Okunma

ABD’de Büyük Patent İncelemesi


22 Mart 2008 Cumartesi 22:00
ABD’de Büyük Patent İncelemesi
Her ne kadar patentler teknolojik gelişmeyi teşvik etmek ve uzmanları bir şeyler geliştirmeye sevk etmek amacıyla geliştirilmiş şeyler de olsa, çoğunlukla, büyük firmalarca gerekli görüldükleri yerde rakipleri köşeye sıkıştırmak için de kullanılıyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nde Uluslararası Ticaret Komisyonu‘nda gündeme gelen bir olay sonrasında, büyük teknoloji üreticilerinin bazı ürünlerinin ülkeye girememesi bile söz konusu olabilecek durumda. Konu ise kısa dalga boyuna sahip LED ve lazer diyotlarını kullanan ürün ve teknolojiler.

Hangi Markalar Var?

İşin eğlenceli kısmı burada başlıyor. ABD’ye ithalatı durdurulması istenebilecek, patent ihlali yapan teknoloji ve bileşenler kullanan ürünlerin üreticilerinden bazılarını sıralarsak, karşımıza Hitachi, Lite-On, LG, Matsushita Panasonic, Motorola, Nokia… daha fazla saymak istemiyoruz. Listeyi okumak isterseniz Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu‘nun basın açıklamasına göz atmanızı öneririz (İngilizce).

Herşey Nasıl Başladı?

Columbia Üniversitesi‘nden emekli Profesör Gertrude Neumark Rothschild isimli patent sahibinin (kaynaklarda bahsi geçen patentin Amerikan Patent Ofisi’ndeki numarasını göremedik) yaptığı başvuru üzerine piyasada her türlü lazer teknolojisini kullanan üreticinin başı derde girmiş oldu.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “ABD’de Büyük Patent İncelemesi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    konunun resmi süper olmuş yauu :))

" ABD’de Büyük Patent İncelemesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD’de Büyük Patent İncelemesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD’de Büyük Patent İncelemesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "