ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında!


18 Şubat 2020 Salı 10:50
ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında!

Amerika Birleşik Devletleri geçen yıldan beri başta Huawei olmak üzere birçok Çinli teknoloji şirketi ile mücadele ediyor. Bunun temel sebebi ise Çin ve ABD arasında yaşanan ticari gerilim. Trump yönetimi, Huawei ile ilgili casusluk iddialarıyla sık sık teknoloji gündeminde kendine yer buluyor. Son olarak, Huawei ve TSMC ilişkisi hedef alınacak.

Huawei ve TSMC ilişkisine engel

TSMC, dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri. Şirketin işlemci tedarik ettiği markalardan biri de Huawei. Ancak, ABD bu ilişkiye göz dikmiş durumda. Son çıkan haberlere göre, Trump yönetimi, TSMC’nin Huawei’ye işlemci gönderilmesini engelleyecek yeni düzenlemeler yapacak.

Huawei’ye ve dolayısıyla Çin’e yönelik yeni kısıtlamalar, yapılacak yeni üst düzey toplantılarda masaya yatırılacak. Reuters’ın kaynaklarından aldığı bilgiye göre, toplantılarda görüşülmek üzere işlemci tedariği ile ilgili bir teklif hazırlandığı söyleniyor. Ayrıca bir başka kaynak, ABD’nin bu hamleyi yapmasındaki amaç “Huawei’nin kontrol edebileceği hiçbir işlemci bırakmamak” dedi.

Huawei ve TSMC ilişkisi ile ilgili atılan herhangi bir adım her iki şirkete de büyük darbe vurabilir.

Huawei, ABD ve Çin arasındaki teknolojik hakimiyet savaşının merkezinde yer alıyor. ABD, ekipmanların Çin tarafından casusluk için kullanılabileceğini iddia ediyor. Ancak, bu iddialar şimdiye kadar Huawei tarafından hep reddedildi. Ayrıca, ABD de iddialarını destekleyecek hiçbir ispatta bulunamadı.

Huawei’ye yapılacak global işlemci satışlarını hedef alan ABD makamları, bu kapsamda doğrudan yabancı ürün kuralını değiştirmek istiyor. Taslak teklif kapsamında, ABD hükümeti, ABD işlemci yapım ekipmanını kullanan yabancı şirketlerin Huawei’ye işlemci tedarik etmeden önce ABD lisansı alınmasının yolunu açacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında!”

 1. Anonim dedi ki:

  ABD bir ülkeye, markaya, kişiye, firmaya düşmanlık ediyorsa biliniz ki başarısını istemiyor ve kıskanıyordur. Huawei gerek cep telefonları gerekse internet alt yapısı ve diğer ürünleri ile oldukça kaliteli bir marka… Dünya cep telefonu satış listesinde Huawei firması I phone u geçti…. Tabi ki ABD nin yüzlerce dolara ı phone satmak yerine daha uygun fiyata kaliteli telefon üreten huaweinin önünü kesmek istemesi gayet anlaşılabilir…

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten huawei türkiyede bitti sayılır satışlarda %85 civarında düşüş var yakında türkiye pazarından çekilebilir piyasa şu anda öz kardeşi xioaminin elinde herkezde xioami

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Huawei yi alternatifliği artırma çabasından dolayı tebrik ederim inovasyonundan da ama bu cihazlar bu fiyata olmaz ve %94 küsür vergi ile de ben almam
   Giriş orta segmentine 1 android güncellemesi vermeyen markayı da tercih etmem

 3. Anonim dedi ki:

  beter olsun huawei ve çin tebrikler abd

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Çin hükümetinin ABD karşıtı atağa geçmesi gerekiyor. Kendi markasını koruyarak , kendi ürettiği işlemcinin ABDden onaylanması kadar absürt bir şey olamaz. Çin kendini ezdirmemeli , gerekirse ABDde kullanılmak üzere iPhone üretiminde kullanılan malzemelerin ithalini yasaklamalı. Google ve eklentileri Çin için önemli değil

 4. Anonim dedi ki:

  Yok artık lisans lisans olalı böyle lisanslama görmedi

" ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD, Huawei için yeni bir engel hazırlığında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "