ABD, insanları izleyen bir portal oluşturacak


30 Mart 2020 Pazartesi 14:30
ABD, insanları izleyen bir portal oluşturacak

ABD Hükümeti’nin yeni hamlesi, akıllara Black Mirror’a uygun yeni bir senaryo getiriyor. ABD, corona virüsün yayılımını incelemek için anonim cep telefonu konum verilerini kullanmaya başladı. Projeye aşina olan kaynaklar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve hükümetin insanların nerede toplandıkları hakkında konum verilerine dayanarak analiz almaya başladıklarını söyledi.

Amaç insanları izleyen portalı 500 şehre kadar geliştirmek

Şimdilik amaç, hangi yerlerin kalabalık olduğunu bularak virüsün yayılabileceği yerleri tespit etmek. Bir kaynak, araştırmacıların insanların Brooklyn’deki Prospect Park’ta toplandığını gördüklerini söyledi. Wall Street Journal’ın kaynaklarından biri, nihai amacın hükümet yetkililerinin erişebileceği ve ABD genelinde 500 şehre kadar konum verilerini gösteren bir portal oluşturmak olduğunu belirtti.

Donald Trump

Anonimleşmiş veriler, kişinin adı ve doğum tarihi gibi kişisel olarak tanımlayıcı bilgilerin kaldırıldığı anlamına geliyor. Gizlilik aktivistleri, anonimleştirilmiş ve toplanan verilerin yine de bireyleri tanımlamak için yeterli olabileceğinden endişe ediyor.

Gizlilik araştırmacısı Sam Woodhams konuyla ilgili olarak “Vatandaşların bulunduğu yerleri izlemek için reklamcılık endüstrisi ile yakın çalışmak bazı önemli endişeler doğuruyor. Sektör bir bütün olarak şeffaflık eksikliğiyle tanınıyor ve birçok kullanıcı bu uygulamaların hareketlerini izlediğinin farkında olmayacak. Hükümetlerin ve bu hassas verilerin toplanmasına katılan herkesin nasıl çalıştıkları ve vatandaşların gizlilik hakkının korunmasını sağlamak için hangi önlemlerin alındığı konusunda şeffaf olması şart.” açıklamalarında bulundu.

Avrupa da aynı sistemden faydalanmak istiyor

ABD, virüsün yayılmasını incelemek adına anonimleştirilmiş verileri kullanan ilk ülke elbette değil. İddialara göre; İtalya, Almanya, İngiltere ve diğerleri benzer sistemleri hazırlayarak kullanmayı düşünüyor. Ancak bu ülkeler, verileri sağlamak için yerel telekom şirketleri ile işbirliği yaparken, ABD onlardan farklı olarak verileri reklamcılık endüstrisinden alıyor.

Geçen hafta imzalanan Corona virüsü yardım paketi 500 milyon dolarlık bir hüküm içeriyordu. Bu bütçe CDC’nin virüsün yayılmasını izlemesi ve kontrol etmesi için kurulacak Gözetim ve Veri Toplama Sistemi için ayrıldı.

Mark Zuckerberg projeyi reddetti

Bu ayın başlarında ABD hükümetinin benzer bir izleme aracı oluşturmak için Google ve Facebook dahil büyük teknoloji firmaları ile görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Ancak Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bunu reddetti. Uzmanlara göre corona virüsü salgını geçtikten sonra hükümetlerin bu araçları kullanmaya devam etmesi bir risk. Araştırmacılar konuyla ilgili olarak, başlangıçta tamamen meşru olsa da sonrasında vatandaşların gizlilik ve ifade özgürlüğü için bir risk oluşturabileceğini söylüyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “ABD, insanları izleyen bir portal oluşturacak”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberin başlığını okuyun sonra bu tırnak içinde yazan iki kelimeyi okuyun “sosyal medya”

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  İnanın virüsün yayılmasını durdurmak ile ilgili Selçuk bayraktara instagramdan ulaşmaya çalıştım günlerce. Amerika’nın hayata geçirdiği sistemi basit bir uygulama ile hayata geçirmek için lakin ulaşamadım. Yani anlayacağınız ne kadar fikriniz olursa olsun ulaşacak kimse bulamıyorsanız bir hiç.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Virüs bahane. Amaç herkezi izlemek. 1984 George Orwell

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Facebook seni ayakta alkışlıyorum. Gerçekten iyisin. İnsanların Gizliliğine önem vermeye devam et., ✅👍

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bu sayede Google ve Facebook kahraman mı oldu?

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Ne yani, şimdi de Facebook ve Google kahraman mı oldu?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  zaten izliyorsunuz

" ABD, insanları izleyen bir portal oluşturacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD, insanları izleyen bir portal oluşturacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD, insanları izleyen bir portal oluşturacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 2. 2 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!