değişikliği yasası düzenlemeleri için zemin hazırlıyor. Bu düzenlemeler, AB karbon piyasasını yenilemek için öneriler, otomobiller için daha katı CO2 standartları ve kirletici malların ithalatına CO2 maliyetleri eklemeyi kapsıyor. Ayrıca Avrupa Birliği, 15 iklim bilimi uzmanından oluşan bağımsız bir yapı oluşturacak. Bilim ekibi, AB iklim politikalarını izleyerek önerilerde bulunacak.

İklim yasası

AB ülkelerinde kirletici mallar ithal edenlere ek vergiler gelebilir.

Gezegenimizi korumaya yönelik oluşturulan iklim yasası anlaşmasının, Perşembe ve Cuma günleri ABD hükümeti ev sahipliğinde düzenlenecek olan iklim zirvesi öncesinde yapılması dikkat çekti.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Dizele elveda demek gerekiyor bir an once

" AB’den emisyonu düşürecek adım sonunda geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AB’den emisyonu düşürecek adım sonunda geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AB’den emisyonu düşürecek adım sonunda geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!