Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, güvenlik birimi ve hükümetin belli başlı isimleri artık BlackBerry telefonları kullanamayacak.

Oldukça uzun süredir, BlackBerry ile işbirliği içerisinde olan ve güvenlik sebebiyle şirketin özel telefonlarını tercih eden hükümet böylece yavaş yavaş bu markadan uzaklaşmış olacak. İlk açıklama, BlackBerry OS 10 işletim sistemli cihazların bundan sonra talep edilemeyeceği yönünde.

Bahsi geçen telefonlara sahip olan yetkililerin uzun bir süre boyunca BlackBerry cihazlarını kullanabileceklerini ancak hiçbir koşul altında yeni BlackBerry talep edemeyecekleri not düşülüyor. Böylece, Q10, Z10, Z30, Passport ve Classic modelleri de yasağın kapsamına giriyor.

16-07/04/blackberry-obama.jpg

BlackBerry telefonlar yerine Samsung Galaxy S6 ya da 16GB iPhone SE gibi başka telefonlara yönelinmesi öneriliyor. 

Bilindiği gibi Kanadalı BlackBerry ile ABD hükümetinin, hatta Başkan Barack Obama’nın dahi yıllar süren bir anlaşması vardı. Geçtiğimiz yıl başka markalara yönelinebileceği dedikoduları çıkmış ancak yetkili isimler, bu marka ile yola devam demişlerdi.

BlackBerry cihazların tercih edilmesinin en büyük nedeni de güvenlikti. Ayrıca fiziksel tuş takımına sahip telefonların da güvenlik adına ekstra bir fayda sağladığı söylenmekteydi.

Bakalım Kanadalı şirket alacağı bu darbe neticesinde toparlanmak adına ne tür yöntemlere başvuracak.

:: BlackBerry kullanıyor musunuz?