Okunma

ABD-Huawei gerilimi, yeni bir aşamaya geçti


25 Haziran 2019 Salı 12:18
ABD-Huawei gerilimi, yeni bir aşamaya geçti

ABD Huawei gerilimi mevzusunda yeni olaylar meydana gelmeye devam ediyor. Alınan son habere göre; Çinli telekomünikasyon şirketinin bünyesinde çalışan ve ABD merkezli bir araştırma kolu olan Futurewei Technologies, Trump idaresinin ilgili yaptırım kararına dayanarak, kendi operasyonlarını kurumsal ana şirket olan Huawei’den ayırmak adına harekete geçti.

ABD Huawei gerilimi yüzünden iletişim aksıyor

Bu olaydan önce birçok teknoloji şirketinin Çin markasına sergilediği ortak tavır, teknoloji dünyasının gündemine oturmuştu. Aynı durum, bir kez daha tekrarlanıyor. Zira iletişim devinin alt kuruluşu, bu konuda özel bir çalışmaya imza attı ve Huawei çalışanlarının Futurewei markasına ait olan ofislere girmelerini yasakladı. Araştırma kolunun yetkilileri, ayrıca, yeni bir bilişim sistemine taşındı.

ABD Huawei gerilimi

Gündeme damgasını vuran en büyük olaylardan biri de, daha önce şahit olunduğu gibi, Huawei kelimesi ile Huawei logosunun yasaklanması oldu. Bunca şirket içi ambargoya rağmen (ayrılma durumuna ilişkin) olumlu konuşan bir Futurewei çalışanı, markasal anlamda ayrı olmayacaklarını ancak çalışma anlamında bağımsız hareket edeceklerini söyledi.

Futurewei’nin genel müşaviri Milton Frazier, ayrılık ya da bu hamlenin arkasında yer alan plan hakkında bir yorum yapmaktan kaçındı. Ulusal güvenlik tehdidi kapsamında Çinli partnerinden ayrılmayı düşünen birçok üniversite, şu an için sadece bu konuyu düşünmekle meşgul. Henüz harekete geçmeyen bazı üniversite kurumlarının yanı sıra, bazı ünlü eğitim kurumları çoktan ambargonun gerekliliklerini uygulamaya başladı bile. Bu duruma en uygun örneklerden biri olan Kaliforniya-Berkeley üniversitesi, geçtiğimiz Mayıs ayında Huawei ile olan tüm fon ve bilgi alışverişlerini askıya almıştı (Futurewei ile çalışmaya devam ediyor). Bunun dışında alt markanın yasal bir kurum olarak görülmesinin sebebi; Futurewei’nin, ABD yargısı tarafından, bir ABD şirketi olarak tanımlanması.

 
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ABD-Huawei gerilimi, yeni bir aşamaya geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD-Huawei gerilimi, yeni bir aşamaya geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD-Huawei gerilimi, yeni bir aşamaya geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "