Okunma

Drone az kalsın uçak felaketine yol açıyordu!


03 Şubat 2018 Cumartesi 20:00
Drone az kalsın uçak felaketine yol açıyordu!

Her bütçeye hitap eden binlerce farklı model seçeneği ile son yıllarda oldukça popüler hale gelen drone’lar, havadan görüntüleme konusunda oldukça başarılı işlere imza atılmasını sağlarken, maalesef kötü niyetli kişilerin kullanımı ile yolcu uçakları için büyük bir tehdit oluşturmaya devam ediyorlar.

Daha önce defalarca kez yaşanmasına ve uçuş güvenliğini tehlikeye atmasına rağmen halen çözüm bulunamayan yolcu uçağı ve drone çarpışmasına, ABD’nin Nevada eyaletinde az kalsın bir yenisi daha ekleniyordu.

Drone ile kayıt edilen görüntüler FBI tarafından araştırılıyor!

ABC News tarafından paylaşılan habere göre, ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA) ve FBI tarafından incelemeye alınan bir video son günlerde sosyal medyada tıklanma rekorları kırar hale geldi.

Zira, paylaşılan videoda McCarran Uluslararası Havaalanına iniş yapmakta olan yolcu uçağı ile drone arasında birkaç metre mesafe kaldığı görülüyor. Yetkililer videonun kaynağına ulaşmak için araştırmalarına devam ederken, görüntüler tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor.

Daha önce yolcu uçağı ve drone çarpışmalarında büyük bir kaza yaşanmadı. Ancak, geçtiğimiz yıl FAA tarafından yayınlanan rapor ne kadar büyük bir tehdit ile karşı karşıya kalındığını gözler önüne seriyor.

Zira, Federal Havacılık İdaresi tarafından gerçekleştirilen testler sonucunda, kuş çarpması riski ile tasarlanan uçakların, drone çarpmasına karşı iyi bir mukavemete sahip olmadığı, plastik ve metal gibi farklı materyallerden oluşan bu cihazların, çarptığında kuşa kıyasla çok daha yıkıcı olduğu açıklandı.

:: Yolcu uçakları için oluşan bu risk hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Drone az kalsın uçak felaketine yol açıyordu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Drone az kalsın uçak felaketine yol açıyordu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Drone az kalsın uçak felaketine yol açıyordu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "