Okunma

ABD, Çin’i Geçmeye Kararlı


18 Şubat 2011 Cuma 07:50
ABD, Çin’i Geçmeye Kararlı

Dünyanın en güçlü süper bilgisayarı yıllardır hep ABD‘den çıkıyordu. Bu sene ise, Çin‘de bulunan Tianhe-1A‘nın bu unvanı ele geçirmesi ABD’nin en üst makamlarını bile harekete geçirdi. (Süper Bilgisayarlar Coşacak)

ABD Başkanı Barack Obama, 2012 bütçesinde yeni nesil süper bilgisayarların geliştirilmesi için önemli bir miktar fon ayırdı.

ABD, süper bilgisayar alanında Çin’i geçmeye kararlı

1000 Kat Daha Hızlı

Bugüne kadar geliştirilmiş birçok süper bilgisayarda katkısı olan ABD Enerji Bakanlığı‘na tahsis edilen 126 milyon dolarlık fon Tianhe-1A’dan 1000 kat daha hızlı bir süper bilgisayar geliştirmek için kullanılacak.

Geçtiğimiz sene süper bilgisayarlar için ayrılan fonun 24 milyon dolar olduğu düşünülünce, Obama’nın bu konuya ne kadar önem verdiği anlaşılabiliyor.

2012 yılında verilecek bu fon, bir sonraki sene daha da katlanacak. Computerworld’ün haberine göre, 2013 yılında süper bilgisayar geliştirme çalışmaları için 465 milyon dolarlık bir fon ayrılacak.

:: Ülkemizde de bu tip çalışmalar yapılmalı mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “ABD, Çin’i Geçmeye Kararlı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apple ye sölesin yapar vallaa..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  soğuk savaş yeniden.. (=

 3. LadyArch3r dedi ki:

  süper bilgisayarı ülkemizde hava durumu,iklimler ile ilgili bir alanda ***** mühendisliği hocasından duymuştum.

 4. rohirrim dedi ki:

  gerek yok ya… benim evde var bir süper bilgisayar zaten. bizim ülkeye ancak bu kadar yeter… hangi analiz için süper pc kullancaklarki…

" ABD, Çin’i Geçmeye Kararlı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD, Çin’i Geçmeye Kararlı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD, Çin’i Geçmeye Kararlı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "