ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında!


18 Şubat 2020 Salı 10:50
ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında!

Amerika Birleşik Devletleri geçen yıldan beri başta Huawei olmak üzere birçok Çinli teknoloji şirketi ile mücadele ediyor. Bunun temel sebebi ise Çin ve ABD arasında yaşanan ticari gerilim. Trump yönetimi, Huawei ile ilgili casusluk iddialarıyla sık sık teknoloji gündeminde kendine yer buluyor. Son olarak, Huawei ve TSMC ilişkisi hedef alınacak.

Huawei ve TSMC ilişkisine engel

TSMC, dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri. Şirketin işlemci tedarik ettiği markalardan biri de Huawei. Ancak, ABD bu ilişkiye göz dikmiş durumda. Son çıkan haberlere göre, Trump yönetimi, TSMC’nin Huawei’ye işlemci gönderilmesini engelleyecek yeni düzenlemeler yapacak.

Huawei’ye ve dolayısıyla Çin’e yönelik yeni kısıtlamalar, yapılacak yeni üst düzey toplantılarda masaya yatırılacak. Reuters’ın kaynaklarından aldığı bilgiye göre, toplantılarda görüşülmek üzere işlemci tedariği ile ilgili bir teklif hazırlandığı söyleniyor. Ayrıca bir başka kaynak, ABD’nin bu hamleyi yapmasındaki amaç “Huawei’nin kontrol edebileceği hiçbir işlemci bırakmamak” dedi.

Huawei ve TSMC ilişkisi ile ilgili atılan herhangi bir adım her iki şirkete de büyük darbe vurabilir.

Huawei, ABD ve Çin arasındaki teknolojik hakimiyet savaşının merkezinde yer alıyor. ABD, ekipmanların Çin tarafından casusluk için kullanılabileceğini iddia ediyor. Ancak, bu iddialar şimdiye kadar Huawei tarafından hep reddedildi. Ayrıca, ABD de iddialarını destekleyecek hiçbir ispatta bulunamadı.

Huawei’ye yapılacak global işlemci satışlarını hedef alan ABD makamları, bu kapsamda doğrudan yabancı ürün kuralını değiştirmek istiyor. Taslak teklif kapsamında, ABD hükümeti, ABD işlemci yapım ekipmanını kullanan yabancı şirketlerin Huawei’ye işlemci tedarik etmeden önce ABD lisansı alınmasının yolunu açacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Yok artık lisans lisans olalı böyle lisanslama görmedi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

beter olsun huawei ve çin tebrikler abd

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Çin hükümetinin ABD karşıtı atağa geçmesi gerekiyor. Kendi markasını koruyarak , kendi ürettiği işlemcinin ABDden onaylanması kadar absürt bir şey olamaz. Çin kendini ezdirmemeli , gerekirse ABDde kullanılmak üzere iPhone üretiminde kullanılan malzemelerin ithalini yasaklamalı. Google ve eklentileri Çin için önemli değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Zaten huawei türkiyede bitti sayılır satışlarda %85 civarında düşüş var yakında türkiye pazarından çekilebilir piyasa şu anda öz kardeşi xioaminin elinde herkezde xioami

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

Huawei yi alternatifliği artırma çabasından dolayı tebrik ederim inovasyonundan da ama bu cihazlar bu fiyata olmaz ve %94 küsür vergi ile de ben almam
Giriş orta segmentine 1 android güncellemesi vermeyen markayı da tercih etmem

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 ay önce

ABD bir ülkeye, markaya, kişiye, firmaya düşmanlık ediyorsa biliniz ki başarısını istemiyor ve kıskanıyordur. Huawei gerek cep telefonları gerekse internet alt yapısı ve diğer ürünleri ile oldukça kaliteli bir marka… Dünya cep telefonu satış listesinde Huawei firması I phone u geçti…. Tabi ki ABD nin yüzlerce dolara ı phone satmak yerine daha uygun fiyata kaliteli telefon üreten huaweinin önünü kesmek istemesi gayet anlaşılabilir…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
5 ay önce

tabi, dünyada bütün yönetilebilen işlemciler abd ye ait olacak.
bu trump ve temsil ettiği sermaye parazitleri için çin halk cumhuriyeti ve diğer bağımsız devletler tehdit oluşturuyor.
abd tekel ve yöneten olarak kalmak istiyor.
dünya biliyor, kimlerin tehdit olduğunu.
çin ve diğer ülkeler de üretecek, dünyadaki yazılım ve yarıiletkende abd egemenliği kırılacak. bu da büyüyerek para denilen kağıt parçası düzeni olan ilkellikten başka birşey olmayan kapitalizmin sonuna kadar sürecek. hiçbir zorba imparatorluk sonsuza dek kalmamıştır. bunu kendileri de çok iyi biliyor. bundan dolayı google, apple, microsoft vb tekel de çok ısrarcılar.

" ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)