ABD, Çin ve İngiltere’de en çok satılan telefon hangisi?


19 Ağustos 2020 Çarşamba 14:45
ABD, Çin ve İngiltere’de en çok satılan telefon hangisi?

Her ay en çok satılan telefonlar hakkında rakamlar ortaya çıkıyor. Bazı akıllı telefonlar kamera performansı ile ön plana çıkarken bazı telefonlar da fiyatlarına göre çok yüksek performans sundukları için ön plana çıkabiliyor. Bunların yanında oyun oynatma performansı, pil ömrü ve bunun gibi pek çok değişken bulunuyor. Peki, yeni yayımlanan bir istatistiğe göre ABD’deki, Çin’deki ve İngiltere’deki akıllı telefon kullanıcıları hangi telefonları tercih ettiler? En çok satılan telefon modeli hangisi oldu?

En çok satılan telefon modeli hangisi oldu?

iOS ve Android kullanıcıları ülke bazında bakıldığında değişkenlik gösteriyor. Özellikle ABD ve Avrupa tarafında iOS üstünlüğü hissedilirken, Asya ülkelerine doğru gelindikçe Android telefon kullanıcılarında önemli artışlar görülüyor. Bu da istatistik tarafında Android’in dünya çapında en çok kullanılan ve popüler olarak işletim sistemi olmasına neden oluyor gibi dursa da yine de işler biraz değişmeye başlamış gibi görünüyor.

Araştırma şirketi Counterpoint tarafından paylaşılan yeni bazı istatistikler, iPhone’ların hakimiyetinin yakın bir zaman içinde tükenmeyeceğini gösteriyor. Toplamda 8 ülkenin akıllı telefonlarda hangi modelleri tercih ettiğini açıklayan şirket, Apple hakimiyetini gözler önüne seriyor.

En çok satılan telefon modeli

ABD’ye bakıldığında iPhone 11 ailesinin önemli bir üstünlüğü olduğunu görüyoruz. ABD’de en çok satılan 5 akıllı telefon modeline bakıldığında yüzde 16 ile ilk sırada iPhone 11’in yer aldığını görüyoruz.

Onu ikinci sırada yüzde 6’lık bir pay ile teknoloji devi Samsung, Galaxy A10e ile takip ediyor. Üçüncü sırada da yine karşımıza Samsung Galaxy A20 çıkıyor. Sırasıyla dördüncü ve beşinci telefon modelleriyse; iPhone XR ve iPhone 11 Pro Max oluyor.

En çok satılan telefon modeli

Aslında şaşırtıcı değil. Apple yıllardır ABD tarafında üstünlüğünü hissettiriyor. Gelelim, İngiltere’deki kullanıcı tercihlerine. Avrupa’da bir süredir Samsung ve Huawei rüzgarı esiyor olsa da yeni istatistiklere göre bu rüzgar sert bir biçimde kesilmiş görünüyor.

Zira yüzde 12’lik satışla Apple’ın iPhone 11’i ilk sırada yer alıyor. İkinci, üçüncü ve dördüncü sırada yüzde 5 ile ortak bir yüzdeye sahip olan; iPhone XR, iPhone SE ve iPhone 7 yer alıyor. Beşinci sırada ise Samsung Galaxy A71 yer alıyor.

En çok satılan telefon modeli

Gelelim, Çin’deki rakamlara. Çin’de yüzlerce marka var ve yayımlanan yüzdelik dilimler gerçekten de küçük duruyor. Rakamlara göre, Çin’de bile yüzde 4 ile iPhone 11 ilk sırada yer alıyor. Daha sonra onu yüzde 3 ile Oppo A8, Huawei Honor 9X, Vivo Y3 takip ederken beşinci sırada yüzde 2’lik bir oranla Huawei Mate 30 5G takip ediyor.

Diğer ülkelerdeki tercihleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Tablodan en akıllı milletin İngilizler olduğu ortaya çıkıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Apple fanboy ingilizlere akıllı demiş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Samsung amiral gemisi satamayorsun şaka gibi nerde s3 dönemleri?

SeKo
SeKo
4 ay önce

Alacak paran yok birde samsung a laf attığını sanıyorsun puhaha komik çocuk seni 🤟

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

harbiden se nin kıymetini bilen millet akıllıdır 😀 ki 11 de f/p telefonu tam olarak satışlara yansımış 108 mx den daha net çekiyor nasıl bir teknoloji varsa yıllar sona iyi telefon çıkarması başarılı 🙂

" ABD, Çin ve İngiltere’de en çok satılan telefon hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD, Çin ve İngiltere’de en çok satılan telefon hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD, Çin ve İngiltere’de en çok satılan telefon hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA! ABD YASAĞINA XİAOMİ'DEN İLK AÇIKLAMA!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)